כבוד למדינה. ארז ליבנה, 33, ביולוג בוגר מכון ויצמן למדע המתמחה בביואינפורמטיקה (M.Sc - תחום מדעי חדש יחסית שמשלב ביולוגיה ומדעי המחשב) התקבל לתוכנית יוקרתית במיוחד בשם Singularity University המתקיימת בבסיס של נאס"א בעמק הסיליקון שבקליפורניה.

התוכנית נמשכת חודשיים וחצי והתקבלו אליה 80 מדענים מצטיינים מכל העולם, בתחומי התמחות שונים, לאחר מיון של 1,600 מתמודדים. ליבנה ייצג את מדינת ישראל בתוכנית.

התוכנית עוסקת בתכנון טכנולוגיות העתיד לשני העשורים הקרובים, ובתחום העתידנות - חיזוי מגמות העתיד באמצעות ניתוח העבר וההווה.

ליבנה, נתנייתי במקור, כיום תושב פרדסיה, סיים את לימודיו התיכוניים ב"אורט גוטמן", אותו ניהלה אמו, אסנת ליבנה, לאורך שנים רבות. ארז לא בייש את הפירמה, הראה עניין רב במדעים
וסיים בגרויות במקצועות מדעיים וטכנולוגיים.

משם הדרך לפריצה הגדולה הייתה רק עניין של זמן. מאז הוא הספיק להיות יזם בחברת הזנק ביוטכנולוגית העוסקת בתרופות אנטי-ויראליות, חוקר בצוות חברת פיתוח תרופות אתיות ועוד. בנוסף התמקד בעשייה חינוכית.

עלות ההשתתפות בתוכנית היא 100,000 שקלים (25,000 דולר) שחלקו גויס באמצעות מלגות, ביניהן מלגה מטעם משפחת אילן רמון ז"ל.

הבעיה היא שלבנה הצליח להשיג את החלק הארי של הסכום, אך עדיין מתקשה לשלם מכיסו את עשרות אלפי השקלים הנותרים. ביום חמישי הוא יטוס לארה"ב בתקווה שיעשה חיל ויביא, כמו שאומרים, כבוד למדינה.

"אני מאוד מקווה לייצג את ישראל בכבוד ואת נתניה בפרט", אמר ליבנה השבוע. "מקווה מאוד לחזור מאוד עם ידע חדש ומיזמים שיהיו לטובת הכל".

מהן המגמות המסתמנות הטכנולוגיות העתיד?

"אנחנו ברנסנס הביולוגיה. השלכות פיצוח הגנום האנושי הביאו לפריצת דרך אדירות. עוד מעט נוכל לתקן את הגנים של אנשים בעודם בחיים. אדם שיוולד עם מחלה גנטית זו כבר לא תהייה גזירת גורל. לטכנולוגיה הזו קוראים 'תרפיה גנטית'. זה העתיד הוודאי שאינו מדע בדיוני".

ישנה איזו מגמה שנוכל להרגיש אותה בעתיד הקרוב, בכל הקשור למחשבים למשל?

"כל תחום המחשבים יעבור שינוי מקצה לקצה. בכל בית יהיה מחשב קוונטי שיכולותיו חוצות כל דמיון. את המחשבים הנוכחיים נזרוק לפח".

אני מבינה שרונה רמון תומכת בנסיעתך.

"פגשתי אותה ביום שני השבוע. היא אכן אפשרה את הגעתי לפרוייקט מתוך הקרן שהקימה לזכר בעלה, אילן רמון. דיברנו על ציונות, מדע, ייצוג מדינת ישראל ומורשת רמון. יש לי ההערכה רבה אליה".