אלון אלרואי. "אני מקווה ומצפה שהוועדה תפעל על פי המדיניות החדשה"  | צילום: אסף פרידמן

חבר מועצת עיריית נתניה ויו"ר ועדת המשנה לתכנון ולבנייה, אלון אלרואי, הנהיג מדיניות חדשה בוועדה: בקשות להיתרי בנייה בדיעבד, כאשר בפועל בוצעה בנייה שלא על פי תב"ע (תוכנית בניין עיר) מאושרת, יידחו. עד כניסתו של אלרואי לתפקיד, המדיניות בנושא היתה מקילה יותר, והוועדה אישרה לא פעם רטרואקטיבית חריגות בנייה שכבר בוצעו, כך שמדובר בשינוי דרמטי.

"כשהגעתי לתחום התכנון והבנייה, למדתי אותו קצת, ובין היתר גיליתי, שיש פסק דין של בית המשפט העליון, שבו נכתב שאישור חריגות בנייה בדיעבד צריך להיות נדיר שבנדירים. זאת לא המצאה שלי", מסביר אלרואי, חבר המועצה היחיד מטעם הליכוד. "אני חושב שבפסיקה הזאת יש היגיון בריא, גם ערכי וגם תכנוני. אנחנו מנסים לייצר כללים שיהיו קווים מנחים לעבודת הוועדה, כי במצב שאין כאלה, וההחלטות מתקבלות כל מקרה לגופו, זה יכול לייצר הרגשה של איפה ואיפה, ושההחלטות הן לא תמיד ענייניות. לפיכך, יש כמה כללים שאני מוביל: 1) לא לאשר בדיעבד חריגות בנייה; 2) לייצר מסלול מהיר למי שרוצה להגיש תב"ע בלי הקלות ובלי בקשות מיוחדות, אלא כמו שהיא; 3) לא לאפשר תב"ע נקודתית, כי בעיניי תב"ע צריכה להתייחס למתחמים שלמים ולא למגרש ספציפי. עד היום אושרו גם תב"עות נקודתיות. 4) תמיכה בתוספת זכויות בנייה במתחמים שיש בהם התחדשות עירונית, אחרת — ליזמים זה לא יהיה כלכלי להשקיע בפרויקטים הללו. כל זאת, תוך התחשבות במרקם הרחוב, ובקיום תשתיות הולמות כמו תחבורה, בתי ספר וגני ילדים".

המדיניות החדשה שאתה מוביל עלולה לייצר תסכול וכעס בקרב קבלנים ויזמים, שהורגלו במדיניות שונה.

"זה נכון, ויכול להיות שבצדק מסוים מבחינתם, כי הם היו בתהליכים של אישורים ופתאום, כשהרכבת כבר יצאה מהתחנה, הם נעצרו. עם כל הכבוד לקבלנים וליזמים, שמורה להם הזכות לערער. עם זאת, נאפשר גמישות מסוימת בתיקים שנמצאים בתוך המערכת, לתקופת המעבר בלבד. בתום התקופה, אני מקווה ומצפה שהוועדה תפעל על פי המדיניות החדשה, ושלא תכשיר חריגות בנייה בדיעבד".

בישיבת ועדת המשנה בחודש שעבר, כבר הוביל אלרואי סירוב להיתרי בנייה בדיעבד, כמו: רחוב יואל סלומון, צומת הרחובות פתח תקווה וגבע, מתחם אינציגר ברחוב שלמה המלך, בית אבא הלל ועוד, לעיתים בניגוד להמלצת הצוות המקצועי בראשות מהנדס העיר, אבנר אקרמן. הוועדה אף סירבה להקמת מלון בן 23 קומות ברחוב גד מכנס, בהסבירה, כי "לא מתאים להקים במקום זה מלון, אלא יש להשאירו כשטח פנוי ופתוח, או לחלופין לקיים בו אטרקציה תיירותית אחרת".

"המדיניות שלי היא חלק ממכלול שלם של תפיסת עולם, שעל-פיה צריכה לפעול ועדת המשנה לתכנון ולבנייה, זאת לא איזו קפריזה", מבהיר אלרואי. "הצוות המקצועי נתן המלצות על רקע מדיניות שהיתה נהוגה, לא כי חבריו חושבים שהיא נכונה. גם הם סבורים שהכשרת חריגות בנייה בדיעבד זה נוהג בעייתי מאוד. אני לא מבקר אף אחד, אלא פועל על פי אמות מידה שאני חושב שהן נכונות, בתיאום מלא עם ראש העירייה, עם הפקידות העירונית ועם היועצים המשפטיים. מבחינתי, צדיק וטוב לו, רשע ורע לו. נשתמש ב'מקל' כלפי העוברים על החוק, שמבקשים היתרים בדיעבד ושוחקים את זמנה של הפקידות העירונית. ה'גזר' יהיה כלפי בקשות תואמות תב"ע, ונעשה הכל כדי שהליך האישור שלהן יהיה מהיר וזריז ככל האפשר".   

חידוש נוסף שמנהיג אלרואי הוא קיום ועדה מצומצמת, שתדון בהתנגדויות לתוכניות הנדונות, ותורכב מיו"ר הוועדה, מנציג מטעם הקואליציה ומנציג מהאופוזיציה, "כדי שהדיונים יהיו תכליתיים", לדבריו. ¿