רון (שם בדוי), תלמיד בכיתה ב׳ בבית הספר רימלט שבשכונת רמת-פולג בנתניה, היה קורבן למקרה אלימות שהתרחש בתוך כותלי הכיתה כשהמורה יצאה והשאירה את התלמידים לבדם.

ביום רביעי (03.10.18) במהלך שיעור התנ"ך, המורה המקצועית לתנ״ך הקרינה סרטון באורך של דקות בודדות ועזבה את הכיתה לטובת צילומים במכונת הצילום של בית הספר.

חוד עפרון נעוץ בצווארו של הילד | צילום: באדיבות המשפחה

"כאשר הסרטון הסתיים הילדים התחילו לקום, להסתובב בכיתה, הרוחות התלהמו, וילד אחד נטל עיפרון ורדף אחרי בני", סיפר אביו של רון. "בשלב השני הוא אחז בו מאחור, ריתק אותו והורה לילד אחר ליטול עיפרון מהקלמר ולנעוץ אותו בצווארו של בני, הילד השני אחז בעיפרון ודקר את בני בצוואר בסמוך לעורק הראשי.

"חוד העיפרון נותר בגופו כשצעקות ובכי נשמעו בכיתה. המורה המקצועית עדיין לא שבה, ילדי המבוהל יצא מהכיתה למרחב השכבתי- בוכה וזועק לעזרה, אך לא מוצא את המורה. רק כעבור מספר דקות שבה המורה המקצועית לתנ״ך, במזל לא הסתיימה בפגיעה בעורק הראשי בצוואר ובמוות".

האב טוען כי גם צעקות ילדי הכיתה לא החזירו את המורה לכיתה. לאחר שבנו איתר אותה היא שלחה אותו למזכירות לבקש קרח. הוא מוסיף כי היא לא עדכנה את המורה המחנכת, את צוות בית הספר או את ההורים ואף לא הבחינה שגוף זר, חוד העופרת של העיפרון - נעוץ בצווארו. "רק בשעות אחר הצהריים כשאספתי את הילד מהצהרון והוא התלונן על כאבים עזים, מיהרנו לקבלת טיפול רפואי, חוד העיפרון נשלף מצווארו והמקום חוטא", הוסיף האב.

ההורים ההמומים עדכנו את צוות בית הספר בעצמם על המקרה. "אנו בקשר רציף עם המחנכת אשר לא נכחה בבית הספר באותו היום ועודכנה לראשונה על-ידינו עת נזקק הילד לטיפול רפואי. המחנכת טיפלה באירוע באופן ראוי, הכולל שיחות עם הורי התלמידים המעורבים, השהייה של שני הילדים מבית הספר, שיחות הסברה בכיתה ודאגה לשלומו של רון. 

"ערכתי שיחות עם המנהל והמורה המקצועית לתנ״ך, אשר לקחו חלק בתהליך וגרסו חד משמעית שאין זה תקין שמורה עוזבת את הכיתה במהלך שיעור. ערכתי שיחה עם הפיקוח של משרד החינוך ולהפתעתי הם כלל לא היו מודעים לאירוע".

חבישה לאחר שהמקום עבר חיטוי | צילום: באדיבות המשפחה

הוריו של רון עדיין המומים מן האירוע וחוששים לשלוח את בנם לבית הספר.  "מדובר באירוע אלימות פיזית קבוצתית קשה ומזעזע, שהסתיים בחבלה חמורה בצווארו של קטין בשכבת ב׳ בבית הספר ואשר למזלנו לא הסתיים במוות. בנינו נותר עם חור בצוואר ופחד בלב.

"אנו ההורים מפקידים את ילדינו בידי אנשי החינוך שאמונים בראש ובראשונה לשמור על ביטחונם האישי של יקירינו!!! לא מתקבל על הדעת שהמורה המקצועית תחליט באמצע שיעור להפקיר את ביטחון ילדינו בני ה- 7 ותשאיר אותם לבדם. 

"צר לי שהמורה המקצועית וצוות בית הספר לא ראו לנכון לעדכן אותנו ההורים על המחדל הקשה והרשלנות הפושעת אשר הביאה לפגיעה בגופו של בננו.

מקווים שבית הספר ומשרד החינוך יבצע תחקיר יסודי ומעמיק של האירוע וישכיל למנף אותו להעלאת המודעות ולמניעת האירוע הבא״.

מעיריית נתניה נמסר: "העירייה רואה בחומרה כל מקרה של אלימות ופועלת בנושא באפס סובלנות. המקרה ארע לאחר שבמהלך שיעור, יצאה מורה מקצועית לקחת דפי עבודה עבור התלמידים, כשבכיתה ישנה סייעת. המורה טיפלה בנושא מיידית. התלמידים הפוגעים הוענשו והורחקו מביה"ס לאחר שהתנצלו והביעו חרטה.

"על הטיפול בנושא, התקיימו שיחות עם האב מצד המחנכת, המורה שטיפלה באירוע וכן מנהל ביה"ס. נמסר כי האב הודה למחנכת ולצוות ההנהלה על הטיפול הרציני בארוע. יצויין בנוסף כי  בכיתה מופעלת תכנית התנהגותית, שהודגש בה השבוע נושא מניעת אלימות ודרכי פתרון. 

"כמו כן - מחנכות כל הכיתות הונחו לקיים השבוע שיעורי חינוך העוסקים במניעת אלימות ובשיח מכבד, כחלק מהעשייה השוטפת בנושא וכחלק מהתכנית השנתית בנושא אקלים חינוכי מיטבי המתקיימת דרך קבע בביה"ס. מפקחת ביה"ס יודעה בנושא ובדרך הטיפול המחמירה בו".