למעלה משנתיים גייסו בסניף בני עקיבא בשכונת אזורים בנתניה כסף לשיפוץ מבנה שהובטח להם החדר הנוכחי בו הם מעבירים פעילויות לילדי השכונה קטן ומוזנח אלא שלאחר שהחלו בשיפוץ, ראש העירייה, מרים פיירברג-איכר, הבטיחה את המבנה לאגף לשיקום שכונות רב הקהילה, רפאל אלמו: "יד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה. מה יהיה גורל הילדים?"

בימים בהם כותרות העיתונים עמוסות בתאונות דרכים ופשע, סניפי תנועות הנוער הפכו מזמן לנחמה השפויה של ההורים. סניף בני עקיבא שבשכונת אזורים בנתניה, הוא מאותם מקומות שמקדישים את העשייה שלהם למען הקהילה. אולם נדמה שבעירייה אין מעריכים די את הפעילות הברוכה. עובדה היא, שמדריכי וחניכי הסניף פועלים בתוך חדר קטן ומיושן בשטח בית הספר "רמב"ם". לעתים נדחסים בו למעלה מ-100 ילדים, שלא לדבר על מצב השירותים הסתומים והכיור המטונף.

"נוצר מצב שבחום הקיץ או בימים גשומים בחורף, חניכים נאלצים לשהות מחוץ למבנה ואין לנו פיתרון עבורם", מספר ראש הגרעין הקהילתי בשכונה, ורב הקהילה, הרב רפאל אלמו.

הרב אלמו נאלץ לדבריו לצפות בילדי השכונה מסתובבים עם גורמים שליליים ומידרדרים לפשע, כיוון שאין לו תקציבים להביא אותם לפעילות בסניף. "ילדים שלא נמצאים אצלנו מסתובבים בחוץ ויוצרים ונדליזם ופשע", הוא אומר. "אנחנו מגיעים עם נשמה יתרה לבצע שינוי אמיתי בשכונה. אני כל כך רוצה להשקיע בהם ואין לי איך".

לפני כשנתיים הסתמנה מגמת שינוי חיובי ביחס העירייה לתנועה. במפגש שנערך בין ראשיה לבין הממונה על תיק החינוך בעירייה, ד"ר אביטל לאופר, סוכם כי התנועה תקבל לצורכי פעילותה בשכונה מבנה גן ילדים נטוש, השייך לעירייה. סוכם כי אם התנועה תסכים לשפצו על חשבונה, יעמוד המבנה לרשותה.

בתנועה שינסו מותניים והחלו לעבוד. הם גייסו 30 אלף שקלים לטובת שיפוץ המבנה ובעירייה הבטיחו, לטענתם, להשלים את הסכום הנדרש. לרוע מזלם, בסיור שקיימו בשטח המיועד יחד עם ד"ר לאופר וסגן ראש העירייה, אלי דלל, גילו לחרדתם שהמבנה נשרף. כעת נדרש תקציב גדול יותר, של למעלה מ-100 אלף שקלים לטובת השיפוץ, סכום שאין ברשותם להשיג. לאחרונה הבטיחה לטענתם ד"ר לאופר לתקצב את שיפוץ המבנה. מסתבר כי במסגרת תקציב 2010 אושרה הקצאה של 700 אלף שקלים לשיפוץ מבנים לתנועות נוער.

אבל הבטחות לחוד ומציאות לחוד. בפגישה שהתקיימה בפברואר השנה בעירייה נמסר להם כי המבנה הובטח כבר על ידי ראש העירייה, מרים פיירברג איכר, למחלקת שיקום שכונות. במכתב שכתבו בשבוע שעבר ראשי התנועה לראש העירייה, הם ציינו את מורת רוחם ממסע הייסורים שעברו. "למעלה משנתיים השקענו בגיוס תקציב לשיפוץ המבנה", כתבו. "כיצד יכול להיות שאחרי שישבנו עם כל הגורמים הנוגעים בעניין איש לא אמר שישנה בעיה?".

"למרות שאנו משרתים את הרשות במתן שירות לקהילה, העירייה אינה תורמת את חלקה", אומר גזבר וסמנכ"ל תנועת בני עקיבא, יאיר אפל, שחתום על המכתב. "יש תחושה שבעירייה יד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה. סניף בני עקיבא בנתניה הוא מהגדולים במדינה", אומר הרב רפאל אלמו. "פנינו אל ראש העירייה שהיא בוגרת בני עקיבא בעצמה, בכדי למצוא פתרון ראוי למצוקתם של בני התנועה והתושבים".

סניף התנועה משרת בעיקרו את בני הקהילה האתיופית בשכונה, קהילה שבמקרים רבים הוזנחה ונשכחה הן על ידי המדינה והן על ידי העירייה. הפעילות משמשת במקרים רבים כמוקד מרכזי בהשתלבות הילדים ובני הנוער בני הקהילה אל תוך החברה הישראלית.

"אלו ילדים ובני נוער מדהימים שמחפשים מקום עם ערכים אמיתיים להגיע אליו במקום להסתובב ברחוב", אומרת המדריכה בת השירות הלאומי, גבריאלה ארליך. "יחד עם זאת יש לומר את האמת, התנאים הפיזיים ממש ירודים, המקום נמצא באזור מפחיד שאין בו תאורה והבנות להן אני מעבירה פעילות, פוחדות לחזור הביתה בשעות החשיכה. הייתי כבר בכמה סניפים בארץ ולא ראיתי בשום מקום מבנה כזה, אין סיבה שזה ייראה ככה".

ארליך, מאמינה כי העובדה שמדובר בחברי הקהילה האתיופית מאפשרת לעירייה להתעלם מצרכיהם ביתר קלות. "אני מרגישה זלזול מצד העירייה", היא מוסיפה. "פשוט שמים לנו רגל בשעה שאנחנו עושים רק ממקום טוב. לדעתי קל לעירייה להתעלם מהחניכים רק משום שהם מאתיופיה".

"זה בסך הכל לתת לנו מבנה, אם רוצים אז מוצאים", אומר הרב אלמו. "אני לא צריך שיתקצבו אותי מבחינת פעילות, אני משיג תרומות. העירייה מורחת אותנו כבר שנתיים עם הסיפור הזה ועכשיו גם הקייטנות ייפגעו. הן פועלות בעלות נמוכה מאוד ומהוות במקרים רבים הפתרון היחיד שיש להורים בשכונה לימי הקיץ. לצערי לא נוכל לקבל את כל הילדים, אז יהיו כאלה שיסתובבו ברחובות".

מעיריית נתניה נמסר בתגובה: "ראשית 700 אלף ש"ח האמורים מהווים את כלל תקציב תנועות הנוער בעיר ומעולם לא הובטח כ