מאבק לחיים. יעל מיטליאנסקי, בת ארבע מנתניה, שחלתה בסרטן בגזע המוח, הולכת וקמלה מול עיני בני משפחתה האוהבים. רק טיפול אלטרנטיבי חדשני ביוסטון טקסס עשוי להציל את חייה. עלות הטיפול - כ-200 אלף דולר והזמן הולך ואוזל.

רק חצי שנה עד שנה, זה כל מה שמנבאים לה הרופאים בארץ. כנגד הנבואה השחורה הזאת החליטו ההורים ואחותה הגדולה, סיגל, לצאת למאבק ולגייס את הסכום הנדרש לטיפול.

האחות הגדולה, סיגל, תלמידת כיתה י"ב במגמת מחשבים וביולוגיה בתיכון "שי עגנון" בנתניה, מסרבת להשלים עם רוע הגזרה שנחתה עליהם. "אני חייבת להציל אותה", היא אומרת בנחרצות,
"אין לנו זמן לבזבז וחייבים לפעול במהירות".

מתי התחלתם להבחין שמשהו לא בסדר עם יעל?

סיגל: "זה יישמע רע מה שאומר, אבל פתאום יעלי נעשתה בלתי נסבלת. היא לא הייתה הילדה הקטנה שהיכרנו בבית. היא הפכה להיות אגרסיבית, בוכה וצועקת. רוב הזמן היא סירבה לשתף פעולה".

מאיה, אמם של סיגל ויעל, אחות בבית החולים "לניאדו", עובדת בחדר טיפול נמרץ לב. "אני יודעת שתסמיני גידול בראש מלווים בבחילות, בהקאות, בכאבי ראש קשים", היא מספרת. "ואצל יעל זה לא קרה".

"הלכנו לאבחון אצל פסיכולוגית מומחית. גם הגננת דיווחה לנו שיעלי הפסיקה לשתף פעולה. כעסנו עליה. היינו נבוכים ולא ידענו כיצד לנהוג. כל הזמן שאלנו את עצמנו איפה טעינו כהורים בחינוך שלה".

"לא היה רופא מומחה שלא ביקרנו אצלו. כשהבחנתי שהפה שלה פתאום נעשה שמוט, הלכנו איתה לפרופסור, מומחה אף אוזן גרון. הוא אמר ש'זה כלום' והזמין אותנו למעקב. הרופאים אמרו לי, 'את אמא דאגנית מדי'".

יום אחד, חברה של המשפחה הבחינה ביעלי אחרי חודשיים שלא ראתה אותה והציעה לקחת אותה בדחיפות לנוירולוג. "למחרת קיבלנו את האבחון: גידול סרטני בגזע המוח".

המירוץ לתרופה
פרופסור שמעון סלאבין הסביר להורים ההמומים שכיוון ומדובר בחלק מוח שלא ניתן לנתח, ישנן שתי אופציות טיפוליות: האחת, סדרת הקרנות שיאפשרו להרוויח זמן של בין חצי שנה לשנה. השניה, הזרקת 'וירוס הונגרי לגופה של יעלי שיכול להרוס תאי גידול.

פרופסור סלאבין הסביר שיש בארץ חמישה אנשים שניצלו הודות לטיפול הניסיוני הזה שהבריאו לחלוטין מהמחלה.

סיגל: "חזרנו הביתה עם המחשבה הנוראית שנותרו לאחותי הקטנה רק כמה חודשים. לא יכולתי להשלים עם זה. זה בלתי נתפס".

יעל מיטליאנסקי (מימין) ואחותה אסנת. המירוץ אחר התרופה

המשפחה החליטה ללכת על ההקרנות בכדי להרוויח זמן. במקביל, הם החליטו לחפש בכל פינה בעולם אחר אלטרנטיבות טיפוליות לבתם. מאיה: "ליאון, אבא של יעל, היה נחוש למצוא תרופה".

ליאון, מהנדס תוכנה במקצועו, לא הרים ידיים והמשיך לחפש באינטרנט אחר מוצא לבתו הפעוטה. באחד הימים, הוא הגיע לקליניקה של ד"ר אדם ברזינסקי ביוסטון טקסס. מתברר שד"ר ברזינסקי מייצר תרופה במעבדה שלו שאולי יכולה להציל את חייה".

"החומר מוזרק לגוף באמצעות משאבה העובדת 24 שעות ביממה", מספרת מאיה. "זה טיפול קשה. נוראי. כרוך בסבל רב למטופל, ובמקרה שלנו: יעלי הקטנה שהיא רק בת ארבע".

"למרות כל הקושי שהיא תעבור יש לנו תקווה שכן, ילדים, פגועי סרטן בגזע המוח החלימו הודות לתרופה ולשיטת הטיפול שהוא נוקט בה".

ומדובר בהוצאה כספית גדולה מאוד?
"עלותו של הטיפול, ללא טיסות, שהות ומחיה, שם ביוסטון, על פי הערכת ד"ר ברזינסקי, תהיה כ-200 אלף דולר".

סיגל החליטה להירתם לגיוס הכספים לאחותה. "אני החלטתי שאני אתמקד בגיוס כספים להצלתה של יעלי", היא אומרת. "הפצתי אימייל שרשרת בשמה של יעלי וצירפתי את תמונתה. הדפסתי פוסטרים ופלאיירים, שבהם מפורט סיפורה של יעלי ובקשה לעזרת הציבור".

אימייל השרשרת ששלחה סיגל תפס תאוצה, אבל לא די בו. עכשיו, נערכת סיגל להפקת סדרת אירועים שהכנסותיהם יהיו קודש לטיפול ביעל. היא כבר החלה לגייס אמנים שונים ולחפש אחר נותני חסות.

על פי חוות הדעת של הרופאים, הרפואה הקונבנציונלית אינה יכולה לעזור ליעל, והיא נזקקת לטיפול אלטרנטיבי הקיים בקליניקה ייחודית בארה"ב. כמובן שהביטוח הרפואי הפרטי אינו מכסה עלויות של מה שמוגדר כ"טיפול ניסיוני", ומכאן החור התקציבי והצורך בתרומות.

תרומות לטיפולים עבור יעל ניתן להעביר לסניף בנק הפועלים, שדרות דואני, יבנה. חשבון 586877 סניף 762