משטרת ישראל החליטה להוציא ביום שני השבוע צו סגירה זמני לרשת מסעדות "בת האיכר" בנתניה, השייכות לעבריין פרנסואה אבוטבול. בטרם הוצאת הצו הוצתו בסוף השבוע שעבר מסעדות הרשת. ההחלטה התקבלה בעקבות סדרת אירועים פליליים שהתרחשו במסעדות במהלך השנתיים האחרונות - ביניהם ניסיון החיסול של צ'רלי אבוטבול, לפני כשנתיים, זריקת רימוני רסס לעבר המסעדה באפריל 2009 ומקרי ההצתות האחרונים שאירעו בסוף השבוע. צו הסגירה נשלח השבוע אל מנהלת המסעדות, אתי אוזן.

גורם המקורב לעסקי משפחת אבוטבול אומר השבוע: "מאז שפרנסואה אבוטבול נכנס לכלא, המסעדות בקושי מתפקדות ונראה שהן נלקעו להפסדים. להנהלת המסעדה לא היה די כסף לשלם בזמן לספקים השונים, ביניהם גם לחברת האבטחה.

"הנזק שנגרם למסעדות כתוצאה מהדליקה שהשתוללה במקום מסתכם בשלושה מיליוני שקלים. עשרות עובדים איבדו את מקור הפרנסה שלהם והמשפחה ספגה מהלומה כלכלית קשה ביותר. אני לא מאמין שניתן יהיה לשקם אי פעם את המסעדות".

בתגובה לביקורת על הוצאת צו הסגירה אמר השבוע מפקד משטרת נתניה, נצ''מ עמי אשד, כי כל מה שעומד לנגד עיניו הוא האינטרס הציבורי. "לא נעלמה מעיניי הפגיעה הכלכלית בבעלי הרשת", הוא אומר. "אך כידוע, חופש העיסוק אינו זכות מוחלטת וכנגדה קיים אינטרס ביטחון הציבור שעומד בסכנה מול השארת עסקים פתוחים".

במהלך הלילה שבין שישי לשבת בשבוע שעבר, הוזעקו צוותי הכיבוי בתחנת נתניה, בהפרשים של דקות, לכבות שריפות שפרצו בסניפי "בת האיכר" ברחוב פנקס באזור התעשייה בעיר, ברחוב שער הגיא וברחוב הסמוך - שער העמק.

למסעדה באזור התעשייה, הגדולה ברשת, נגרם הנזק הכבד ביותר. האש כילתה את הכל ולא הותירה דבר. למסעדה השנייה, ברחוב שער העמק, נגרם נזק כבד. הכבאים הצליחו למנוע את התפשטות האש בבית המאפה שברחוב שער הגיא, וזה נפתח בצאת השבת. זמן קצר לאחר מכן, נזרק לעבר המקום רימון הלם. אישה אחת נפצעה קל ופונתה לקבלת טיפול רפואי.

ביולי 2009 נכלא מייסדה של "בת האיכר", פרנסואה, לשנתיים וחצי בגין תקיפת אשתו. ניהול המסעדות עבר לידיים חדשות בראשותה של תושבת נתניה. הרשת חזרה לעבודה מלאה ומנהליה החדשים עשו הכול על מנת לזכות מחדש באמון הציבור וקהל הלקוחות, שהרי לאחר חיסול רוב העסקים של משפחת אבוטבול והכנסת ראשי המשפחה מאחורי סורג ובריח, "בת האיכר" הפכה למקור הכנסתם העיקרי.

הבעיה היא שכל הניסיונות להפוך את הרשת לרווחית, לא הניבו, ככל הנראה תוצאות. הלקוחות אמנם חזרו לפקוד את המסעדות, אך מנגד הרווחים הלכו והצטמצמו.

"עד לפני שנה-שנתיים היו תורים בכניסה למסעדות", סיפר גורם בכיר המקורב להנהלת המסעדות. "כמובן שהיו כאלה שפחדו להגיע, אבל לרוב הלקוחות לא היה אכפת. זאת מסעדה ותיקה בעלת שם והיו לה לקוחות מכל הארץ. הם ידעו שבשום מקום הם לא יקבלו אוכל כל כך איכותי וטעים בתמורה למה ששילמו.

"הבעיה היא שמאז שפרנסואה נכנס לכלא, הכל השתבש. הרווחים של המסעדות הצטמצמו בערך ב-70 אחוזים. אם בעבר המסעדה הייתה מצליחה לעשות מחזור של רווח בסך 100 אלף שקל בחודש בממוצע, הרי שבתוך שנה, הגענו לרווח של 30 אלף שקל בלבד.

"פרנסואה עם כל הרקורד שלו, היה איש עסקים מבריק. יכול להיות שהוא עבריין ואדם קשוח, אבל מבחינת העסקים אף אחד לא היה יכול עליו. העובדים הזוטרים לא היו מתקרבים אליו. הוא היה מתעסק בעיקר עם המנהלים. בטח שהוא לא היה בעל בית רגיל, אבל מבחינת העסקים הוא היה הכי טוב. כשהוא הלך לכלא, הכל התחיל להשתבש. כשבעל הבית לא בעסק, שום דבר לא נראה אותו דבר".

אותו גורם בכיר המקורב למשפחה מספר כי בחודשים האחרונים, התקשו מנהלי המסעדות לעמוד בתשלומים מול הספקים השונים, בעיקר ספקי מזון. גורם אחר, אף הוא מקורב לניהול המסעדות, סיפר השבוע כי היו קשיים גם בתשלומים לחברות האבטחה. עד לפני כחודש הייתה חברת האבטחה "עצמון" אחראית על אבטחת הרשת. מסיבה שבחברה סירבו להסבירה, הפסיקה החברה לפתע לספק את שירותיה לרשת "בת האיכר" והמסעדות נותרו ללא שמירה.

בקרבת המשפחה אומרים, כי "הנהלת המסעדה הייתה אמורה לשלם לחברות האבטחה עשרות אלפי שקלים מדי חודש, ולא תמיד יכלה לעמוד בתשלומים בזמן. הכספים שולמו, אבל באיחור וגם לא במלואם".

"ביום שבת אחר הצהריים קיבלתי טלפון מהמנהל שלי", סיפר אחד מעובדי "בת האיכר". "הוא אמר לי שכרגע אנחנו לא עובדים ואין צורך להגיע לעבודה עד להודעה החדשה.

הודעות דומות קיבלו גם עובדים אחרים. "מאז ההודעה הזאת, אף אחד לא דיבר איתנו ולא הסביר מה קורה הלאה. אנחנו לא יודעים מה יהיה איתנו, אנחנו גם די בטוחים שלא נקבל פיצויים", אומר הצעיר. "יש בין העובדים אנשים שיש להם כל מיני הסדרים לגבי התשלום עם הבעלים. גם הם לא יודעים מה יהיה גורלם".

תג