מהפך בנתניה. לאחר שנים ארוכות שבהם כמות התיירים הגדולה ביותר לעיר הגיעה מצרפת, בשנת 2009 הגיעו יותר תיירים דווקא מרוסיה.

השינוי מדהים במיוחד לאור המספרים. בשנת 2006, הגיעו לעיר 4,000 תיירים מרוסיה ואילו בשנת 2009 הגיעו משם לא פחות מ-22,100 תיירים - גידול של כ-500 אחוזים.

מספר התיירים הצרפתיים, לעומת זאת, שהגיעו בשנת 2009 לנתניה עמד על 19,000 בלבד, מספר נמוך בכ-8,000 תיירים לעומת השנה שקדמה לה.

את העלייה החדה בכמות התיירים הרוסים שהגיעו לעיר בשנתיים האחרונות תולים בעירייה במספר סיבות. אחת מהן היא ביטול הוויזות מרוסיה לישראל.

מאז הן בוטלו גדל מספר התיירים הרוסים לישראל בכ-11 אחוזים - אמר השבוע מחזיק תיק התיירות בעיריית נתניה, בוריס צירולניק, מסיעת ישראל ביתנו.

צירולניק, המקורב מאוד לאביגדור ליברמן ולשר התיירות, סטס מיסז'לניקוב, אמר השבוע כי הקשר החם ביניהם, והעובדה שכולם חברי אותה מפלגה,
ישראל ביתנו, סייע לו בהגדלת מספר התיירים.

לדבריו, הוא ידע על הכוונה לבטל את הוויזות וערך קמפיין פרסום נרחב במדינה הקומוניסטית לשעבר. "בוא נגיד שידעתי על הכוונה קצת לפני כולם".

"אין ספק שהקשר הטוב שיש לנו כיום עם משרד התיירות קשור גם לקשר האישי שלי עם סטס, ואני שמח שהמשרד נענה לבקשות שלנו לעזור לנו כספית בקמפיינים שלנו ברוסיה, באנגליה ובמדינות נוספות".

ולמרות הקמפיינים, עלייה של 500 אחוזים תוך שלוש שנים היא בלתי נתפסת.

"רוסיה, כמו כל גוש מזרח אירופה, עברה תהליך קשה מאוד של מעבר ממשטר טוטאליטרי חילוני, למשטר דמוקרטי, עם אפשרות של התקרבות לדת".

"בשנים האחרונות, המצב ברוסיה התייצב, ויותר ויותר אזרחים, חלקם צליינים ונוצרים הדוקים, רואים בישראל - ארץ הקודש, אופציה טובה לחופשה".

"לנתניה יש חופים מדהימים, מזג אוויר מצוין ומיקום גיאוגרפי טוב. כאשר נכנסתי לתפקיד, אחרי שנים שלא היה שיתוף פעולה ביניהם, עשינו פעילות משותפת של התאחדות בתי המלון, משרד התיירות והעירייה".

"מכרנו את נתניה בירידי התיירות ברוסיה. אנחנו נמשיך להשקיע בכיוון ונדאג להחזיר גם את הצרפתים לנתניה. וגם הגרמנים מתחילים להתעניין".

מהן הסיבות שהביאו לירידה החדה במספר התיירים מצרפת בעיר?

"יכול להיות שלצרפתים נמאס מנתניה. רבים מהצרפתים שהיו מגיעים בעבר לעיר מעדיפים בשנים האחרונות את תל אביב, שם בתי המלון ברמה מאוד גבוהה".

"לכן אנחנו מחכים בקוצר רוח לפתיחתם של שלושת המלונות, ברמת חמישה כוכבים, שאמורים להיפתח בקרוב בעיר. מדובר ב-1,200 עד 1,300 חדרי מלון ברמה הגבוהה ביותר".

על פי צירולניק, בכדי שתיירי החוץ יישארו בעיר יותר מלילה אחד, העירייה קישרה בין מקומות אטרקטיביים באזור לבין בתי המלון, בתוכנית המכונה "עוטף נתניה".

לדבריו, החופים והטיילות בנתניה מחזיקים את התיירים בעיר ימים אחדים, אולם האטרקציות באזור, כגון "חמי געש" ופארק "אוטופיה", עשויים להשאיר את התיירים באזור למספר לילות נוספים.