נחל פולג (צילום: משה פרלמוטר, החברה להגנת הטבע)

החברה להגנת הטבע פנתה לראש מועצת חוף השרון, אלי ברכה, בתלונה על עודפי עפר ופסולת בניין שנשפכות בשטח רגיש ביותר מבחינה אקולוגית בפשט ההצפה באגן נחל פולג, בשטח הצמוד ליובל של נחל פולג, דרומית מערבית לכביש 553 הסמוך לתחנת הרכבת בית יהושוע. שטח זה הינו שטח אשר מוצף כל חורף, ואינו מתאים כלל לעיבוד חקלאי.

מדובר במהלך המתבצע ללא הליך תכנוני מסודר, ובניגוד לחוק. חלק משפכי העפר ופסולת הבניין הם בגובה משוער של כ-5.1 מטר, והם מכסים שטח עם הצפה עונתית, הכולל מגוון בעלי חיים ומתקיימת בו פעילות גדולה של עופות מים. פעולה זו גורמת לנזק אקולוגי עצום.

בנוסף לכך היא מחריפה את בעיות הניקוז במרחב, ודוחקת את בעיות ההצפה משטחו של חקלאי אחד לשטחים אחרים. בשטח זה שפכו כבר בשנים האחרונות עודפי עפר וגרמו לנזק עצום, ועכשיו מתרחבים וגדלים הנזקים.

פסולת עפר בנחל פולג (צילום: משה פרלמוטר, החברה להגנת הטבע)

יש לציין כי בנוסף לשפיכה הנוכחית, בשנת 2013 ובשנת 2016 בוצעו בשטחי ההצפה במרחב נחל פולג שפיכות עפר נרחבות אשר עד היום לא התבצעה בעקבותיהן כל פעולת אכיפה, והתוצאה היא שבמרחב פשט ההצפה של נחל פולג, מצטברים נזקים אקולוגיים גדולים והרסניים, ומצטברת כמות גדולה ביותר של עודפי עפר אשר מחמירה את בעיות הניקוז במרחב רגיש זה.

(צילום: משה פרלמוטר, החברה להגנת הטבע)

תגובת חוף השרון: "מועצת חוף השרון מקפידה הקפדה יתרה על שימור השטחים הירוקים והפתוחים שבשטחה ונאבקת בזירות רבות מול תכניות פיתוח אגרסיביות של תשתיות ובניה של המדינה והערים הסובבות אותה.

השטח המדובר הינו שדה חקלאי ולא שמורת טבע. לצד שמירה על ערכי הטבע, עומדת זכות החקלאים לעבד את אדמתם ולהתפרנס.

בעיות הניקוז בנחל פולג ידועות לרשויות, בהם החברה להגנת הטבע ורשות הניקוז מזה עשרות שנים אך דבר לא נעשה בנידון.

מועצת חוף השרון תמשיך לשמור על ערכי הסביבה ועל הריאה הירוקה האחרונה באזור השרון לצד שימור וחיזוק החקלאים והחקלאות המקומית".