לפעמים גם רבנים גדולים יכולים להפתיע בפתיחותם. קהילת הו"ד (הומואים דתיים) מנתניה, בראשותו של הרב רון יוסף, קיבלה השבוע מכתבי ברכה לא צפויים לחג הפסח משני רבנים אורתודוקסיים - הרב יובל שרלו - ראש ישיבת ההסדר בפתח תקווה, והרב ד"ר בני לאו, רב קהילת רמב"ן.

מכתבי הברכה פורסמו באתר האינטרנט של קהילת הו"ד, והם מפתיעים בתוכנם. "בתורה כלל לא מופיע יסוד החירות בהכשר של חג הפסח, ופסח היא תנועה מעבדות לפרעה לעבדות לה'", כתב בין השאר הרב שרלו.

"מובן מאליו שאשרינו שאנו עבדים למקום ולא עבדים לפרעה, אך יסוד העבדות נותר על כנו. קשה למצוא תיאור מדויק יותר למציאות בה אתם חיים: בין שני קצוות, בקשת החירות מול יסוד העבדות,
וחג הפסח הוא החג המסמל זאת יותר מכל".

"יהי רצון שחג הפסח יחזק את שתי התנועות - שמחד גיסא תמצאו יותר ויותר את חירותכם בתוך המציאות הקשה הזו, ומצד שני תהיו חלק בלתי נפרד מהקהל הנאמן לדבר ה' ועבדותו".

"גם כאשר תהיינה חוויות קשות בליל הסדר, ותחושת הבדידות והניכור תגבר, זיכרו את הטלטלה המתמדת הזו, והיפכו אותה לדבר מה מבורך".

הרב לאו כתב: "עם פרוס חג הפסח אני מבקש לאחל לכם שתתעצמו בשמחתכם עם האור הבוקע מכל אחד מכם. כשם שאין אדם בארץ אשר יעשה רק טוב ולא יחטא, כך אין אדם בארץ שכולו חושך".

"מכל אחד בוקע אור פנימי שיכול להעצים ולגדל את האדם למקומות של חירות ועוצמה. ברכת שמחת חג ואור גדול".

הרב רון יוסף מסר בתגובה: "ארגון הו"ד רואה חשיבות רבה בתמיכתם של הרבנים בפעילות שלנו ובמסמך העקרונות, עליו חתמו עד כה מעל למאה רבנים".

"חג הפסח הינו חג החירות ומסמל שאיפה לחופש, שהיא היא, השאיפה לשלמות כדברי מרן הראי"ה קוק זצ"ל. אין החופש משחרר את האדם מכבלי המסגרת אלא מכבלי ההכרח".

"הוא הופך את החיים לחיים של תוכן. למפגש עם עולם ערכי בו הכל מצטרף לחוויה מוחשית של יצירה והתפתחות, מתוך האמונה בהקב"ה ושמירה על חיי תורה ומצוות".

"בפסח הזה נתפלל שנמצא בקרבנו את מפתח הלב, שנסיר את מנעולי המגבלות והפחדים, שנתחיל לנסות ולהבין את האחר ולנהוג בו באהבה ובכבוד. מתוך הביטחון באהבת ה' אנחנו מקבלים את הכוח להיות חופשיים באמת".