תושבי רחוב סמילנסקי בנתניה התעוררו לפני כשבועיים והופתעו לגלות שמישהו "גנב" להם את המדרכות. לא, אף אחד לא ממש עקר מרצפות, אבל הדביק עליהן עשרות מודעות פרסומת.

יכול להיות שמדובר במציאות חדשה בעולם הפרסום הישראלי שכובש כל חלקה תמימה, אך את התושבים זה בהחלט מרגיז.
מישהו, כנראה, בקופת חולים "מכבי", חשב שלקוחות הקופה ברחוב מתקשים להגיע אל הסניף החדש בשדרות בנימין, והדביק על המדרכות עשרות חצים בצבע תכלת המכוונים את העוברים והשבים אל המקום, בנוסח משחק הילדים הישן והטוב "סימני דרך". החצים, הודבקו במרחק של מטרים ספורים אחד מהשני. ב"מכבי" הגדילו לעשות והדביקו למדרכות בצמתים ואפילו במעברי חצייה גם כיתובים בנוסח: "קדימה, למרכז הרפואי של מכבי!".

המדבקות הודבקו בצמתים סמילנסקי-רמז, רמז-הנוטע, בשדרות בנימין המרכזי ועד לרחוב לילינבלום, שם הסתיימו החצים, כי למה באמת להדביק מדבקות מכוערות על אבני דרך בהירות הסמוכות למבנה קופת חולים החדש?

המרכז הרפואי החדש של "מכבי שירותי בריאות" בנתניה עבר למשכנו החדש בחודש פברואר השנה. מיקומו בשדרות בנימין פינת הרחובות גבע ולילינבלום, והוא נמצא במרחק הליכה של כ-200 מטר מהבניין בו שכן שנים רבות ברחוב סמילנסקי 15.

המרכז החדש, רחב ובולט לעין, שכן מדובר במרכז הרפואי הגדול ביותר של "מכבי" באזור השרון המשרת כ-44 אלף חברי הקופה בעיר.

"כשבית עסק עובר דירה הוא תולה שלט בחזית החנות הישנה ומודיע לאן הוא עובר", אמרה בעלת בוטיק בסמילנסקי. "זו ממש חוצפה. למה שאני לא אדביק חיצים מתחנת אגד לכיוון החנות שלי ואציין את שמה?".

"זו השתלטות על שטח ציבורי", אמר גימלאי שעצר לקרוא את הכתוב בשטיחון המודבק לרצפה. "אנשים עושים במדרכות מה שבא להם. הרי כשתולים מודעות על לוח מודעות של העירייה זה עולה כסף, מעניין אותי כמה הם שילמו בעבור הפרסום החדש. הרי כתוב על הדלת בצורה ברורה לאן הם עברו, וזה היה לפני יותר מחודש ימים".

רק בעלת החנות הצמודה לדלת הכניסה של סניף "מכבי" הישן, עמדה בפתח החנות וחייכה. "עשרות אנשים שאלו אותי מדי יום לאן עברה המרפאה", היא אומרת. "ועכשיו סוף סוף יש לי שקט. מצחיק לראות איך אנשים הולכים בעקבות החצים".

בבדיקה מהירה עולה כי איש לא ביקש מאגף הפיקוח העירוני לפרסם על המדרכות. דובר עיריית נתניה: "הנושא ייבדק ויטופל מיידית". מאוחר יותר נמסר תיקון להודעה: "הייתה בקשה והותר להם לשבועיים לפרסם".

מקופ"ח "מכבי" נמסר בתגובה כי "קיבלנו את אישור העירייה להדביק על המדרכות שלטי הכוונה זמניים מהסניף הישן ועד למרכז הרפואי החדש".