בדיקה שנערכה על ידי חוגי הסיור של החברה להגנת הטבע בשבוע שעבר, מגלה תמונה עגומה מאוד על מצב עכירות המים בחופי נתניה. באזור חדרה העכירות קצת מתבהרת.

הבדיקה, שערכו בני נוער מחוגי הסיור של החברה להגנת הטבע, התבצעה במסגרת מסע החופים השנתי שלהם אשר התקיים במשך שישה ימים.

המסע, בו צעדו כ-70 בני נוער מחוף נתניה ועד לחוף ראש הנקרה שבצפון הארץ, התקיים במסגרת מאבקה של החברה להגנת הטבע למען חופים פתוחים, טבעיים, ונטולי בנייה. כל זאת לטובת
הציבור הרחב שיוכל ליהנות מחופים נקיים.

לראשונה בישראל, מדדו השנה בני הנוער את מידת צלילות ועכירות המים בחופים בהם הם עברו, באמצעות מכשיר מדידה נייד, שהוא פיתוח ישראלי.

כל המדידות נעשו במהלך שעות הצהריים, ומהמדידות עולה כי החופים "הרצל" ו "בלו ביי" בנתניה ממוקמים בחלקים התחתונים של הטבלה ומציגים רמת עכירות מים גבוהה.

"קצת מאכזב לשמוע את הנתונים האלו", אומר שי לב, גולש גלים המתגורר בנתניה. "דווקא בעיר שחופי הים שבה כל כך מרכזיים, לא מקפידים לשים לב לזיהום מי הים".

"כאדם שנמצא הרבה במים ובלא מעט חופים בארץ, אני יכול לומר שזה דבר שמרגישים. אני מאמין שהכול מתחיל ומסתיים במודעות של התושבים. אם יגבירו את המודעות לחשיבות החופים והים, אני מאמין שאנשים יקפידו שלא לזהם".

בעיריית נתניה לא התרשמו מנתוני העכירות שמציגה החברה להגנת הטבע. מחזיק תיק איכות הסביבה בעיר, ד"ר צבי זקס, מסר: "מי שאחראי על סגירת החופים הוא משרד הבריאות".

"במקרה של חשש לזיהום המים, אם היה ולו צל של ספק הם היו סוגרים את החופים, כפי שעשו זאת בעבר. לי לא ידוע על כך שסוגרים שום חוף בעיר".

מעט צפונית יותר מבירת השרון, "זכה" חוף שדות ים במקום הלפני אחרון במידת הצלילות ועכירות המים. מי שהפתיע לטובה והגיע עד למקום השני הוא דווקא החוף של ג'יסר א-זרקא, שהציג מים צלולים במיוחד.

ראש מועצת ג'יסר א-זרקא, עז אלדין עמאש, מסביר כי התוצאות אינן מפתיעות אותו וכי מדובר בעבודה קשה ותהליך ממושך שהביאו לתוצאות המרשימות.

"אני שמח לשמוע על זה שאנחנו במקום השני", הוא אומר. "חשוב לציין שאנחנו נאבקים כבר תקופה ארוכה למען ניקוי המים בחוף הים שלנו".

"הבעייה הייתה במפעלים בסביבתנו אשר שפכו פסולת לים באמצעות ביוב פיראטי ואל נחל התנינים, אשר זורם אל תוך הים שלנו, מה שהוביל לזיהום תמידי במים".

"הגענו לתוצאות טובות במאמץ משותף שלנו, שדאגנו להחליף את בורות הספיגה במערכות ביוב מודרנית ובנוסף, פיקוח אינטנסיבי של הסיירת הירוקה, שדאגו להקפיד שהמפעלים יפסיקו את זיהום הנחל".

אייל מאיר, רכז המפעלים הארצי של החברה להגנת הטבע ורכז המסע: "על אף החום הרב, האתגר והקושי הפיזי בצעידה של 110 ק"מ, הוכיחו בני הנוער כי אין תחליף לעשייה ומעורבות חברתית וסביבתית, כדי להעלות את המודעות לשמירת חופי ארצנו".