ביום שני בבוקר, כשחוקרי יחידת להב 433 ורשות המסים פשטו על משרדי עיריית נתניה ועל משרדי החשודים במסגרת חקירה, שקיבלה את השם "פרשה 255", ניסתה עוד ראש העירייה מרים פיירברג-איכר לשדר עסקים כרגיל. לחברי המועצה המודאגים ולמקורביה העבירה פיירברג-איכר מסרים לפיהם היא כלל אינה יודעת במה מדובר.

גם דוברות העירייה פרסמה הודעה לקונית לפיה "הגיעו אנשי המשטרה לעירייה לאסוף מסמכים. העירייה משתפת פעולה ופעילות העירייה נמשכת כסדרה".

אלא שככל שהשעות והימים נקפו, התברר כי מדובר בחקירה מסועפת, שכוללת חשדות של עבירות מס, שוחד, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים, אשר הביאו ביום רביעי למעצרה של ראש העירייה, שהוארך עד ה-12 לחודש.

שרשרת מעצרים
רצף המעצרים החל ביום שלישי עם בנה של ראש העירייה, עו"ד צפריר פיירברג המתמחה בתחום הנדל"ן, עמו נעצרו גם עו"ד אברהם גוגיג העוסק בליווי ובקידום של פרויקטים בעיר, הקבלן והיזם אברהם תשובה, אחיו של איש העסקים יצחק תשובה, וגבי טטרו, אדריכל המקורב גם הוא לבכירים בעירייה.

למחר הבוקר, יום רביעי, עצרה המשטרה גם את הרב שמעון שר, יו"ר ועדת המשנה לתכנון ובנייה בנתניה, קבלן נוסף, ואלי פיירברג, אביו של צפריר פיירברג ובעלה לשעבר של ראש העירייה.

בהמשך, לאחר שנחקרה במשך שעות ביחידת להב 433 בחשד לקבלת שוחד בתמורה לקידום פרויקטים, נעצרה גם פיירברג-איכר והובאה לדיון בהארכת מעצרה בבית משפט השלום בראשון לציון. בבקשת המעצר טענה המשטרה כי פיירברג-איכר קיבלה לכאורה שוחד בתמורה לקידום פרויקטים, ביחד עם הרב שר, שהפנה לכאורה את הכסף למוסדות קריית צאנז.

פיירברג-איכר עצמה, שנראתה המומה מהסיטואציה ונופפה לקרוביה, אמרה בדיון: "עשיתי הכול חוקי...הבאתי את כל המסמכים למשטרה. אני מוכנה להתייצב לחקירה כל יום עד חצות. אין לי מה להסתיר". כמו כן ביקשה להתחשב במצבה הבריאותי, מאחר שלדבריה סובלת מלחץ דם גבוה. עורך דינה, מתי שמחוני, טען בדיון כי הוחלט לעצור אותה עוד בטרם מסרה את גירסתה בחקירה.

השופט עמית מיכלס הסביר את החלטתו להאריך את מעצרם של החשודים: "לאחר שעיינתי במסמכי החקירה, אני סבור כי קיים חשד סביר הקושר את החשודים לחשדות המיוחסים להם... בנוסף, מהחומר שלפניי, עולות פעולות ממשיות שבוצעו על ידי חלק מהחשודים, שמטרתן הייתה להסתיר מידע ולא לדווח עליו".

"שנים שאני עובד עם כל המעורבים. כולם אנשים ישרים, לא חדשים בעיר, שיודעים מה לעשות ואיך לעשות את הדברים", אמר הרב שר ל"ידיעות נתניה" על ארבעת העצורים הראשונים, בטרם נעצר בעצמו. "אני לא מאמין ולא מעלה על דעתי שמישהו מהם מעל. כל הפרויקטים החשודים לכאורה אושרו בוועדות וחלקם אפילו הגיעו לוועדה המחוזית. זה לא שמישהו אחד שינה ייעודים על דעת עצמו. מעורבים בזה יועצים משפטיים ואנשי מקצוע. אני בטוח ואין לי צל של ספק שהעניין יתבהר די מהר, שזו בועה ולא יותר מזה.

"מהניסיון שלי, אין יזם אחד במדינה שמה שהוא קנה זה מה שהוא בונה, תמיד מנסים להשביח. אם היזם לא ירוויח, העיר לא תרוויח. אי אפשר שרק צד אחד ירוויח. תכנון ובנייה זה תחום מאוד דינמי, שמשתנה מזמן לזמן ולא תורה מסיני. בוא ניקח את הכל בפרופורציה, שייתנו אמון באנשים. אני יו"ר הוועדה מעל 20 שנה, ומרים בחיים לא פנתה אליי בקשר לאיזשהו תיק, לא דיברה איתי בחיים, לא בוועדת המשנה ולא בוועדה מקומית. אם היא לא פנתה אליי, אז למי היא יכולה לפנות? ראיתי את זה כיושר וכגבורה מצדה. יותר מזה, בחיים היא לא הרימה אליי טלפון ושאלה למה אישרת ועשית כך וכך".

גם אלי פיירברג, בעלה לשעבר של ראש העיר ואביו של צפריר פיירברג, הספיק לטעון בפני העיתון, בטרם נעצר אף הוא כי "מחפשים את מרים ומשתמשים בצפריר".

"היום אנו הופכים כלי בידי האחר", אמר. היום אני יכול לומר שאת לוקחת סמים, באים אלייך הביתה, הופכים את הבית ואחרי יומיים ישחררו אותך ויאמרו 'לא מצאנו'. היום אפשר להשתמש במשטרה. מדובר בנקמנות, מחפשים את מרים. צפי הוא כלי נוח: אדם שקט, ישר, עורך דין. אני לא מייצג אף צד, אך אומר שהחליטו 'להלביש עליו'. זה יכול להרוג ממתח, להרוס תדמית, והכל בשם החוק, הכל בסדר. אם אתה פוגע בשם החוק, זה בסדר... אנשים אוהבים את צפי, הוא טיפוס שיעזור עד הסוף".

אתה במתח?
"כאבא שרואה איך מתעללים בבן שלו, ודאי שאני במתח. אני רואה בזה התעללות. הוא בעל משפחה, אבא לשלושה ילדים".

"תמונה עגומה"
מלבד יחידת להב 433 ורשות המסים, מלוות את החקירה, שהחלה לפני מספר חודשים באופן סמוי, גם הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור והמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.