לא רוצות להתחרד. התנגדות גורפת בקרב הורים, מורים ותלמידות להפוך את אולפנת "בר אילן" בנתניה לסניף רשת עמותת החינוך "צביה", הדוגלת בחינוך תורני מוגבר.

על הכוונה לשנות את אופיו של בית הספר הודיע עיריית נתניה למורים כבר ביום ביום רביעי שעבר ומאז סוערות הרוחות. ביום שני השבוע הפגינו תלמידות בית הספר מתחת לחלונות אגף החינוך ברחוב שטמפפר במרכז העיר.

התלמידות הנסערות נשאו בידיהן שלטים ובעזרת מגאפון הסבירו לעוברים ושבים, שהן אמורות כעת ללמוד בבית ספר חרדי,
למרות שהן רשומות באולפנת "בר אילן".

"באנו לבר אילן להיות דתיות לאומיות ולא חרדיות. אנחנו מזרחניקיות מהבית ובאורח החיים ולא חרדניקיות", הסבירו הבנות לעוברים ולשבים.

ראשי אגף החינוך כנראה חשו שלא בנוח לנוכח התלמידות המפגינות והזמינו אותן לעלות לקומה החמישית בכדי לשוחח עימן פנים מול פנים.

"כציבור דתי לאומי אנו מאמינות בלהיפתח לעם ולא להתבדל. רשת החינוך החדשה תיצור גזענות. יש בנות ב'בר אילן' שבאות ממעמד כלכלי שונה ולכן לא תוכלנה ללמוד כאן יותר, כי הורים יצטרכו לשלם יותר", מסבירה לנו אחת הבנות.

"יש במזרח נתניה מספר בנות שנוסעות מדי יום לבתי הספר של 'צביה' מחוץ לעיר וזה לא אומר שבגלל זה כולנו צריכות להיות 'צביה', בשביל שהן תישארנה ללמוד כאן. הרי נרשמנו לכאן מבחירה. מה פתאום משנים בלי לשאול אותנו?".

בשיחה שקיימו יו"ר אגף חינוך, תרצה גרינפלד ומחזיקת תיק החינוך, ד"ר אביטל לאופר עם הבנות המפגינות הבהירה גרינפלד הנסערת ש"אנחנו לא רוצים הפגנות, אנחנו בשלבי בירור".

כשהבנות שאלו מדוע באגף החינוך לא הודיעו להן על השינוי הסבירה גרינפלד: "היינו בדרך לבית הספר שלכן להסביר. הפנייה ל'צביה' הייתה ביוזמתנו כי אנו רוצים ליצור אולפנה טובה יותר משהייתה 'בר אילן'".

מסתבר שגם המורים חשים תרעומת לנוכח השינוי. "העירייה מתנערת מבית הספר הממלכתי דתי הכי טוב שיש לה, שיחגוג בשנה הבאה 60 שנות מסורת בעיר", אומרת אחת המורות. "הודיעו לנו על כך בלי להתייחס לעתידנו. אנחנו בחוסר וודאות".

"הרי רשמתי את בתי ל'בר אילן'", מסביר אחד ההורים. "ידוע לי כי ב'צביה' המורות והאימהות בכיסוי ראש ואצלנו זו לא חובה. מה, אשתי לא תוכל להיכנס לבית הספר?".

חבר המועצה דני בשארי, אינו מרוצה מהמהלך המפתיע: "זה מהלך הזוי שאין לו הסבר ופניתי בנושא לשר החינוך".

מעיריית נתניה נמסר: "מינהל החינוך בעירייה נחוש להוביל מהלכים לטובת מערכת החינוך ורואה גם במהלך הנוכחי פוטנציאל לצמיחה ערכית והישגית של מערכת החינוך".

"כל מהלך חדש מלווה בחששות ואנו נעשה הכל כדי להסביר, להבהיר ולהוביל את המהלך. ביה"ס היה ונשאר בי"ס עירוני לכל דבר ועניין, כך שהתנהלותו תיעשה בשיתוף פעולה מלא בין הנהלת רשת 'צביה' לראשי מינהל החינוך העירוני".