"דרך התנהגותו ידועה, מצבי הבריאותי הידרדר ואני סובלת באופן רציף מכאבי בטן ומלחצים נפשיים. אני בוכה, לא מסוגלת להירדם ויש לי סיוטים בלילות, בעקבות התנהגותו והפחד מהבלתי-צפוי. אני פוחדת ללכת לעבודה ואינני מעוניינת לחזור להיות בקרבת האיש הנורא הזה".

במילים אלה חתמה עובדת עיריית נתניה מכתב תלונה שהגישה לממונה על ההטרדה המינית בעירייה, כנגד המנהל שהיא כפופה לו. דבר התלונה נחשף בחודש שעבר ב"ידיעות נתניה", וכעת אנו מביאים חלקים נרחבים מהמכתב.

חשופה להטרדות

את המכתב שלחה העובדת לפני שלושה חודשים, בחודש יולי, ומיענה אותו לביאטריס שיפר, עובדת סוציאלית ממינהל הרווחה והממונה על הטרדה מינית בעירייה. בפועל, מי שטיפלה בתלונה היתה טובה כץ, העוזרת האישית של ראש העירייה, מרים פיירברג-איכר.

"לאחר כל קידום או קבלת הטבה, הוא חיבק ונישק אותי בניגוד לרצוני" | המחשה: Shutterstock

בעירייה הסבירו, שגם כץ ממונה על הטרדה מינית. עם או בלי קשר לתלונה, לתלושי השכר של עובדי העירייה בגין חודש יולי, צורף עלון עם עיקרי התקנון למניעת הטרדה מינית. העלון כלל גם את שמות הממונים בעירייה שאצלם ניתן להגיש תלונה בנושא: שיפר; חדוה כהן מעמותת "היכל התרבות העירוני נתניה"; חיה שניידר, סמנכ"ל משאבי אנוש וראש המינהל הכללי; ודב כץ, מבקר העירייה. שמה של טובה כץ לא הופיע ברשימה.

בתום בירור פנימי שערכה העירייה, הועברה העובדת למינהל אחר, עם דירוג מקצועי שווה ערך לדירוגה הקודם, ואילו המנהל נשאר בתפקידו. המנהל ננזף משמעתית, ובין היתר נאסר עליו להשתתף בפעילות מטעם ועד העובדים. בעירייה סירבו להשיב לשאלת העיתון באותה העת כיצד טיפלו במקרה, ומסרו בתגובה, כי "כל תלונה על הטרדה מינית מטופלת בעירייה בהתאם לחוק ולנהלים".

עד כה העדיפה העובדת לא להגיש תלונה במשטרה. במכתב מגוללת העובדת שורה של מקרים שבהם מנהלה הטריד אותה מינית, פיזית ומילולית, לטענתה. עוד טוענת העובדת, כי גם עובדות נוספות חוו הטרדות מצד אותו המנהל. העובדת אף מעידה, כי המנהל דרש ממנה להחתים בשעון הנוכחות שעות יציאה מאוחרות יותר מכפי שעבדה בפועל.

"זה תקופה ארוכה שאני חשופה מצדו להטרדות בעלות אופי מיני. במכתב אנסה לפתוח צוהר למה שעברתי ועדיין עוברת מצדו", פתחה העובדת את מכתב התלונה. "הוא דואג שאהיה במשרדו רוב שעות העבודה בטענה שמדובר בעבודה, בעוד רוב הזמן כלל לא שהיתי שם לצורך עבודה, אלא לשיחות אישיות בלבד, שתמיד היו בעלות אופי מיני. כל זה עם דלת סגורה, שלא ניתן להיכנס דרכה בלי קבלת אישור. בנוסף, הוא אסר עליי להכניס נייד והזכיר כבדרך אגב שניתן לבצע הקלטות.

"כדי להגיע לעמדת כוח והשפעה, הוא הקפיד להזכיר לי שהוא הצליח לקדם אותי. לאחר כל קידום או קבלת הטבה, הוא חיבק ונישק אותי בניגוד לרצוני. כן הוא דרש ממני שאחתים (כרטיס נוכחות, נ"א) בשעה 19:00, בעוד בפועל סיימתי בשעה 15:30. כשלא עשיתי כפי שדרש, הוא לקח אותי לשיחה שבה הבהיר לי בצורה שלא משתמעת לשתי פנים לעשות את מה שאמר.

"במקרים רבים הוא נצמד אליי מאחור וחיבק אותי, לעתים אף בקרבת אנשים.

"לפני ואחרי יציאה לחופשים הוא מבקש חיבוק ונשיקה.

"הוא דואג שהשיחות ייסובו על התחום המיני, לדוגמה: הוא 'התעניין' בצורה אובססיבית ביחסי האישות שלי ושל בעלי ('את אדם קר או חם?', 'את אוהבת חיבוקים ונשיקות?'. תשובתי: 'אני אדם קר ששונא חיבוקים ונשיקות', מתוך תקווה שיבין את הרמז). לטענתו, הוא יכול לשמש בעבורי כיועץ וכפסיכולוג. כמו כן, להרגשתו, יש ביכולתו להציל אותי מיחסיי בנישואים (ראוי לציין שמעולם לא התלוננתי בפניו על חיי הנישואים שלי). חשוב לו גם לברר אצל עובדות המשרד מה לדעתן סקסי אצל גבר

"הוא הטיל עליי מורא ופחד שהוא בעל קשרים וכוח פוליטיים ויכול להשיג מה שהוא רוצה.

"הוא דרש ממני שאעזור לו למצוא שמלה לאשתו, ולי אין בעיה כי 'יש לי גוף טוב'. חשוב לציין, כי מדובר בתקופה של חודש ימים, שכל יום היה סוגר אותי בחדרו וכל מה שעשיתי היה לשמוע עד כמה יש לי גוף טוב ועד כמה השמלה 'תשב' עליי טוב.

"(באחד המקרים, נ"א) הוא חיבק אותי במותן ולא הרפה, בעוד יש אנשים סביבו.

המחשה: שאטרסטוק

"הוא אמר לי שהוא ספורטאי לשעבר ו'הציע' (כאילו שיש לי אפשרות לומר 'לא') להראות לי תרגילים. באחת הפעמים שהוא הראה לי תרגילים, הוא ניגש אליי בהפתעה, נצמד אליי מאחור, כרך את זרועותיו סביבי (בטענה שרצה לאמוד את משקלי) והרים אותי באוויר. נותרתי בהלם, הרגשתי מחנק בגרון ואף סיפרתי על המקרה לעובדת אחרת. כל אותו הלילה לא הצלחתי להירדם בעקבות הטראומה... באחת הפעמים הוא חלץ את הנעל שלי, הניח את הרגל שלי על הרגל שלו, סמוך לאיבר מינו (בעקבות חתך ברגל) ושם לי פלסטר.

מחבק ונוגע

העובדת המשיכה ותיארה: "הוא מתנהג כלפיי בצורה אובססיבית כשהוא רואה אותי מדברת עם גבר אחר, ומשנה את יחסו כלפיי. אם אני יוצאת לפגישת עבודה או נעדרת עקב חופשה או מחלה, הוא מתעצבן ואינו מדבר אתי.

"אחת העובדות יזמה אתו שיחה וסיפרה לו על מקרה שעובד בעירייה הטריד מינית עובדת תחתיו, מתוך כוונה לרמוז לו על עצמו. עובדת אחרת כפופה לו שוחחה אתו באופן ישיר על כך שהוא מחבק ונוגע בה בניגוד לרצונה (בניגוד אליה, אני לא יכולה ליזום שיחה כזאת, היות שהתגובות שלו יהיו קיצוניות כלפיי). 

"באחת הפעמים הוא התקרב אליי ואל עובדת אחרת כדי למדוד לנו את המותן. הוא התחיל איתה ואני ניצלתי את ההזדמנות והתרחקתי.

"כמה ימים לפני הגשת המכתב, הוא לקח אותי לשיחה וביקש לדעת מה עובר אליי ('אני רואה על השפתיים שלך') ואמר שהוא יוכל לעזור לי. אמרתי לו שיש לי המון עבודה (אף שהסיבה האמיתית היא ההטרדות המיניות הבלתי-פוסקות מצדו). לאחר השיחה, הוא הכניס לחדר שתי עובדות נוספות והצהיר שלא מקובלת עליו הצביעות ושמדברים עליו מאחורי הגב, ושאם יש משהו שמפריע, שנבוא ונספר לו.

"כמו כן, הוא אמר שיש לו מידע של 98 אחוז מי הוא אותו ה'צבוע' ורמז שזאת אני (גם אם האדם הזה הכי מקצועי). הוא טען שבשבוע שלאחר מכן, יש לו פגישה אישית עם חיה שניידר, וששם ישים סוף לאותו ה'צבוע'. לאחר השיחה עם חיה, הוא ייגש למנכ"ל העירייה, אבי בן חמו ('יש לי דלת פתוחה'), ושם הוא יוודא שאותו 'צבוע' לא יישאר. באותו המעמד הוא הזכיר את כל נושא החיבוקים, הישיר מבט ואמר 'אתן יודעות איפה קבור הכלב'. שתי העובדות הבהירו לי לאחר השיחה שהוא התכוון אליי".  

ענת לביא-אזולאי | צילום: שרית ציילר-כהן

בתגובה למכתב התלונה, פנתה חברת מועצת העיר ויו"ר ועדת הביקורת העירונית, עו"ד ענת לביא-אזולאי, לחיה שניידר, בבקשה לקבל מידע נוסף על אופן טיפול העירייה בנושא.  

"עניין העובדת שהוטרדה מטריד אותי כאשה, כחברת מועצה וכעו"ד אשר חשופה למקרים דומים. היום, הגישה הכלל-עולמית היא לתת במה לנשים שמוטרדות במקום העבודה, לתמוך בהן ולעמוד לצדן", אומרת לביא-אזולאי, המתמודדת למועצה כמספר שתיים ברשימת "עוצמה לנתניה", שבראשה עומד הרצל קרן, המועמד לראשות העירייה. "למיטב הבנתי, העובדת הועברה למינהל אחר - ואני שואלת למה? למה הנפגע צריך להיענש? מקום עבודה הוא לא רק ביצוע תפקיד. מקום עבודה זה חברים לעבודה, עניין בתפקיד וסביבת עבודה טובה. אשה נפגעה במסגרת עבודתה, פגעו בה והיא צריכה לעבור למחלקה אחרת? זה הפתרון? למה המטריד לכאורה לא הועבר למחלקה אחרת?". 

מעיריית נתניה נמסר: "עם קבלת התלונה, פעלה העירייה באופן מיידי בהתאם לחוק ולנהלים: בוצעה חקירה מקיפה ומעמיקה, שתוצאותיה יושמו, וכל הגורמים הנוגעים בדבר עודכנו. אין בכוונת העירייה לדון בכך מעל דפי העיתונות, בשל צנעת הפרט".