צילום: עידו ארז הדי פיצוץ הגז שאירע לפני 4.5 שנים באזור התעשייה הישן של נתניה נמשכים ומגיעים עתה לבית משפט השלום בכפר סבא - בכתב תביעה שהגישו לאחרונה 11 פועלים סינים ששהו במבנה בעת הפיצוץ ונפצעו, הם מבקשים מבית המשפט שיעריך את נזקיהם וסכום הפיצויים לו הם זכאים.

עוד ב-mynet:
בת 18 הפכה לאישה מוכה - ותגורש מהארץ
אימה בכבישים: איים בנשק על נהגת שהעירה לו

גם בעלי עסקים, שהמבנה בו פעלו נסגר עקב קריסת חלקים מהבניין, תובעים בבית המשפט מחברת "פזגז" וגורמים נוספים המעורבים במקרה, לפצותם בלמעלה מארבעה מיליון שקל.

בכתב התביעה שהוגש לפני כשבועיים לבית משפט השלום בכפר סבא על ידי עו''ד יעקב קורן, כנגד חברת "פזגז" וגורמים אחרים, נטען כי למבנים בהם פעלו העסקים נגרמו נזקי רכוש חמורים וחלקם קרס בגלל הפיצוץ רב העוצמה, עקב דליפת מערכת הגז.

כזכור, ביולי 2011, סמוך לשעה שמונה בערב, אירע פיצוץ במבנה מסחר דו קומתי ברחוב פנקס באזור התעשייה הישן של נתניה. מעוצמת הפיצוץ התמוטט חלק מהמבנה ופרצה שריפה גדולה. מסעדת "עוף שור", חנות לחלקי חילוף, עסק להשכרת מכוניות וחנות מזון לבעלי החיים - כולם נשרפו כליל. בתי עסק הממוקמים ברדיוס של עשרות מטרים מהמקום, נפגעו. למזלם הרב של בעלי העסקים ועובדיהם, בשעה בה אירע הפיצוץ, הם כבר הספיקו לסיים את יום עבודתם וחזרו לביתם.אולם לרוע מזלם של 11 העובדים הסינים, שהשתכנו בקומה השנייה של המבנה הישן, הם נלכדו בתוך חדריהם בקומה השנייה. המבנה בער במשך דקות ארוכות והם חולצו, פצועים, רק כעבור דקות ארוכות עם הגעת כוחות הכיבוי וההצלה. רוב הפועלים סבלו משאיפת עשן ומכוויות קלות. חלקם טופלו במקום על ידי צוותי מד''א. אחרים הועברו במצב קל לבית החולים "לניאדו" להמשך טיפול.

אולם איתרע מזלו של אחד העובדים הסינים, זו בינג, 49, ששהה בארץ עם אשרת עבודה והועסק כפועל בניין. הוא נלכד בחדרו ועד שחולץ נכווה בחלקים נרחבים בגופו. הוא הוגדר כפצוע קשה והועבר לבית החולים "שיבא" עם פגיעות רב מערכתיות וכוויות על פני 60% משטח גופו. לפני מספר חודשים הוא הגיש תביעה נפרדת לבית משפט השלום בנתניה, באמצעות עו''ד ולדימיר מיסיוק. בתביעה נאמר, כי בעקבות הפציעה סובל מצלקות מכאיבות, נגרם נזק ליכולת התנועה שלו ובנוסף הוא לוקה במגבלות נוירולוגיות ונפשיות. "מאז התאונה התובע אינו יכול לעבוד בעבודה בה הוא מיומן ומתקיים רק בזכות החסדים שעושה עימו מעסיקתו", נכתב בתביעה.

בשל מורכבות הפגיעות ושערוך הנזקים שנגרמו לכל אחד ואחד מהפועלים, התבקש בית המשפט להעריך את גובה הנזק הכלכלי שנגרם לכל אחד מהתובעים ולפסוק לכל אחד מהם פיצוי בהתאם. מכתב התביעה שהגישו בעלי העסקים על ידי עו''ד קורן עולה, כי עפ"י הבדיקות שנערכו לאחר השריפה, נמצא כי הגורם לפריצתה היה דליפה ממערכת הגז שהותקנה על ידי חברת פזגז במסעדת "עוף שור"".

בתביעה על סך של למעלה מארבעה מיליון שקל, נטען כי לתובעים נגרם הן נזק כלכלי והן פגיעה נפשית בשל הנזק הקשה לרכושם.

תגובת חברת "פזגז": "החברה קיבלה את התביעה ותיתן התיחסותה במסגרת כתבי הטענות, כפי שיוגשו לבית המשפט".