המורה, אפשר שאכטה? בית הדין הצבאי ביפו הרשיע וגזר את דינה של א', מורה חיילת בת 19 מנתניה, שהואשמה בשימוש בסמים. במסגרת עיסקת טיעון שנחתמה בין הפרקליטות הצבאית לסנגורה של א', עו''ד ארז רופא, הגיעו צדדים להסכמה כי א' תרצה 13 ימי מאסר בכלא 4. בית הדין הצבאי קיבל, כאמור, ביום שני השבוע את עסקת הטיעון.

א' התגייסה לצה''ל בספטמבר 2009. חודשים לפני תחילת שירותה הצבאי, היא אותרה באמצעות מבחני קב''א לתפקיד מורה חיילת. מדובר בתפקיד חינוכי, במסגרתו אמורה א' לשמש דוגמה אישית לחיילים וחיילות. א' נבחרה מתוך מאות מועמדים אחרים ובמסגרת תפקידה אף שימשה כמורה חיילת לילדים בכיתה ז'.

כארבעה חודשים לאחר התגייסותה יצאה א' לחופשה. חבריה הזמינו אותה למסיבה פרטית רוויית מוזיקה, אלכוהול ומריחואנה בבית פרטי במושב באזור נתניה. בשלב מסוים פרצו אל חצר הבית בלשי המשטרה.
הם עצרו את החוגגים, ביניהם גם את א'.

א' נחקרה והתבקשה לתת שתן בכדי לבדוק אם השתמשה בסמים. א' הסכימה, הלכה לשירותים וחזרה משם עם מבחנה קרה שתכולתה שקופה. החוקרים התעמתו עימה וטענו שהיא משקרת וכי אין מדובר בשתן. א' הודתה לבסוף שלקחה מים מהאסלה, נחקרה שוב, הועברה למשטרה צבאית ומשם לכלא 4.

ב-27 ביוני השנה הוגש נגד א' כתב אישום בגין שימוש בסמים ושיבוש הליכי משפט. "באופן פרדוקסאלי המערכת המשפטית הצבאית רואה את עבירת שיבוש מהלכי המשפט בחומרה רבה יותר, מזו של שימוש בסמים", אמר ל"ידיעות נתניה" עו''ד רופא.

"שיבוש מהלכי משפט הינו דבר שדורש מחשבה ותכנון ובשל כך יש חומרה יתרה בעבירה זו. לעומת זאת, בכל הקשור לשימוש בסמים קלים, המערכת הצבאית המשפטית נקלעת באופן תדיר למקרים דומים בגלל קשיים במסגרת השירות הצבאי".

משפטה של א' התנהל תחילה בהרכב של שלושה שופטים - בגלל חומרת העבירה. הפרקליטות ביקשה להטיל עליה שישה חודשי מאסר בפועל. בסופו של דבר, הצליח עו"ד רופא לשכנע את הפרקליטות למחוק מכתב האישום את סעיף השיבוש.

א' הודתה בשימוש בסמים בלבד והצדדים הסכימו ביניהם, כי העונש שלה יעמוד על 13 ימי מאסר בפועל ושלושה חודשי מאסר על תנאי. משפטה בסופו של דבר התנהל מול שופטת יחידה. בפועל, בגלל החגים, תרצה א' שישה ימי מאסר בלבד.

בהחלטתה כתבה נשיאת בית הדין, השופטת רחל טבת ויזל: "בבואי לגזור את גזר דינה של הנאשמת שקלתי בחומרה את השימוש האסור בסם כמו גם התנהגותה בתחילת החקירה, בה ביקשה לשבש את ממצאיה. עם זאת, מצאתי כי יש לתת משקל לכך שמדובר באירוע חד פעמי שהתרחש בנסיבות אזרחיות. כמו כן, מצאתי כי יש לטובת הנאשמת לשקול את שירותה ותרומתה לקהילה במהלך שירותה הצבאי".

עו"ד ארז רופא מסר בתגובה: "בנסיבות המיוחדות של המקרה, מאחר שמדובר באירוע חד פעמי שאירע מחוץ למסגרת הצבאית, העונש שהוטל על מרשתי הינו עונש סביר והולם, שמשקף את תרומתה למערכת הצבאית".