צילום: shutterstock

כתב אישום חמור הוגש השבוע לבית המשפט המחוזי בבאר שבע נגד שבעה נאשמים, המזוהים עם ראש ארגון הפשע שלום דומרני ושל העבריין ריקו שירזי, בחשד כי ניסו לחסל "אויב משותף" מנתניה באמצעות מטען חבלה.

במסגרת החקירה הסמויה שהתנהלה במרחב לכיש בדרום הארץ במשך מספר חודשים, איתרו בלשי היחידה בסוף החודש שעבר, אמצעי לחימה בחניון של בניין רב קומות בראשון לציון. מכתב האישום עולה כי באחד באפריל קיימו שני החשודים המרכזיים בפרשה תדרוך על הפעלת המטען בפני חשודים נוספים. לטענת הפרקליטות מדובר ב"מטען חבלה אלחוטי, המיועד להצמדה לאובייקט מתכתי, שבכוחו להמית אדם בעת התפוצצותו, וכולל בין היתר, שתי לבנות חבלה, נפץ חבלה חשמלי ומערכת הפעלה אלחוטית".

כעבור מספר שעות הוכנס המטען לרכבו של אחד החשודים, ועשה את דרכו בשיירת כלי רכב ליעד המחבוא - גג רעפים של מאפיית "בן זכאי" ביישוב שושנת העמקים, הסמוך לנתניה. יומיים לאחר מכן נשלח חשוד נוסף
להביא את המטען לביתו של אחד החשודים המרכזיים בפרשה המתגורר בנתניה. שם פורק המטען והועבר פעם נוספת למסתור חדש - דירה אחרת בשושנת העמקים.

בשלב זה הוחלט במשטרה כי קיימת סכנה לציבור והחקירה הפכה לגלויה. ב-3 באפריל הגיעו בלשי היחידה המרכזית של מרחב לכיש לדירת המסתור בשושנת העמקים ועצרו ארבעה חשודים המשתייכים על פי החשד, לקואליציה של ריקו שירזי ושלום דומרני.

בחיפוש שנערך במקום אותרו חלקי המטען, שעל פי החשד, יועד כאמור לפגוע בעבריין מוכר מנתניה. במקביל, פשטה המשטרה על דירות באשקלון, ועצרה שלושה חשודים נוספים.

כל שבעת החשודים, חלקם יעדים מרכזיים של המשטרה, נעצרו בגין חשד לעבירות של אחזקה והובלת אמצעי לחימה, וסחר באמצעי לחימה מסוכנים. למחרת האריך בית משפט השלום באשקלון את מעצרם של החשודים בשבעה ימים, ובהמשך הוארך מעצרם שוב עד יום ראשון השבוע, מועד הגשת כתב האישום.

במקביל להגשת כתב האישום, ביקשה הפרקליטות להאריך את מעצרם של הנאשמים עד תום ההליכים המשפטיים נגדם. "קיים חשש סביר כי הנאשמים יסכנו את ביטחון הציבור", כתבה עו''ד טל אדיר כהן מפרקליטות מחוז דרום בבקשתה.

הדיון בהארכת המעצר עד תום ההליכים נדחה ל-22 במאי. עד אז החליט שופט המחוזי באשר שבע, נסר אבו טהה, שכל שבעת הנאשמים יישארו מאחורי סורג ובריח.

עו''ד רויטל סבג-שקד ועו''ד ג'קי סגרון, המייצגים את אחד הנאשמים המרכזיים בפרשה מנתניה, אמרו בתגובה: "ככל שידוע לנו, הדברים שכתובים בכתב האישום אינם תואמים את הראיות. את מה שיש לנו לומר, נאמר בבית המשפט. צפויות הפתעות".