האם ניתן היה למנוע הסוף הטראגי?. בית משפט השלום בנתניה האריך ביום שני האחרון את מעצרו של יונתן ימר, 23, תושב העיר, החשוד ברצח ירון איילין, 24, עבריין מוכר למשטרה, בשישה ימים.

ימר נעצר ביום ראשון בשבוע שעבר לאחר שהסגיר את עצמו למשטרת נתניה. בחקירתו הוא הודה במעשה ושיחזר אותו. לשוטרים סיפר כי הנרצח נהג לסחוט ממנו כספים.

"פעם אחת הוא אמר לי שהוא הלווה לי כסף. פעם אחרת הוא אמר לי שגנבתי ממנו דברים", סיפר החשוד ברצח. לדבריו, איילין נהג להשפיל אותו
לפני אנשים, להכותו ולהתעלל בו נפשית.

"לא עשיתי לו כלום והוא המשיך כל הזמן להתעלל ולהשפיל אותי. לא ידעתי על מה ולמה, סתם כך הוא נטפל אליי. הגעתי למצב שחששתי לחיי".

איילין נרצח ביום ראשון לפנות בוקר בחצר האחורית של המרכז המסחרי ברחוב ש"י עגנון בקריית נורדאו. על פי הממצאים בזירת האירוע, הוא הותקף ובעודו מדמם הצליח, ככל הנראה, לרוץ עד שהתמוטט סמוך לפח אשפה. בזירה נמצאה אבן מוכתמת בדם שעל פי החשד שימשה את הרוצח.

המשטרה ביקשה להאריך את מעצרו של ימר בעשרה ימים. בדיון טען סניגורו, עו"ד נחמי פיינבלט, כי מרשו היה נתון לסחיטה, איומים ועבר התעללות.

בנוסף לכך טען, כי החשוד סובל עקב כך ממחלת האפילפסיה והציג מסמכים רפואיים. הוא ביקש לשלוח את ימר לבדיקה רפואית ופסיכיאטרית שתקבע האם הוא כשיר לעמוד לדין.

עו"ד פיינבלט הוסיף ואמר: "מרשי המשיך להיות נתון לסחיטה והתעללות וככל הנראה, אתמול בלילה שתה אלכוהול והסתובב בחוץ, למרות שהרופאים אסרו עליו לעשות זאת, ונקלע למצב נפשי לא רגיל ואז ביצע את המעשה המיוחס לו".

?"את הרצח הזה ניתן היה למנוע", טוענים אחיו של איילין. "למרות שהמשפחה שלנו נזקקה למעקב רציף של רשויות המדינה, הוזנחנו באופן רציף", אומרת מרי, אחותו של הנרצח.

"כבר מגיל 13 זרקו את ירון מהפנימייה ומאז הוא מעולם לא נכנס למסגרת". האח אורי מוסיף: "ילד בן 13 שאין לו טלוויזיה, אין לו מחשב, אין לו חשמל, מה יש לו לחפש בבית?".

"מהר מאד ירון מצא את עצמו ברחוב עושה שטויות בגלל שעמום ונגרר אחרי אנשים שליליים. לא השכילו לתת לו את הכלים הנכונים. טיפול ראוי של הרשויות היה יכול למנוע את הטרגדיה הזאת".

בית המשפט החליט להאריך את מעצרו של ימר בשישה ימים והורה לשלוח אותו לבדיקה רפואית, אך דחה את הבקשה לשליחתו להסתכלות פסיכיאטרית.