צילום ארכיון: עידו ארז

בכבאות הארצית, באמצאות דוברי תחנות המשנה, הוציאו הבוקר הנחיות לציבור הרחב בעקבות מזג האוויר החם והיבש - העלול להביא להתפשטות מסוכנת של המדורות עד לכדי שריפות גדולות. בכבאות הארצית הודו כי היו מעדיפים שהתושבים כלל לא יבעירו מדורות עקב מזג האוויר החם.

"על פי כל התחזיות הערב צפויות לנשוב רוחות מזרחיות ערות בשילוב טמפרטורות גבוהות מהרגיל לעונה ולחות נמוכה", נמסר מהכבאות. "זהו שילוב אשר עלול לגרום להתפשטות מהירה של שריפות.

"לפיכך אנו פונים לציבור לאיחוד מדורות, הקטנת היקפן וצמצום כמות חומר הבערה. נוסף על כך יש להקפיד על שמירת מרחקי בטחון גדולים מהרגיל ומאלו הקבועות בתקנות".

בעיריית נתניה הוציאו הנחיות חדשות הבוקר (2.5) שלא לקיים מדורות בעיר. 

"לאור תנאי מזג האוויר השרבי, עיריית נתניה, בהתאם להנחיות רשות הכבאות וההצלה ממליצה שלא לקיים היום, יום ד', 2 במאי, מדורות בכל רחבי העיר" נמסר. "בהנחיית העירייה, ביטלו המערכות הקהילתיות ובתי הספר את כל הפעילויות המתוכננות. למען בטחון התושבים אנא הישמעו להנחיות ולהמלצות. המשרד להגנת הסביבה ממליץ לציבור לקיים פעילות סביבתית חלופית".

במערך הכבאות בישראל הדגישו:

▪יש לפעול לאיחוד מדורות מטעמי בטיחות וזיהום אויר.

▪לאור מזג האוויר החריג הצפוי המלווה ברוחות ערות אנו מבקשים להקטין את היקף מדורות על מנת לצמצם את הסיכון שהאש תצא מכלל שליטה.

▪יש למקם את המדורה במקום נקי מחומרים דליקים.

▪ הדלקת האש תעשה אך ורק על ידי אדם מבוגר, שישמש אחראי וישגיח על הילדים.

המחשה: שאטרסטוק

▪יש להדליק את האש עם כיוון הרוח.

▪ מומלץ להחזיק בקרבת מקום שני דליי מים.

▪אין להשאיר מדורה ללא השגחה.

▪יש לוודא  כיבוי מוחלט של האש טרם עזיבת המקום.

במידה והאש יוצאת משליטה יש לחייג ללוחמי האש 102.