צילום: בני קימרון תושבי נתניה שנוהגים לרוץ בכל בוקר לאורך חוף פולג ואלו המגיעים על מנת לשבת על שפת הים, נתקלים במכשול מימי - שפך נחל פולג. ערוץ הנחל, שבתקופה זו מוזרמים אליו מי קולחין ממאגר "תל יצחק", מגיע אל חוף הים ונשפך במרחק מטרים ספורים דרומית לסוכת המציל. המבקרים בחוף נאלצים לחצות את ערוץ הנחל כדי לגשת עד קו המים או כדי לטייל לאורך החוף. חלקם אף משתכשכים במי הקולחין האסורים לרחצה.

עוד ב-mynet:
"מתעשרים על חשבון הסביבה": מי משליך פסולת בשטח פתוח ליד בקה אל-ע'רביה?
החוף זוהם, הגולשים תובעי מיליונים מהעירייה

צבעם של המים כהה ולטענת רצי הבוקר, מדי פעם הם מעלים ריחות לא נעימים. "היה קשה שלא לשים לב לריח הביוב", אומר אחד מהם, "מי הנחל צהובים עכורים. זו לא הפעם הראשונה בחודשיים האחרונים ששמתי לב לזרימת הנחל המזוהם אל תוך הים... אני גר בפולג 15 שנה וגם בשנים קודמות יצא לי לבקר בחוף הים בחודשים פברואר-מרץ, ואף פעם לא היה זיהום כזה".

בביקור בחוף בשבת אחר הצהריים המים היו כהים, אך צלולים למדי ונטולי כל ריח. אנשים רבים ישבו על החוף משני עברי הנחל, כמה מהם השתכשכו במי הנחל ואחרים חצו את הערוץ הלוך ושוב מעל גבי גשרון מאולתר. "הם רגילים למים האלה", אמר אחד מהם, "אבל למה ההורים נותנים לילדים להיכנס למים?". במקום מוצבים שלטים האוסרים את הרחצה בים, בהיעדר מצילים. לא נראה אף שלט שמזהיר מפני כניסה למי הנחל.

הממונה על הנפה במשרד הבריאות, מנחם רייס, מדגיש: "הנחל אסור לרחצה. גם אם אין שלט אזהרה, האנשים לא פטורים מהאיסור שלא להיכנס למים. מי שנכנס למים, כדאי שיברר אם לא סיכן את בריאותו".מהמשרד להגנת הסביבה ומהמועצה האזורית חוף השרון אישרו כי בתקופה זו מי קולחין מוזרמים לנחל פולג ממאגר תל יצחק. מאגר זה קולט את מי הקולחין שטוהרו במכון לטיהור שפכים "קולחי השרון" ובמכון לטיהור שפכים ברעננה.

"מכיוון שהמאגר התמלא עד תום, הוזרמו המים לערוץ נחל פולג, באופן מתוכנן ובתיאום עם הרשויות המקומיות. המשרד להגנת הסביבה עוקב אחרי תהליך ההזרמה, שתופסק בחודש הקרוב, כשבועיים לפני תחילת עונת הרחצה, כמו בכל שנה. בינתיים, בדיקת דגימות המים היא באחריות משרד הבריאות".

ממשרד הבריאות נמסר: "נחל פולג מנקז בחודשי החורף את עודפי הנקז והנגר הסביבתי, כתוצאה מסחף וגשמים עזים. משרד הבריאות מתריע ומזהיר באופן
קבוע מרחצה בכל החופים לאחר גשם סוחף. הדבר נכון גם בחוף פולג האסור לרחצה בחודשי החורף. לפני כל עונת רחצה, נבדקים כל החופים המוכרזים בארץ, ביניהם חוף פולג, לעמידה בכל הקריטריונים. כל עוד תימשך זרימת הנקז על מרכיביו, החוף לא יאושר לרחצה. הרשות המקומית אחראית על הצבת השלטים".

מעיריית נתניה נמסר בתגובה: "על ארבעת צדדיו של מגדל שירותי ההצלה הוצב שילוט על פי הנחיות משרד הפנים, המורה כי אין שירותי הצלה על פי חוק. הנחל אינו בתחום העיר נתניה אלא שייך לרשות הטבע והגנים הפועלים מול משרד הבריאות. ראש מינהלת החופים שוחח השבוע עם נציגי משרד הבריאות ונמסר, כי קיים אישור להזרמה. מי קולחין הינם מים מטוהרים לאחר טיפול במכון הטיהור, ולפיכך מותרת הזרמתם לים. נחל פולג זורם לים, שכן זהו התוואי הטבעי שלו. עונת הרחצה טרם נפתחה ולא ניתן להציב שלט אחר".