המוזיקאי, המנצח והמלחין נועם שריף, חתן פרס ישראל, נפטר בליל שבת מהתקף לב בבית החולים לניאדו, בגיל 83.

שריף ששילב ביצירותיו אלמנטים מוזיקליים מתוך התרבות הים-תיכונית העתיקה תוך עם מורשת המערב נחשב לאחד המנצחים והמלחינים הבולטים והחשובים בישראל. במהלך הקריירה שלו הוא ניהל את התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, היה המנהל המוזיקלי של התזמורת הקאמרית הישראלית וניהל את התזמורת הסימפונית חיפה במשך שמונה שנים. יצירותיו זכו להצלחה בכל העולם והופצו על גבי תקליטורים של התזמורות הידועות בעולם.

נועם שריף ז"ל | צילום: ויקיפדיה

שריף לימד קומפוזיציה וניצוח בבית הספר למוזיקה ע"ש בוכמן-מהטה, מוסד אותו ניהל בשלב מאוחר יותר בין השנים 1998–2000, באוניברסיטת תל אביב, באקדמיה למוזיקה ומחול בירושלים ועוד, בשנת 2011 קיבל את פרס ישראל לחקר המוזיקה. בין השנים 1973 - 1982 היה המנהל המוזיקלי של תזמורת נתניה - הקאמרית הקיבוצית, שעימה יצא לסיבוב הופעות ברחבי אירופה, ארצות הברית ומרכז אמריקה.

שריף נולד לאב פועל בניין ולאם עקרת בית, אחותו הייתה המשוררת המנוחה בת-שבע שריף. בגיל עשר הוא החל לנגן בפסנתר וכבר אז זוהה בו הכישרון המוזיקלי. בנעוריו למד אצל המנצח זאב פריאל (וולפגנג פרידלנדר) ואת שירותו הצבאי עשה בתזמורת צה"ל. עם שחרורו למד פילוסופיה וספרות באוניברסיטה העברית ולאחר מכן השלים את השכלתו המוזיקלית בברלין ובזלצבורג.

בין יצירותיו המוכרות כמלחין ניתן למנות את "מחיה המתים" משנת 1987, יצירה אשר חנכה את פתיחתו של מוזיאון השואה באמסטרדם ובוצעה שנים אחרי בקרנגי הול בניו-יורק; "פסיון ספרדי" משנת 1992 ו"תהילים של ירושלים" משנת 1995, שבוצעה לרגל פתיחת החגיגות של 3,000 שנה לירושלים.

לכבוד היובל לישראל (1998) כתב נועם שריף יצירה נוספת לתזמורת וארבע מקהלות ילדים בשם "בראשית". היצירה בוצעה על ידי התזמורת הפילהרמונית הישראלית בניצוחו של זובין מהטה.

שריף הותיר אחריו אישה, שלושה ילדים ונכד אחד.