השבוע, לציון יום הנגישות הבינלאומי מעל ל 1,000 מבקרים עם מוגבלויות שונות פקדו את אתרי קק"ל והשתתפו בשלל פעילויות שאורגנו במיוחד עבורם. הפעילויות התקיימו בארבעה אתרים ברחבי הארץ: אגמון החולה בצפון, יער אילנות ויער בן שמן במרכז הארץ ובבית אשל בדרום. 

צילום: יוסי זליגר – מערך ההסברה של קק"ל

בסיום הפעילויות קיבלו כל המשתתפים את מפת הטיולים והטבע ביערות קק"ל הכוללת ציון של מבחר חניונים ואתרים נגישים. בנוסף חולקה חוברת על אירועים נגישים שהוכנה במיוחד ליום זה ע"י משרד המשפטים ונציבות שיווין זכויות לאנשים עם מוגבלות.

על מנת לאפשר לכל אזרחי ישראל להינות מיופי המדינה, ולהתחבר לטבע ולריאות הירוקות, הקרן הקימת לישראל השקיעה בשנים האחרונות משאבים רבים במטרה להנגיש את אתריה ולאפשר גם לאנשים עם מוגבלות לבלות, לטייל וליהנות ביערות, בפארקים ובחניונים.

לרגל שנת ה-70 למדינה, סיימה קרן קימת לישראל תכנית עבודה רב-שנתית להנגשה פיזית של  כ-300 אתרים, דרכים, פארקים וחניונים ברחבי הארץ, בפארקים וביערות קק"ל, שעומדים בדרישות חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות ותקנות נגישות לאתר.

צילום: יוסי זליגר – מערך ההסברה של קק"ל

במרכז הארץ, כ-300 ילדים, בני נוער ומבוגרים עם מוגבלות הגיעו לפעילות שהתקיימה בגן הבוטני היערני ובמרכז מבקרים ביער אילנות, שזכה גם הוא בפרס נגישות ישראל. המשתתפים נהנו משלל סדנאות יצירה מהטבע מונגשות ומותאמות לצרכי הקבוצה, סיירו ונהנו מהחוויה שבגן הבוטני אשר בשטחו קיימתמערכת התמצאות מסוג מסבירן, עבור אנשים עם לקויות ראייה ולקות קוגניטיבית, המאפשרת להם לקבל מידע קולי בשפה פשוטה אודות המקום. 

המשתתפים ניסו להיחלץ ממבוך העצים שבלב הגן, המאפשר תנועה וסיור גם לאנשים המתניידים בכיסאות גלגלים. במרכז המבקרים המונגש צפו המשתתפים בסרט נגיש עם כתוביות אודות היער, המותאם לאנשים עם לקות שמיעה, השתתפו בחידון טריוויה ובתחנות אינטראקטיביות בנושא ייעור בישראל, ולסיכום, יצאו לסיור אופניים במציאות רבודה, המונגש גם לאנשים המתניידים בכיסאות גלגלים.

דניאל עטר, יו"ר קרן קימת לישראל, אמר לסיכום הפעילות: "הנגשת הטבע לאנשים עם מוגבלות היא אחד התפקידים החשובים והמשמעותיים של קק"ל כגוף הירוק המוביל במדינה. הטבע שייך לכולנו, לכן בשנים האחרונות קרן קימת לישראל השקיעה משאבים רבים במטרה לאפשר לאנשים עם מוגבלות לבלות, לטייל וליהנות ביערות, בפארקים ובחניונים. ההנגשה מסמלת  את הדרך שאנו בקק"ל שאופים לראות את ישראל הולכת בה ".