האם חג האביב הזה באמת יביא לנו ירוק לעיניים, או שמצב איכות הסביבה בעיר שלנו זועק לשיפור? כתבי "ידיעות תקשורת" בחרו את המפגעים הסביבתיים המציקים ביותר ברחבי הארץ – ואתם מוזמנים לבוא, להצביע – ולבחור את הגרועים ביותר. את התוצאות נפרסם בחג השני.

מי מתושבי השרון לא נתקל לפחות פעם ביום במפגע סביבתי בולט לעין? הנה חמישה כאלה שלא יכולנו להתעלם מהם, וכדאי מאוד שגם אתם תדעו שהם קיימים. שלא תגידו שלא הזהרנו אתכם.

סירחון בקריית השרון
תושבי שכונת קריית השרון בנתניה מתלוננים על ריחות ביוב מסריחים במיוחד העולים מתחנת הביוב והשפכים שנמצאת ממערב לרחוב לנטוס, בסמוך למגרשי הספורט.

מדובר בתחנת הביוב ששייכת לחברת מי נתניה, ותפקידה הוא להפריד בין הפסולת המוצקה של הביוב (צואה, ניירות טואלט וכו'), לבין הפסולת הנוזלית (המים). הפסולת המוצקה נאספת בתחנה, ופעם ביומיים מגיעה משאית של מי נתניה על מנת לפנות אותה, ואילו המים מוזרמים למתקן לטיהור שפכים של נתניה, השוכן במושב בית חירות.

התחנה המצחינה בקריית השרון

על פי התושבים, לפני למעלה משנתיים החלו לעלות ריחות ביוב חריפים מהתחנה, שהגיעו לכל רחבי השכונה, בהתאם לכיוון הרוח. כשפנו למי נתניה בנידון, נמסר להם שהנושא נמצא בטיפול.

"מדובר בגועל נפש", אמרה השבוע תושבת השכונה. "בבית שלנו יש ימים שפשוט אי אפשר לפתוח חלון בגלל הסירחון. זה לאורך כל שעות היממה הריחות הרעים האלה, ומי יודע אם זה לא מסוכן לבריאות".

מחברת מי נתניה נמסר בתגובה: "החברה מתחזקת ומתפעלת את התחנה מאז שנת 2004, בהתאם לכללים ולתקנות. משאותרה בעיית הריחות אישר דירקטוריון מי נתניה, בינואר 2010, תקציב בסך מיליון שקלים להקמת מתקן לנטרול ריחות במקום, שעתיד לפתור את הבעיה. פרויקט הקמת המתקן נמצא בשלבי תכנון מתקדמים, כדי שהקמתו תסתיים במהלך שנת 2010".

מי ניקוז או מי ביוב?
מפגע סביבתי נוסף בעיר נמצא בחוף סירונית בנתניה. בימים גשומים במיוחד בחורף, מי ניקוז פורצים לגובה של עד מספר מטרים, ומציפים דווקא את האזור בו יושבת מחלקת החופים של העירייה - מתחת לגשר שמעל כביש הגישה לטיילת החוף. מכוניות רבות שמנסות לחצות את המים העמוקים נתקעות שם - ופשוט שוקעות.

המים נשטפים אל הים, שמקבל גוון אפור ומלוכלך

גורמים במנהלת החופים סיפרו השבוע שאחרי שנפסק הגשם עוברות לא פחות מארבע שעות עד שהמים במקום מתנקזים. גם שעות אחרי ההצפה, עולים "גייזרים" קטנים של מי ניקוז מפתחי הביוב בחוף.

כשפנינו למי נתניה בנושא, הם הפנו אותנו לעירייה, ובעירייה הפנו אותנו למי נתניה. הסיבה: לא ברור אם מדובר במי ביוב – בהם מטפלת מי נתניה, או מי ניקוז – בהם מטפלת העירייה. כך או כך, לא מעט מהמים נשטפים אל הים, שמקבלים גוון אפור ומלוכלך. נותר רק לקוות שתחנת השאיבה לביוב החדשה, המוקמת בימים אלו בחוף, תפתור את הבעיה.

חדרה: גשם של אפר
תושבים בשכונת חפציבה בחדרה מתעוררים בבוקר ומגלים שהחצרות, החלונות והמכוניות מכוסים ב"גשם של אפר". מתברר שמקור הזיהום הוא בתחנת הכוח "אורות רבין" הנמצאת בסמוך. גם בדיקות במכשירי המדידה והניטור של איגוד ערים לאיכות הסביבה חדרה איששו את מקור התקלה.

"כמויות עצומות של פיח נכנסות לכל פינות הבית. בכל יום אני מטאטא את המרפסת המטונפת מהפיח ומנקה את הרשתות השחורות", טוען תושב השכונה. "אי אפשר ללכת בבית יחפים, בגלל שהרגליים נעשות שחורות. גם אם החלונות סגורים, החלקיקים של הפחם חודרים פנימה. החיים שלנו שחורים כמו הפיח".

באיגוד ערים לאיכות הסביבה חדרה מרגיעים ואומרים כי לא נשקפת סכנה מהאפר, וכי הוא מהווה בעיקר מטרד אסתטי. את התושבים זה כמובן לא מנחם: "נראה את בכירי חשמל החשמל מתגוררים בשכונה שמהווה מוקד משיכה לאפר מהסוג הזה", הם אומרים בייאוש.

הרצליה: סכנה בחוף הנכים
למבקרים בחוף אכדיה בהרצליה הדיוע גם בשמו הנוסף "חוף הנכים", מומלץ לפעול בזהירות רבה. לאורך החוף מתרכזות עבודות הפיתוח של טיילת חוף הים, לצד עבודות הקמתה של מעלית נכים המיועדת להקל על אוכלוסייה זו את הירידה לחוף.

את שביל הגישה לחוף אכדיה דרום, לבאים מכיוון קניון ארנה וגם לבאים מכיוון מגרש החנייה, מלווה שורה של טרקטורים החוצים הלוך ושוב את מסלול ההליכה, וחשוב לציין שמדובר במסלול ההליכה היחידי המוביל אל החוף.

טרקטורים חוצים שוב ושוב את מסלול ההליכה

לאורך קו המים ובמרחק של מטרים ספורים פרוסה גדר כתומה שמטרתה להפריד בין המתרחצים לבין פעילות הבנייה הסמוכה. הגדר רוויה בפרצות אשר ברגע של חוסר לב עלולות להוביל לאסון. אותה גדר מקיפה גם את סוכת המציל היחידה הממוקמת בקטע זה של החוף - כך שבעת מצוקה יהיה על המציל לטפס מעליה על מנת להגיע לקו המים.

רחוב