הדיזנטריה כבר כאן. בחודשיים האחרונים אושפזו במחלקת הילדים בבית החולים "לניאדו" בנתניה 15 ילדים שחלו בדיזנטריה.

בבדיקה שערכנו עולה, כי ביום שני השבוע היו מאושפזים במחלקת הילדים בבית החולים בסה"כ 27 ילדים, ששליש מהם סבלו משילשולים ומבעיות במעיים.

במשרד הבריאות מאשרים כי לשכת הבריאות בעיר מדווחת על תרביות צואה חיוביות לחיידקים הגורמים לשלשולים, אולם בבית החולים ממהרים להבהיר כי אין מדובר בהתפרצות דינזנטריה, כפי שהיינו עדים
לה לפני שנתיים, גם אם נתגלתה בקרב ילדים.

"זו אינה התפרצות", מדגיש ד"ר אורי רובינשטיין. "כיוון שהמקרים אינם מגיעים בקבוצות, אלא בבודדים. יחד עם זאת אין ספק כי שליש מן המאושפזים אצלנו במהלך הקיץ סובלים משלשולים ומבעיות במעיים".

לדברי ד"ר רובינשטיין ההורים צריכים לשים לב ליציאות של הילד. "אם יש לילד שילשול רירי דמי וחום גבוה, מדובר בדרך כלל בדיזנטריה".

המאושפזים במחלקת הילדים הסובלים מהתופעות הללו הם תינוקות בגילאים שונים החל מגיל חודשיים ועד ילדים בגיל 16.

"התינוקות מאבדים נוזלים, מלח וסוכר ומתקשים לאכול ולהחזיר לגופם את מה שהלך לאיבוד", מסביר ד"ר רובינשטיין.

"בנוסף הם זקוקים לצריכה יומית, ולכן למי שאינם מסוגלים לינוק, אנו עוזרים במתן עירוי. ברור שאצל כל תינוק וילד אנו מחפשים את הגורם למצב ומוצאים בעיקר חיידקים המצריכים טיפול באנטיביוטיקה".

ד"ר רובינשטיין מסביר כי חיידק השיגלה הוא הגורם המוביל למחלת הדיזנטריה. בארץ קיימים שני חיידקים נוספים: קמפילובקטר וסלמונלה, שעלולים לייצר את אותן תופעות.

ממשרד הבריאות נמסר כי "ללשכת הבריאות נתניה, מגיעים לאחרונה דיווחים רבים של רופאים על תרביות צואה חיוביות לחיידקים הגורמים לשלשולים. כדי למנוע הידבקות יש לשמור על היגיינה אישית אצל מבוגרים וילדים".