קמפוס חרדי יוקם בקריית השרון על ידי המכללה האקדמית נתניה, כך עולה מתוך מכתב ששלח נשיא המכללה בנתניה, הפרופ' צבי ארד, לתושב העיר מאיר ברדוגו, חבר ועד מרכז וצפון העיר, שהעלה בפני הפרופ' הצעה לפתוח חוגי לימוד במרכז העיר. ברדוגו קיבל תשובה שלילית לגבי חוגי הלימוד, אך נכתב לו כי אושר למכללה על ידי המל"ג להקים קמפוס חרדי על אדמות המכללה ובסמוך לה.

עוד ב-mynet:
כך התנחלה העמותה החרדית במבנה ההיסטורי
הנשים שדואגות שהכיפה תישאר לכם על הראש
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

"המועצה להשכלה גבוהה איננה מאפשרת פיצול הקמפוס לשני מתחמים מרוחקים, אבל היא מאפשרת קמפוס חרדי נפרד ואנחנו מתכוונים לעשות זאת", כותב פרופ' ארד מוסיף: "ניסינו בעבר להקים בית ספר לאמנות דיגיטלית אבל המל"ג לא אישרו לנו את הקמתו". מהמועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) נמסר כי המכללה בנתניה אכן קיבלה אישור עקרוני להקים מסגרת לחרדים מחוץ לקמפוס. "סביר להניח שבשלב ראשון המכללה תקיים במסגרת זו מכינה, ובהמשך יתקיימו בה לימודים אקדמיים", הסבירו במכללה.

המכללה האקדמית נתניה הוקמה באזור שהיה שומם בעבר והתפתח להיות מזרח העיר, ובו הוקמה השכונה "קריית השרון", לצד השכונות הקטנות הנכללות בתוכה, משה"ב החרדית ו"משכנות זבולון" הדתית.למכללה יש כיום 90 דונמים נוספים להרחבת פעילותה. אדמות "המכללה האקדמית נתניה" נמצאות בין חורשת הסרג'נטים המפורסמת לבין "מרכז אלון", המשרת את תושבי השכונה ובאחד מצדדיו גובל במתנ"ס החדש שנפתח לאחרונה בקריית השרון.

יו"ר אגודת הסטודנטים במכללה האקדמית נתניה, יוני ג'ורנו, הופתע לשמוע על הקמת הקמפוס החרדי. "אני ונציגי האגודה יושבים בישיבות עם נשיא המכללה והנושא מעולם לא עלה לדיון", אומר ג'ורנו. "המכללה ידועה במקימיה שהם שומרי מסורת, ובתוך המכללה פועל 'המרכז למורשת ישראל' בניהול הרב משה פינצ'וק, ותפקיד המרכז להעמיק ולהרחיב מודעות לזהות יהודית בחברה הישראלית. מוזר שיש אישור מל"ג ולא שיתפו אותנו או שאלו לדעתנו בעניין".

רוצים להשתלב
מנכ"ל אגודת הסטודנטים בקמפוס החרדי בקריית אונו, ישראל אוזן, 27, נשוי ואב לשלושה, סטודנט למינהל עסקים, מסביר כי לימודים בקמפוס חרדי שבוגריו נושאים בתארים הרגילים של אוניברסיטאות ומכללות בישראל, הם המשך ישיר לרצון החרדים להשתלב בעולם התעסוקה והכלכלה בישראל ולפרנס את משפחותיהם בכבוד.

"תחילה הוקמו בתי ספר להכשרות מקצועיות לחרדים בתחומי המחשב וההיי-טק והתהליך התפתח לכדי צורך באקדמיה. חלוצת הקמפוסים החרדיים היא הקריה האקדמית אונו, שבקמפוס החרדי שלה לומדים 2,000 סטודנטים, הריכוז הגבוה ביותר בישראל ללימודי חרדים שעניינם מקצועות המקובלים בשוק הישראלי".

אוזן מסביר, כי קמפוס קרית אונו הוקם על ידי המכללה החילונית של קרית אונו וכי "מן הסתם יש אינטרס עסקי בהקמת קמפוס חרדי העונה לצרכים הולכים וגדלים בחברה החרדית, ויש לזה ביקוש. גם לאוניברסיטה העברית בירושלים יש את 'מכון מגיד' ויש מכללות חרדיות נוספות. הלימודים בקמפוס חרדי מתקיימים בהפרדה מלאה בין נשים לגברים, בדרך כלל בימים נפרדים או בכיתות נפרדות".

תושבי השכונה ברובם לא האמינו למשמע אזניהם. תושבת השכונה, אביב גונן מסבירה: "הגעתי לגור בשכונה חילונית במהותה, גם אם יש בה שומרי מסורת שאינם כופים את אורח חייהם עליי. מכינה אקדמית חרדית וקמפוס חרדי יביאו לשכונה משפחות חרדיות שיצטרפו וזה עלול להשפיע על חיינו. למה להקים קמפוס חרדי על כל הנלווה לכך בלב שכונה חילונית? אחד משטחי המכללה לעניין זה גובל באחד מצדדיו במתנ"ס שאנו עושים מאמצים שייפתח למען בני הנוער גם בשישי בלילה, בשבתות ובערבי חג, דבר שאולי יכולים להתנגד לו".

דניאל דורון, תושבת השכונה: "מדוע שלא יקימו קמפוס חרדי בקריית צאנז, שזה אופייה? גם אם המכללה היא פרטית, מיקומה הגיאוגרפי הוא בשכונה חילונית ועליה להתחשב ברוב אוכלוסייתה הקיימת".

תושבת השכונה וחברת מועצת העיר, ד"ר אביטל לאופר, דווקא מקבלת בברכה את פתיחת הקמפוס החרדי: "כל הנושא של השכלת חרדים היא נושא לאומי וברור שלהילחם כנגדו לא יביא לתוצאות. חשוב לדעת כי יש לתת לחרדים תנאים משלהם לרכישת השכלה גבוהה, על מנת שישתלבו בחיי העבודה והכלכלה בישראל לטובתם הם ולטובת החברה בכלל. מבנה 'המכללה האקדמית נתניה' שוכן ממילא בסביבה דתית ברובה. איני חושבת שקמפוס חרדי ישנה את טיבה ומהותה של השכונה".

מדוברות מכללת נתניה נמסר בתגובה: "המכללה האקדמית נתניה קיבלה את אישור המל"ג להקמת מסלול אקדמי לאוכלוסיה החרדית. כפי שידוע לכל מי שביקר
במכללה האקדמית נתניה לאחרונה, אין קמפוס חרדי שנבנה בסמוך למכללה ועל כן התהיות לגבי אופן הפעלתו בעתיד שאינו נראה לעין, אינן רלוונט