צרכנייה. אילוסטרציה (צילום ארכיון: לירן טטרו)

תושב נתניה ובעל צרכניה בעיר הורשע לאחרונה בבית המשפט לאחר שנהג למכור מוצרי בסיס במו לחם וחלב במחירים הגבוהים מהמחירים הקבועים בחוק למוצרי בסיס.

בישראל, ישנו פיקוח מחירים על מוצרי הבסיס והם נמכרים במחירים אלו בכל רשתות השיווק והמכולות. התושב יורי בונר, כך על פי כתב אישום שהוגש נגדו בחודשים האחרונים, מכר בצרכניה בבעלותו שבמושב שער אפרים שבאזור נתניה, מוצרי בסיס במחירים גבוהים מהחוק.

כך, בשנת 2016, הגיעה למקום אליענה דותן, ראש ענף חקירות באגף האכיפה במסחר במשרד הכלכלה, ורכשה מוצרים במקום. אז גילתה כי המוצרים נמכרים במחירים העולים על המחיר הקבוע בחוק.

לדוגמה:
מלח מטבח שהיה אמור לעלות 2.07 שקל - נמכר במחיר של 2.50 שקל.
לחם אחיד שהיה אמור לעלות 7.02 שקל, נמכר במחיר של 7.30 שקל.
מוצרים נוספים שנמכרו ביוקר של עשרות אגורות ליחידה היו חלב 3%, גבינה לבנה 5%, שמנת חמוצה ושמנת מתוקה.

כתב האישום הוגש נגד בעל הצרכנייה על ידי משרד הכלכלה והתעשייה, האמון על אכיפת נושא המחירים.

מוצרים מפוקחים (צילום: ידיעות אחרונות)

"כידוע, הפיקוח על מוצרי מזון בסיסיים, נועדו להגן על אוכלוסיות מוחלשות", כתב השופט עוז ניר נאוי. "מובן כי הפקעת מחירים פוגעת באוכלוסיות אלה ולפיכך יש מקום להשית קנסות הולמים על מנת למנוע פגיעה זו".

השופט ציין כי הוא התחשב בכל זאת בהודאתו המהירה של הנאשם וכן כי גובה הפקעת המחירים היה ברף הנמוך. עוד צוין כי זו הייתה עבירה ראשונה של בעל הצרכניה.

השופט קבע כי בונר ישלם קנס של 9,000 שקלים או 60 ימי מאסר תמורת הקנס. בנוסף, הוא הוחתם על התחייבות להימנע מעבירות דומות במשך 3 שנים עם ערבות של 60 אלף שקלים.