אורנה, עופרה וציפי מארגנות המחאה נגד אסדות הגז בנתניה (צילום: פרטי)

שלוש פעילות מנתניה ציפי קפל עופרה גל ואורנה רג'יניאנו הארגנות ביום שישי 18.5 צעדת מחאה שתעבור בחלקיה הדומיננטיים בנתניה, בכדי לצור מודעות בקרב הציבור. "אנחנו פועלות בשיתוף עמותות ארציות שומרי הבית ושומרי מישור החוף" מספרות הפעילות מנתניה.

מה צפוי לנו מחר?
"התכנסות בבשעה 10:00 בבחניית השוק משם נצעד דרך  סמילנסקי לקראוזה תל חי. שם יהיו חביות שיונחו מבעוד מועד לתיפוף ומשם לכיכר גם שם יונחו חביות מהבוקר. התהלוכה תכלול הסברה חלוקת חומר והרבה אדרנלין"

צעדת המחאה נגד אסדות הגז מגיעה לנתניה (צילום: פרטי)

בימים אלו הולכת ונבנית בארה"ב אסדת ההפקה של מאגר הגז "ליוויתן" אשר תוצב במרחק של כ-7-9 ק"מ מול חופי מישור החוף הצפוני חוף דור.

על פי תמ"א 37-ח ניתן אישור להצבת עד 32 אסדות כאלו בהמשך עד וינגייט והקמת מיכלי אחסון לקונדנסט(חומר בעל רכיבים מסרטנים) בחגית ובעמק חפר.

אורנה רג'יניאנו ממובילות המאבק בנתניה מציגה את דרישותיהם של המתנגדים: הרחקת אסדת ההפקה למרחק 120 ק"מ בים, על פי הבאר, במקום בו הגז נשאב מהאדמה, כפי שמתוכנן במאגרים הסמוכים (כריש ותנין)וכפי שמקובל היום ברוב קידוחי הגז בעולם.

אסדת לוויתן, ארכיון (צילום: אלבטרוס צילומי אוויר)

למה זה חשוב?

  1. 1. זיהום אוויר: תהליך הפקת הגז וההפרדה תהליך מזהם ביותר. על פי נתוני המשרד לאיכות הסביבה משנת 2016 אסדת ההפקה של שדה תמר פולטת כיום יותר חומרים מסרטנים מכל המפעלים בארץ ביחד כולל בתי הזיקוק ותחנת הכוח בחדרה.  וזו ממוקמת 23 ק"מ יותר מכפול מרחק ומטפלת בכמחצית מהמתוכנן ללוותן.
    לידיעתכם היום כ-2,200 איש מתים מידי שנה בישראל כתוצאה מזיהום אוויר. מה יקרה אם נכפיל ונשלש את זיהום האוויר?

  2. 2. הרס החופים לצמיתות: במקרה של תקלה, רעידת אדמה או טיל מדויק של נסראללה החופים היפים והמעטים שלנו יהרסו לנצח. זאת בנוסף לענן רעיל שיפגע בעשרות אלפי תושבי האזור ויחייב את פינויים.

  3. 3. זיהום מי הים: בתהליך ההפקה יוזרמו מידי יום לים מאות קוב של "מי תוצר": מים עתירים במתכות כבדות המסוכנות לאדם ולסביבה. נהוג להשיב מים אלו לקידוח, במקרה שלנו הם ישפכו בקרבת החוף, כך קורה כאן ועכשיו ב"תמר". אמנת ברצלונה אוסרת על כך, מדינת ישראל משכה באופן תמוה את חתימתה מהאמנה לפני שנתיים.

  4. צינור הקונדנסט יעבור מחוף דור ועד חיפה מעל אזורי מעיינות, מי תהום וקידוחי שתייה: דליפה שלו תביא לנזק בלתי הפיך למקורות מים אלו ולאסון אקולוגי חמור (כפי שקרה לאחרונה בנחל ערבה ובנחל אשלים). מיכלי קונדנסט אדירים לאורך תוואי הצינור יהפכו לסיכון בריאותי ובטחוני בדומה למיכל האמוניה בחיפה. כל זאת במקום לייצא באוניות את הקונדנסט מאתר הפקה בלב ים לנמלים שונים בעולם.

    אורנה רג'יניאנו ממובילות המאבק בנתניה (צילום: פרטי)

"חשוב להבין זהו מאבק על חיים ומוות" אומרת רג'יניאנו. "הפתרון המוצע, הפקת הגז על פי הבאר באמצעות אסדה צפה הוצע במשך קרוב לשנתיים על ידי היזם (נובל אנרג'י) בעצמו ומסיבות עלומות נדחה על ידי המדינה. הזמן עד הצבת האסדה מול חוף דור הולך ואוזל!"

ההפגנה. הממשלה קבעה שהמרחק יהיה שבעה קילומטרים מהחוף (צילום: עידו נגב)

"אנחנו לא נגד הגז!"

אנחנו נגד מתווה הפקה מיושן לגז שרובו מיוצא לחו"ל ויהפוך אותנו למאפרה ולמזבלה של אירופה. מטרתנו ליצור לחץ ציבורי על מקבלי ההחלטות בממשלה שיביא להקפאת המתווה הנוכחי והעדפת שיטת ההפקה בלב הים.

מה הציפיות שלכם?
"אנחנו נאבקים על האסדה הראשונה: ניצחון במאבק הזה ימנע גם את הקמתן האפשרית של 31 אסדות נוספות מול חופי הארץ וייתר את מיכלי אכסון הקונדנסט המתוכננים".

יש גורם בכיר שעומד לצידכם?
"ראש עיריית נתניה, הודיעה בישיבת המועצה על תמיכה ליווי ומימון המאבק הצודק של תושבי מישור החוף במטרה לשמור על הבית.

מספר לא מבוטל של אנשי ציבור, חברי כנסת, מדענים ואנשי תרבות כבר תומכים במאבק שלנו. יחד עם זאת, רק באמצעות לחץ ציבורי רחב על מקבלי ההחלטות נוכל לגרום לשינוי".