יומיים בלבד לאחר הטביעה של ילד בן שבע, ביום שבת בחוף הים בנתניה, ניתן לפגוש מתרחצים בחוף הים המשדרים "עסקים כרגיל". הסכנה שברחצה בחוף בלתי מוכרז, ללא נוכחות של מציל, ממש לא מטרידה אותם. "אנחנו מעדיפים את החופים המבודדים יותר שם אין משפחות ואין רעש של ילדים וצפיפות, ולכן אנחנו מגיעים לחופים הבלתי מוכרזים", אומרים שני צעירים בשנות העשרים לחייהם.

גם אבי מנצר, צעיר אחר מנתניה, שמבלה על החוף לא מוטרד מסיפור הטביעה שאירעה בשבת. "חשוב לי לומר שלמרות שמדובר בחופים שאין בהם מצילים אנחנו אף פעם לא עושים שטויות", הוא מבקש להדגיש. "אם הים סוער אנחנו נכנסים רק כמה מטרים ספורים פנימה ויוצאים, ככה שאנחנו יודעים לשמור על עצמנו".

המצילים בחוף סירונית אינם מופתעים מהצהרותיו של מנצר ודומים לו. הם רגילים כבר לשמוע את ההצהרות של המתרחצים בחופים הבלתי מוכרזים ולטענתם, בכדי למגר את התופעה ואת הטביעות המרובות יש ליצור שינוי מהותי בדרך ההתנהגות של הרוחצים בים.

"המתרחצים באופן כללי מתעלמים מההוראות שלנו", מלינים המצילים, "זה לא מה שהיה פעם, היום האנשים מתעלמים משלטים שכתוב עליהם בבירור 'סכנה' או, 'הרחצה אסורה'. הם הולכים להתרחץ במקומות בהם אין מצילים ושמים את חייהם בסכנה גדולה. ההתנהגות של האנשים במים היא בדיוק כמו ההתנהגות שלהם בכבישים, התנהגות של אנשים שכאילו ולא מודעים לסכנות".

כעסם של המצילים גדול במיוחד כלפי הורים אשר שולחים את ילדים לבד אל הים ומאפשרים להם לשהות שם לבד וללא השגחה של מבוגרים. "קשה לנו להבין הורים ששולחים ילדים קטנים לים. לפני שבוע במהלך סיור שערכנו בחוף הארגמן ראינו ילד עם מוצץ שנמצא בתוך המים, כששאלנו אותו: איפה ההורים שלך? הוא הצביע על ילד שגדול ממנו רק בכמה שנים. אז מה, הורים לא חושבים, לא מודעים לסכנות עד כדי כך שילדיהם הולכים לחוף לבד בלי השגחה של מבוגר אחראי?"

למרות שעונת הרחצה רק החלה, ולמרות שאירעו מספר טביעות בחופי העיר הבלתי מוכרזים, המצילים טוענים שהם כבר הספיקו לצבור כמות נכבדת של הצלות חיים. אך החשש הגדול שלהם הוא שככל שהקיץ ילך ויתקרב, יעלה מספר הטובעים.

"כבר מתחילת עונת הרחצה היו לנו מספר לא מעט של הצלות של אנשים שהוצאנו מהים, ובנס לא קרה אסון. זה התפקיד שלנו ואותו אנחנו מבצעים על הצד הטוב ביותר, יחד עם זאת, אנחנו קוראים לאנשים לא להתרחץ בחופים בהם אין שירותי הצלה. אנשים אינם מודעים לסכנות האורבות בים, אין להם את הכלים לדעת היכן ישנם בורות או מערבולות. אנחנו מבקשים מהם לא לשים את עצמם בסכנת חיים ולהתרחץ רק בחופי הרחצה המוכרזים".