נדב ובנו בבית החולים לניאדו (צילום: פרטי)

ביום חמישי, 8.2.18, נדב (שם בדוי) תושב נתניה בן 35, נשוי עם שני ילדים, הגיע עם בנו הפעוט לבית החולים לניאדו בנתניה. בנו התפתל ופירכס עם חום גבוה ומיד אושפז בבית החולים. בערב יום שישי, לאחר חצות, הבחין נדב שהחום של בנו עולה.

הוא ביקש במשך רבע שעה שיגיעו למדוד לבנו את החום ומשראה שהחום של בנו ממשיך לעלות ולא מגיעה אחות לבדיקה, הוא לקח אותו מיד ללובי של המחלקה וביקש שימדדו לבנו את החום.

"הגעתי לעמדת אחיות בבקשה שימדדו חום לבני כי הוא היה לוהט. בזמן הזה הבן שלי היה בהיסטריה ופירכס לי בין הידיים. האחות האחראית אמרה לי להמתין. שאלתי למה? והיא אמרה שצריך לחכות לכתבנית (גויה שכותבת בעבור הרופא בשבת)".

הילד קדח מחום (צילום: פרטי)

"ואז היא התחילה להגיד שאסור לי למדוד לבן החולה שלי חום בשבת כי זה חילול שבת", אמר נדב למיינט נתניה.

במקום התנהל ויכוח, ולדברי נדב במשך חצי שעה אף אחת משלוש האחיות שהיו שם לא התקרבה ןהימרתה את פיה של האחות האחראית שדברה איתו. "בחורה אחת מנהלת את כולן, ואף אחת לא רוצה לאבד את העבודה שלה בגללה".

"אחראית המשמרת האשימה אותי ואמרה ששלחה אלי את האחות הערבייה בתחילת המשמרת ואמרתי לה שאין טעם לבדוק חום כי בני ישן. אז זו אשמתי שהחום שלו עלה עכשיו? אחות נחמדה אחת רמזה שהכתבנית תבוא מיד ושאחכה לה. היא באמת הגיעה לעזור לאחות אחרת וכתבה בשבילה באיזה יומן. עמדתי מולם עם הבן שלי צורח ומשתולל, כולו עגבנייה. והן עומדות שם ולוקחות את הזמן כי אסור לחלל שבת".

"מסדרונות בית החולים נטושים בשעות הלילה" (צילום: פרטי)

נדב היה מתוסכל, לדבריו: "התנדבתי שנים במד"א ותמיד היה לכולם ברור שפיקוח נפש דוחה שבת. האחות שכחה את זה כנראה והתעסקה יותר מידי בשמירת שבת, אחות צריכה להתעסק ברפואה ולא בכפיה דתית. בסופו של דבר לקחתי את המדחום והתחלתי למדוד לבד, תוך כדי שהאחות הראשית אומרת לי שאסור לי למדוד חום בשבת כי אני יהודי. אחרי כל זה החום של בני היה 39.8 שזה מאוד מסוכן".

בסופו של דבר חיכה נדב במשך חצי שעה עד שתתפנה הכתבנית העסוקה, היא האחות הערבייה. בעוד שהאחיות האחרות עומדות שם ללא מעש.

אבל מסתבר שיום למחרת דברים השתנו. "למחרת לא עשו לי שום בעיות עם מדידת החום, וכששאלתי מה ההבדל בין ערב שבת לשבת הם אמרו שרק האחות ההיא מחמירה. בגלל אמונה של אחות אחת אני ובני חווינו דקות ארוכות וקשות של לחץ, שבסופן התגלה שהחום של בני עלה כמעט עד 40 מעלות חום. פיקוח נפש דוחה שבת, וזה אמור להיות ברור גם בבית חולים עם צביון דתי".

תגובת לניאדו לאחר פרסום הכתבה: במהלך החלפת המשמרות בין משמרת ערב למשמרת לילה דיווח האב כי יתכן ובנו סובל מחום, אשת צוות נשלחה מידית למדוד חום, אך סורבה על ידי האב בטענה כי הבן ישן.

"לאחר כעשר דקות נעשה ניסיון נוסף למדוד חום והאב סרב להעיר את הילד לצורך מדידת חום. לאחר כ-15 דקות פנה האב לתחנת האחיות ובקש שישלח איש/אשת צוות למדידת חום.

"הצוות היה עסוק באותן דקות בטיפול דחוף בפעוט מפרכס ולכן לא מילא את בקשתו של האב באופן מידי. לא חלפו אלא חמש דקות לאחר פנייתו של האב  ולבן נמדד חום". 

ממשרד הבריאות נמסר: "משרד הבריאות פנה להנהלת בית החולים לשם קבלת התייחסותם לתלונה שצורפה. מנהל בית החולים, לאחר שבדק את האירוע, מציין כי בקשתו של האב נענתה זמן קצר ממועד פנית האב (דקות ספורות), והעיכוב נבע מטיפול דחוף באותה עת במחלקה בילד אחר.

"נושא קיום נהלים ברורים לצוות לטיפול בשבת ייבדק בבקרות המשרד. בית חולים לניאדו הוא בית חולים ציבורי בבעלות עמותה (מלכ"ר).

"בית החולים אמנם פועל לפי רוח ההלכה היהודית, ורשאי להנהיג מדיניות על פי תפיסת בעליו ולבקש מהשוהים והמבקרים בו להתחשב באופי הייחודי של המוסד, אולם הוא מחויב לעמוד בכל הוראות החוק, התקנות והנוהל הנוגעים לפעילותו כבית חולים ציבורי".