צילום: shutterstock פסטיבל הבירה, כן או לא? חבר מועצת העיר נתניה, ד"ר ישראל שטבון מהבית היהודי, חושב שלא - ומתכוון להעלות בישיבת המועצה שתיערך בעוד שבועיים הצעה לסדר המתנגדת לקיום "פסטיבל הבירה".

30 רבנים נגד פסטיבל הכליזמרים בצפת ושירת נשים: "פִּרצה נוראה"
אירועי פסטיבל הנשים? לא לדתיותבחודש שעבר נערך בכיכר העצמאות בנתניה "פסטיבל בירה" בן יומיים, שזכה להצלחה ומשך אליו כמה עשרות אלפי חוגגים.

ד"ר שטבון פחות התרשם ובשיחה עם "ידיעות נתניה" הוא מסביר מדוע: "אני חושב שברגע שמדובר באירוע שבמהות שלו יש איזושהי הגבלת גיל, לא גיל שנתיים-שלוש לבריכה קטנה כי ילדים יכולים ליפול או לטבוע, אלא שאפילו בני 17.5 לא יכולים להיכנס אליו, אז יש כאן בעיה מוסרית. אם מדובר במשהו טוב, אז למה לאסור על בני נוער להשתתף בו? זה דומה לאיסור למי שטרם מלאו לו 18 שנה לראות סרט פורנוגרפי. מי שרוצה לעשות את הדברים האלה בבית שלו, זה עניין שלו. הבעיה מתחילה ברגע שעושים אירוע כזה ברשות הרבים והוא מאורגן על ידי רשות מקומית. בשבוע שעבר היה פסטיבל ליצנים, אירוע מכובד ויפה, ובמקביל אברך את כל השותפים לפעילויות בערבים שטובות לילדים ולנוער, חוץ מאותו 'פסטיבל בירה', שהיה מיותר לחלוטין. הרי על גבי בקבוק בירה כתובה אזהרה של משרד הבריאות שהוא מכיל אלכוהול, זאת אומרת שיש בעיה עם החומר הזה, אז למה לחשוף את הציבור אליו?".

היו במקום מאבטחים שבדקו את תעודות הזהות.
"זה בסדר גמור, אבל איך תסביר שמצד אחד אנחנו מחנכים את הילדים בבתי הספר לאי שימוש באלכוהול, ומצד שני עושים כזה אירוע במרכז העיר? גם ככה יש בנתניה בעיה של נערים שמתקבצים יחד ברחובות בשעות הלילה ובין היתר, שותים אלכוהול. תאר לעצמך שהפסטיבל מסתיים ב-21:30 ולאותה קבוצת ילדים בני 17.5 ששותים, מגיע פקח ואומר להם שהם עוברים על החוק. הם יכולים לענות לו שלפני שעה ארגנה העירייה אירוע שכל מטרתו לתת בירה לאנשים, ועכשיו אותו פקח בא אליהם בטענות כי חסרה להם בסך הכל חצי שנה? איזה מסר אנחנו מעבירים לבני נוער? מסר רע. ראיתי תמונה בפייסבוק של שני חברי מועצה
מכובדים, רפי ימין ואלכס אברבוך, האחראי על תחום הספורט, עם כוסות בירה ביד. ככה צריך להיראות האחראי על הספורט?".

יש תושבים שיגידו שאתה מחזיק בעמדות חשוכות.
"אם לרצות למנוע צריכת אלכוהול, שהפכה להיות מגיפה בארץ הזו, זה נקרא חשוך, אז אני גאה להיות חשוך. אם למשל היו מארגנים סעודה גדולה לרגל ט"ו באב עם קצת בירה, אז ניחא, אבל במקרה הזה זו שתייה לשם שתייה. זו לא תרבות, זו תרבות קלוקלת".

חבר המועצה רפי ימין מ"נתניה אחת", הממונה על תיק הצעירים והיוזם של "פסטיבל הבירה", הגיב בכעס לדברים: "ד"ר שטבון קיצוני לנתניה. לאיש הזה מתאים לחיות בבית-שמש ונתניה לא תהיה בית-שמש, נקודה. מבחינתו, שנשים יילכו עם רעלה. הוא מנסה לייצר פרובוקציות וכמו שההצעה שלו תעלה, ככה היא תרד. אנחנו נמשיך להצעיד את נתניה קדימה עם פעילויות ופסטיבלים ברמה בינלאומית ולייצר תרבות בירה כמו בפסטיבלים בגרמניה ובהולנד. כמו כן, אפעל ברמה האישית לפתיחת מוסדות העיר בשבת. צריך להבין שנתניה הוכרה לאחרונה כעיר תיירות ואי אפשר להביא לכאן תיירים ולא לתת להם כלום. אחרת, למה פותחים פה בתי מלון? ועם כל זה, אמשיך להניח תפילין בכל בוקר, כי אני אדם מאמין".