שיכורים מהתלהבות. סטודנטים מפרויקט המצוינות של בית הספר לתקשורת ב"מכללה האקדמית נתניה" ניסו אמנם להעביר מסר חינוכי ראוי השבוע, אך מסתבר שהם בעצם עברו על החוק בעצמם.

הסטודנטים יצאו בקמפיין מחתרתי במטרה למגר את תופעת שתיית האלכוהול בקרב בני נוער בגילאי 11 עד 15. כחלק מהקמפיין הם הפיקו סרטון הסברה ופוסטר ובו דמות קטין נעדר - במטרה לקרוא להורים לקחת אחריות על הילדים שלהם.

הסטודנטים הנמרצים פשטו בלילה שבין יום שני לשלישי השבוע, במה שהם מכנים "פעילות גרילה", על חמש ערים: נתניה, חדרה, רעננה, הרצליה ותל אביב והדביקו ברחובותיהם,
על הקירות, הספסלים והעצים, אלפי פוסטרים.

רק מה, על פי חוק תליית פוסטרים כרוכה באישור מן הרשות המקומית וגם אז יש לעשות זאת רק על לוחות מודעות שהוקצו לטובת העניין.

הסטודנטים, שלא שמעו לדבריהם על קיומו של החוק, הופתעו לגלות שיש דין ויש דיין כשפקחי עיריית נתניה והשיטור העירוני הורו להם להסיר את כל הפוסטרים שתלו.

אחד הסטודנטים, יוסי יודקביץ', מסר כי מנתוני סקרים עולה, כי אחוז בני הנוער בגילאים האמורים שהתנסו בשתיית משקאות משכרים גדל באופן משמעותי לאורך העשור האחרון.

"נדהמנו מהנתונים", מסביר יודקביץ'. "בתחילת שנת הלימודים כשהתלבטנו באיזה נושא חברתי נעסוק השנה, בחרנו בנושא האלכוהול. לא האמנו לנוכח ממדי התופעה. היה לנו ברור שיש להתמודד איתה באופן שורשי".

ברחוב הרצל בנתניה, מספרים הסטודנטים, הם תלו כאלף פוסטרים, אך כאמור, אפילו לניידות השיטור המשולב קשה היה להתעלם מהם.

"הסברנו להם שמדובר במטרה מאוד חשובה", אומר יודקוביץ', "ולא במעשה קונדס או ונזליזם, אבל נאלצנו להישמע להוראות הפקחים ולהוריד חלק גדול מהם".

"פעולה שעשינו היא פעולת גרילה, חלק מזערי בקמפיין. זו הייתה יריית פתיחה. רצינו ליצור 'באזז' ברחוב. להכניס את הנושא לתודעה ולכסות את העיר".

"אין לנו כוונה לגרום נזק, אבל לפעמים צריך להתמרפק. אם נישאר נחמדים, שלט פה - שלט שם, הקמפיין לא יזיז לאף אחד. רק בנתניה וברעננה עשו מזה רעש. בערים אחרות לא פצו פה".

מעירית נתניה נמסר בתגובה: "הסטודנטים תלו את הפוסטרים במרחב הציבורי ולכן נדרשו להסירם. למה, מסר חינוכי אחד צריך לבוא על חשבון מסר חינוכי אחר?".

"הם היו יכולים למצוא באתר האינטרנט העירוני את מקומות ההדבקה על לוחות העירייה. הקנס על תלייה לא חוקית הוא 660 שקל ואת זה מנענו מהם והם לא קיבלו דו"חות".