מהנדס העיר נתניה, אבנר אקרמן, הודיע השבוע על התפטרותו מהתפקיד, שאותו מילא בחמש השנים האחרונות.

ל"ידיעות נתניה" נודע, כי אקרמן, המכהן במקביל כיו"ר איגוד מהנדסי הערים בישראל, הגיש מועמדות למשרת מהנדס העיר תל אביב, והגיע לשלבים האחרונים במכרז לתפקיד.

בטרם החל אקרמן (61) בעבודתו כמהנדס העיר נתניה, הוא שימש כאדריכל העיר ראשון לציון, וקודם לכן כמהנדס המועצה המקומית גני תקוה. לאקרמן היה משרד אדריכלים פרטי, וכמו כן ניהל שני משרדי תכנון גדולים.

אקרמן. "משאיר מערכת מתפקדת וטובה"

במסגרת תפקידו הנוכחי בעיריית נתניה, הוא היה ממונה על מינהל ההנדסה, המורכב מחמישה אגפים: אגף תכנון ועיצוב עיר, אגף רישוי ופיקוח על הבנייה, אגף תב"ע (תוכנית בניין עיר) והשבחה, אגף תיאום ותכנון תשתיות ואגף מבני ציבור.

המינהל עוסק בתחומים רבים, ביניהם: תכנון עיר, מתוכניות מפורטות נקודתיות ועד לתוכניות נושאיות ותוכנית מתאר לעיר; תהליכי רישוי בנייה, החל ממסירת מידע לצורך תכנון, דרך הנחיה וליווי התכנון, ועד לטיפול בהיתרי בנייה ואישורים לגמר בנייה; אכיפת חוקי הבנייה ואישורים לטאבו.

למינהל גם חשיבות כלכלית רבה, שכן הוא אחד ממקורות ההכנסה החשובים ביותר של העירייה, בעיקר מתוכניות הפיתוח של העיר, המאפשרות גבייה של היטלי פיתוח והשבחה, הכנסות ממשרדי ממשלה ומחויבות ציבורית.

בתקציבי העירייה לשנים 2018 ו-2019 חל קיטון בהכנסות מאגרות בנייה לעומת השנים שעברו. בשנה שעברה הסתכמו ההכנסות ב-13 מיליון שקלים, לעומת 14 מיליון בשנת 2017, ואילו באשר לשנה הנוכחית ההערכה היא שההכנסות יפחתו עד כדי 10 מיליון שקלים בלבד. החישוב מתבצע על פי צפי שמוגש על ידי מינהל ההנדסה, ביחס להיתרים שיופקו.

עזיבתו של אקרמן היתה צפויה במידת מה, שכן במקרים לא מעטים הוא וראש העירייה, מרים פיירברג-איכר, לא ראו עין בעין את אופן הבנייה ואת התקדמותה בעיר. פיירברג-איכר אף קיבלה שיחות טלפון מיזמים ומקבלנים מסוימים, שהלינו על מערכת בירוקרטית מסורבלת ולא יעילה במינהל ההנדסה, אשר מקשה על קבלת אישורים לתב"ע והיתרי בנייה, ובכך "תוקעת" את התפתחות הבנייה בנתניה. עם זאת, בתקופתו כמהנדס העיר, היה אקרמן שותף מרכזי בקידום תוכנית המתאר לעיר, בקידום אזור התעשייה המטרופוליני המשני ובהתחדשות העירונית בשכונות קריית נורדאו ורמת ידין (דורה) ובמרכז העיר. 

"אני חושב שאבנר איש מקצוע ומהנדס מהשורה הראשונה, אף שפה ושם היו בינינו חילוקי דעות מקצועיים", אומר רפי זנזורי, יו"ר ארגון בוני נתניה (הקבלנים). "אין ספק שבשנים שבהן פעל אבנר בעיר היו בעיות שנבעו הן מירידה בעתודות הקרקע שהבנייה בהן הסתיימה, כגון שכונות עיר ימים, קריית השרון ואגמים, הן מהטמעת מערכת הרישוי הזמין, על פי הנחיות משרד הפנים. גם בהינתן מגבלות אלה, אני חושב שמינהל ההנדסה הצליח לצמצם את הנזק בהיקפי הבנייה. נכון שבמהלך עבודתו היו לא מעט תלונות של קבלנים ויזמים, חלקן מוצדקות, אבל בפרספקטיבה רחבה יותר אני חושב שאבנר היה מהנדס עיר מצוין, והוא משאיר אחריו מערכת מתפקדת וטובה, שתדע להתגבר על עזיבתו".

התפטרותו של אקרמן, שאמור לעזוב לקראת מאי, לאחר שייבחר מהנדס עיר חדש במכרז, מצטרפת לעזיבות של בכירים אחרים בעירייה, ובראשם המנכ"ל אבי בן חמו, שיעזוב בסוף החודש לטובת חברה במגזר הפרטי. במקום בן חמו ייכנס לתפקיד יורם כהן, מנכ"ל עיריית גבעתיים עד לעת האחרונה, שמינויו אושר רשמית בישיבת מועצת העיר נתניה בשבוע שעבר.

כן עזבו ציון שדה, ראש מינהלת החופים, שאת מקומו ממלאת באופן זמני ליזי אורון, ראש מינהל תפעול, ואריק לייבוביץ', ראש מינהל תעשיות ועסקים. העירייה טרם פירסמה מכרזים לשני התפקידים הללו.

אקרמן מסר: "בתום חמש שנים בתפקיד מהנדס העיר, אני יוצא לדרך חדשה, ובוחן אפשרויות הן בתחום המוניציפלי, הן במגזר הפרטי. חוויתי כאן שנים מאתגרות ומרתקות, וזאת ההזדמנות להודות לראש העירייה, מרים פיירברג-איכר, ולעובדי עיריית נתניה, ובעיקר לעובדות ולעובדי מינהל ההנדסה המסורים, העושים עבודתם בנאמנות הרחק מאור הזרקורים, וכמובן גם לתושבי נתניה, שנתנו לי את הזכות להכיר את העיר הנפלאה הזאת ולשרת אותה".

אקרמן הכחיש כי אחת הסיבות לעזיבתו היא מסירת עדויות שנדרש להן במסגרת פרשת השחיתות בעיר.

פיירברג-איכר מסרה: "שמחתי על ההזדמנות להכיר את אבנר ולעבוד אתו. בצד היותו איש מקצוע מעולה, עובד מסור ונאמן למערכת, הוא אדם נעים הליכות, מלח הארץ. תושבי נתניה חבים לו רבות על פועלו למענם ולפיתוחה של העיר".