חניך בפנימיית כפר הנוער "הדסה נעורים", שנפגע מזגוגית חלון שהתנפצה בעת שהותו בפנימייה, הגיש תביעת נזיקין על סך של כמיליון שקלים נגד המוסד וחברת הביטוח שמבטחת את החניכים.

התובע, בן 17 בעת המקרה, היה חניך במגמת ספורט, והוא וחניכים נוספים במגמה נמצאו בפיקוחו של מדריך אחד קבוע. בתביעה נטען, כי בפנימייה יש מתחם שבו כלולים חדרי המגורים של החניכים, מועדון שמשמש את החניכים לבילוי ולצפייה בטלוויזיה, ומבנה נוסף, שבו דלת בעלת זגוגית מפלסטיק, אשר מצדיה חלונות עם זגוגיות דקות ושבירות.

הדסה נעורים. צילום: אסף פרידמן

באחד מימי שבת נשארו כמה חניכים, ביניהם התובע, עם מדריך מטעם הפנימייה. בשעות הערב, ובזמן פעילות הפנימייה, הקבוצה צפתה במשחק כדורגל במועדון עם המדריך. בתביעה, שהוגשה על ידי עו"ד עומר בוסתנאי ממשרדו של עו"ד כרמי בוסתנאי, נטען, כי בהפסקת המשחק הורה המדריך המחליף לתובע וליתר החניכים "לטוס לסדר את החדרים", ואמר, כי רק כאשר יסיימו את סידור החדר, יוכלו לחזור לצפות במחצית השנייה של המשחק.

בתביעה נטען, כי הנער וחברו רצו במהירות לכיוון החדרים, כשהם מנסים להשיג זה את זה. סמוך למבנה ניסה התובע לעצור וידו פגעה בחלון, וכתוצאה מכך, התנפצה זגוגית החלון, ושברי הזכוכיות פגעו בידו וגרמו לו לחתך עמוק ולחבלה קשה ביד שמאל. "כל אותה העת, נשאר המדריך במועדון וצפה בטלוויזיה, ולא השגיח ולא פיקח על החניכים ועל כניסתם לחדרים, כשהוא היה זה שהאיץ בהם לסדר את החדר במהירות, כדי שיוכלו לחזור לראות את המשחק", נטען בתביעה.

הנער פונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים "הלל יפה", שם נמצא, כי הוא סובל מקרע בעצב ובגידים בכף היד. הוא עבר ניתוח לתפירת העצב והגידים, וידו הושמה בגבס למשך כשלושה שבועות. בהמשך, ביצע טיפולי פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק, אשר, לטענתו, לא הובילו לשינוי ניכר במצבו. כמו כן, התובע נבדק על ידי רופא מומחה, וזה קבע, כי הוא סובל מנכות צמיתה בשיעור של 28 אחוזים כתוצאה מהתאונה. בעקבות כך, הנער תובע פיצוי בסך של 112,560 שקלים, כפי שקובעת פוליסת הביטוח שמבטחת את חניכי הפנימייה.

עו"ד עומר בוסתנאי

התובע פנה לחברת הביטוח, כדי שתפעל בהתאם להתחייבותה בפוליסה, אולם, לטענתו, לא התקבל כל מענה ענייני מצדה. בתביעה נטען, כי הפעילויות המבוצעות במסגרת הפנימייה וההשגחה על החניכים במהלך שהותם בפנימייה, וכן תקינות הזגוגיות שמותקנות בחלונות המבנים, הם באחריותה הבלעדית של "נעורים". "אירוע התאונה מתיישב עם המסקנה שהנתבעת התרשלה", נטען בתביעה.

התובע דורש פיצוי בסך כמיליון שקלים, וטוען כי "היה על הפנימייה לצפות את התאונה, והיא לא עשתה דבר כדי למנוע אותה. נמנעה מביצוע פעולות פשוטות ומהוצאת הוצאות זניחות שהיה בהן כדי למנוע את התאונה ואת פגיעתו הקשה של התובע". עוד נטען, כי הפנימייה "לא העסיקה מדריכים, מנהלים או מפקחים סבירים ואחראים, ולא פיקחה עליהם כלל או כראוי".

בתביעה נטען, כי "לאחר התאונה וכתוצאה ממנה סובל התובע מהגבלה תפקודית קשה בכל פעולה המצריכה שימוש תקין ביד, ומצלקת גדולה, בולטת ורגישה. כן נפגע כושר השתכרותו של התובע".

מהדסה נעורים נמסר: "כאשר יתקבל כתב התביעה נגיב לו בערכאות המקובלות".