זה קרה ביום שלישי, ה-29 בנובמבר 1977. היום בו רחל כהן נעלמה. "באותו היום, החליטה רחל לבקר את אחיה במושב", משחזר אביגד כהן, בעלה את רגעי האימה. "אני נשארתי בבית עם הילדים והלכתי לישון מוקדם".

מאז אותו הערב, כבר 30 שנה, מחפש כהן את אשתו. היא פשוט יצאה מביתה ולא שבה. היום כהן בן 63 והוא מעיד שחייו מאותו הרגע לא היו חיים של ממש. חוסר הידיעה, חוסר האונים וחוסר הוודאות לגבי גורלה, היו קשים מנשוא.

לפני כשנתיים הוא קיבל מכה נוספת, כשהתברר לו שבמשטרה כלל לא יודעים על מה הוא מדבר והודיעו לו שהתיק בעניין רעייתו האהובה, אם ילדיו, נסגר.

"ערכנו חיפושים בכדי לאתר את התיק המקורי", כתבו במשטרה לכהן, "אולם לצערנו, התיק לא אותר". לפני כחודש החליט כהן לעשות מעשה ולהגיש באמצעות עורכי דינו תביעה
נזיקין נגד המשטרה ופרקליטות מחוז מרכז.

הסיבה: הנזק הנפשי, הבריאותי והכלכלי שנגרם לו בעקבות אותה טעות לכאורה של המשטרה. הדיון הראשון נקבע לתחילת יוני הקרוב.

אביגד ורחל הכירו בשנות ה-60 ברמת הגולן. כעבור שנה הם נישאו ונולדו להם בת ובן. אביגד עבד לפרנסת המשפחה כנהג משאית.

באותו בוקר מר, קם אביגד כמנהגו, בשעת בוקר מוקדמת, אבל רחל לא ישבה כהרגלה במטבח וחיכתה לו עם הקפה.

כהן נבהל וניסה לאתרה אצל בני משפחה, ללא הועיל. "מיד הלכתי למשטרה", נזכר כהן. "שם אמרו לי שמתחילים לחפש רק אחרי 48 שעות של היעדרות. אני חששתי לגורלה ידיעתי שחייבים למהר ולחפש אחריה".

כהן שבמשך שנים התקשה לחזור לחיים ולשיגרה, מחליט ביוני 2007 לנסות לשוב לחיים שפויים. הוא פונה באמצעות עורכת הדין ד''ר רינה רחמני רבינוביץ' למשטרה בבקשה להכריז על רחל, רעייתו, כנפטרת.

כחודשיים לאחר הפנייה, הגיע המכתב מהחוליה לאיתור נעדרים במשטרה. במכתב נאמר בלאקוניות, כי "ברישומי יומן הנעדרים של המשטרה מופיע כי רחל כהן אותרה, ותיק החקירה בעניינה הושמד".

כהן מוכה הלם, התקשה לעכל את הבשורה המרה ולא הבין כיצד יתכן שבמשך שנים לא נעשה כמעט דבר בעניינה העלמותה של רעייתו ואם ילדיו. הוא פונה במכתב נוסף למשטרה כדי לשפוך אור על הפרשה.

התשובה הסופית מהמשטרה מגיעה רק שנה מאוחר יותר- ב-7 ביולי 2008. כהן מקבל מכתב רשמי מראש חטיבת החקירות של המשטרה.

במכתב הוא מסביר כי אכן התיק המקורי של רחל כהן הושמד וכל מאמצים לאתר אותו לא צלחו. כמו כן, נכתב, כי המשטרה פתחה את החקירה בדבר היעלמותה של רחל מחדש.

"מה שהכי משגע אותי, זה המחשבה, שיכול להיות שבמשטרה מעולם לא חיפשו אותה", אומר כהן. "עכשיו הם רוצים לפתוח את תיק החקירה מחדש. שולחים אליי חוקרים שיחקרו אותי, אבל למי זה יעזור עכשיו?, כבר מאוחר מדי".

דובר משרד המשפטים בשם פרקליטות מחוז תל אביב-אזרחי: "התביעה התקבלה. כתב הגנה יוגש לבית המשפט, כמקובל".

תגובת דובר המשטרה לא התקבלה עד למועד סגירת הגיליון.