חברת הנדל"ן קבוצת איציק תשובה, בבעלות היזם איציק תשובה, פינתה את הציוד ממשרדיה בשכונת רמת פולג לטובת משרדיה החדשים במתחם "סוהו (SOHO)" באזור התעשייה ספיר.

על פי חוזה השכירות של חברת הנדל"ן עם עיריית נתניה, שהשטח בבעלותה, אמורה היתה החברה לפנות את משרדיה ברחוב זלמן שז"ר, בקרבת הים, עד 31 באוגוסט ולאחר מכן - להרוס את המבנים. 

משרדיו של תשובה ברמת פולג. צילום: אסף פרידמן

בקבוצת איציק תשובה הציעו את המשרדים לשימוש עירוני, שכן לטענתם, הושקעו בהם סכומים גבוהים, אך העירייה אינה מעוניינת בהם ודורשת מהחברה להרסם. בחברה סירבו להתייחס לשאלת "ידיעות נתניה", האם ומתי הם יהרסו את המשרדים.

סאגת פינוי המשרדים נמשכת כבר שמונה חודשים. ב-24 בינואר הודיעה העירייה לחברות הנדל"ן קבוצת איציק תשובה ו-י.ח דמרי, שהמטה התפעולי שלה פעל במתחם, כי עליהן לפנות את המבנים תוך 60 יום, מאחר ש"הנהלת העירייה החליטה לפתח את השטח המדובר לשצ"פ (שטח ציבורי פתוח) ולחניה, ובהתאם לרצון התושבים".

בעוד י.ח דמרי פינתה את המבנה, קבוצת איציק תשובה המשיכה להתנהל במשרדים, אף שנדרשה לפנות אותם כבר בחודש מרץ. גורמים בעירייה הסבירו, כי בחוזה השכרת המבנים לשתי החברות, התקף, כאמור, עד אוגוסט השנה, קיים סעיף, המאפשר לעירייה להתיר את ההתקשרות בהתראה של 60 יום מראש, ומכאן הגיעה הדרישה

בתגובה למכתב, ניסתה קבוצת איציק תשובה להביא לביטול הדרישה, אך בעירייה מסרו בזמנו בתגובה לפניית העיתון, כי "בישיבה שהתקיימה עם נציגי חברת תשובה, הבהירו נציגי העירייה כי הם עומדים על דרישתם המקורית לפינוי בתוך 60 יום ממועד קבלת המכתב". 

משלא פונו המשרדים במועד, הבהירו בעירייה, כי "הלשכה המשפטית תפעל לפינוי קבוצת איציק תשובה בכל האמצעים העומדים לרשותה".

טלי מולנר | צילום: יעל אלזם

יש לציין, כי בהתאם לתוכנית בניין העיר (תב"ע), מראש מוגדרת הקרקע כשטח ציבורי. אלא שמאז הקמת שכונת עיר ימים, לפני עשר שנים לערך, משמש המקום בתור משרדי מכירות ומטה של חברות בנייה למיניהן.  

"אני חושבת, שאם המשרדים כבר עברו ל'סוהו', והמבנים כבר אינם משמשים לייעוד המקורי שבגינו נעשה הסכם השכירות עם העירייה, אלא לצרכים אחרים, אז המקום צריך לחזור לציבור", אומרת הפעילה החברתית ותושבת השכונה, טלי מולנר, העומדת בראש רשימת "פעימה חדשה" למועצת העיר.

"כמו ש-י.ח דמרי פינתה את המבנים מיד כשפנו אליה, כך אני מצפה שייעשה עם יתר המשרדים שעומדים שם. אין כל סיבה שהמשרדים הללו לא ייהרסו מיידית, ושהשטח יחזור לציבור כבר מחר בבוקר. זה מפריע לנו, משום שהמשרדים ממוקמים באחד המקומות המרכזיים והיפים ביותר בשכונה, עם נוף מהמם לים. אפשר להקים שם גינת משחקים, גינת כלבים, גינת נוי - שימושים לרווחת כל התושבים ולא לרווחת אדם אחד".

מעיריית נתניה נמסר: "העירייה שלחה התראות אל קבוצת איציק תשובה בדבר פינויה מהמתחם, והאחרונה החלה בפינוי הציוד, כאשר המבנים יפונו בהקדם האפשרי. העירייה תמשיך ותעקוב אחר הליכי הפינוי ותנקוט אמצעים העומדים לרשותה, במידת הצורך, עד לפינויה המוחלט מהשטח".

מקבוצת איציק תשובה נמסר: "אין תגובה".