אנחנו שחומים ואנחנו זועמים: 15 צעירים, תושבי שכונת דורה בנתניה, הגישו ביום שני השבוע חמש עשרה תביעות בבית המשפט לתביעות קטנות בתל אביב. התביעות הן כנגד מועדונים בתל אביב, הרצליה, ואזור השרון, שלא איפשרו כניסתם למועדון, לטענתם בשל מה שמכונה "סלקציה".

הצעירים שהחליטו להיאבק בתופעת הסלקציה, מכריזים: "נמאס לנו לחוות השפלה, בושה ועוגמת נפש. אין סיבה מוצדקת לכך שבעלי חזות מזרחית לא יורשו להיכנס למועדון שאליו נכנסים צעירים רבים, כשההבדל היחיד בינינו לביניהם הינו צבע עורנו השחום. אנו אזרחים שווים במדינה דמוקרטית והצרכים שלנו הם כשל כל הצעירים".

צילום: נמרוד גליקמן

בין הצעירים מגישי התביעות - אלירן וענונו, מאור אמסלם, ויקי בדש, שמרית טימסיט, ליז ישעיהו, הדר מחפוד ושגיא אבודרם. סכום התביעות שהגישו נע בין שלושים לחמישים אלף שקל. כל התביעות מתארות הזמנת מקומות מראש לבילוי, הגעה בזמן ואת שלב מניעת הכניסה למועדון.

בכתבי התביעה כתבו הצעירים, בין השאר: "אני וחבריי המתנו בפתח המועדון למעלה מ-40 דקות. חיכינו בצד, על מנת שלא לגרום להפרעה לעובדי המועדון ומבקריו, וצפינו כיצד מבלים אחרים נכנסים למועדון ללא כל קושי ומבלי שנתבקשו להציג הזמנה. זאת חרף העובדה שהמקום מלא, כפי שטען הסלקטור בכניסה.

"קשה היה שלא לשים לב שהמבלים שנכנסו היו בעלי חזות אשכנזית (בהירי עור), להבדיל מאיתנו שניחנו בחזות מזרחית (כהי עור). אני וחבריי ניגשנו לסלקטור שוב על מנת לנסות לשכנעו להכניסנו למועדון ולהסביר לו כי הזמנו מקומות. הסלקטור בתגובה אמר כי זוהי אינה בעיה שלו וכי מבחינתו המקום מלא".

"חוויתי סיוט ארוך"
בכתבי התביעה טוענים הצעירים, כי האירוע פגע בכבודם וגרם להשפלתם. "מאז האירועים המתוארים הן אני והן חבריי נמנעים, ככל הניתן, מלצאת למקומות שבהם ישנו חשש שלא יאפשרו את כניסתנו", כתב אחד מהם. "כל בקשתי הייתה
לחגוג את יום הולדתי. חוויתי סיוט ארוך שנמשך כמעט כשעה. לא די בכך שיום הולדתי נהרס, הרגשתי שגרמתי לחבריי הרגשת עלבון ואכזבה בעקבות החלטתי לחגוג דווקא במועדון הזה את יום הולדתי".

המטרה בהגשת 15 התביעות, אומרים הצעירים, היא לעורר את דעת הציבור, ולעשות למניעת התופעה. "אנחנו מאמינים שהכיס מדבר, ואם בעל מועדון יצטרך לשלם מכיסו קנס, הוא יחשוב פעמיים לפני שהוא מסרב לאפשר לנו להיכנס".

הצעירים הנמרצים, נעזרו ב"מרכז תמורה", שהינו מרכז משפטי למניעת אפליה, המייצג ללא תשלום חברות וקהילות מיעוט. ועד צעירי דורה, המכנה עצמו "הדורהבא" (במילה אחת) נפגש עם ילדי השכונה, עם נציגי "הקשת המזרחית" ועם עורכי דין מטעם "מרכז תמורה", עבר סדנה משפטית וכך יכול היה לסייע לצעירים בהגשת התביעות.

הכתבה המלאה על מאבק הצעירים בסלקציה מופיעה בסוף השבוע ב"ידיעות נתניה"