זה סיפור עם עוקץ. עקיצות, ליתר דיוק. ביומם השני בגן, כשהם נמצאים בראשיתו של תהליך הסתגלות למקום החדש ולנהליו, תקף הבוקר נחיל דבורים את ילדי גן מספר 57 הוא גן "הנורית" ברחוב נחמיה בשכונה דורה בנתניה.

24 ילדים יצאו לחצר בסביבות השעה עשר ורבע בבוקר, מלווים בגננת רונית לוינשטיין והסייעת מלי חן. "זה לקח שתיים שלוש דקות", סיפרה הגננת בשוך הסערה, "ונחיל דבורים עט על הילדים".

הגננת והסייעת לא איבדו עשתונות. הן תפסו את הילדים, הגנו עליהם בגופן ומידן החליטו לפנותם לגן סמוך, בו ירגישו בטוחים יותר, שכן לא ידעו אם
הדבורים הצליחו להיכנס גם לכיתת הגן.

"היו צרחות ובכי של בהלה וכאב" סיפרה רונית. "לחצנו על לחצן המצוקה ודיווחנו במהירות לרשויות". ארבעה אמבולנסים הגיעו לגן וגם ניידת משטרה.

במקביל, עם קבלת הקריאה בעירייה יצאה לכיוון בית החולים "לניאדו" אליו הובהלו הילדים, מנהלת האגף לגיל הרך בעיריית נתניה, סיוונה גולן. בעירייה מיהרו לדווח למשרד החינוך והמפקחת על גני הילדים, חדווה פוזננסקי הגיעה אף היא לבית החולים.

"הילדים בכו כאן בטירוף וההורים התרוצצו סביבם מודאגים", סיפרה מטילדה שוורץ דוברת בית החולים. "היו כמה הורים שצריך היה להרגיע במילים חמות ולבקש מהם לתפקד למען הילדים".

גולן: "הבהלה באופן כללי הייתה מאוד גדולה ואפשר להבין, הרי מדובר באירוע חריג. שישה ילדים מבין 24 ילדי הגן נעקצו ואתם נעקצה גם הגננת רונית. הילדים נרגעו לאט לאט אחרי הטיול ושיחקו במשחקיית המקום וישבו על ברכי ההורים".

בעוד גולן יוצאת לבית החולים נקרא צוות עובדי אחזקה של עיריית נתניה לבדוק את המקום ולהדביר את הנחיל יחד עם מדביר שהוזעק בבהילות. מנהלת מחלקת גני הילדים, בת שבע אלבו, הגיעה אף היא לגן "לבדוק שהפינוי נעשה כהלכתו ושהדברים מטופלים", כדברי סיוונה.

בסביבות השעה אחת בצהריים כבר שוחררו חמישה מהילדים מבית החולים. ילד אחד נשאר להשגחה עם משפחתו ועם אחת הגננות שנעקצה.

מדוברות בית החולים נמסר כי הילדים טופלו במשככי כאבים ובתרופה אנטי אלרגית. בתום הטיפול כשכולם נרגעו ארגנה עיריית נתניה להורים ולילדים מיניבוס והם חזרו ביחד לבתיהם.

והדבורים, מה איתם? המדביר גילה כי אלו התמקמו בצינור שתומך בסככת הצל שבחצר. הדבורים הודברו עד האחרון שבהם ועובדי התחזוקה סתמו כל חור וכל פתח חשוד.

אבל גם אז הרוחות לא נרגעו. "ההורים הביעו חשש לשלוח את ילדיהם לגן", מספרת גולן. "ביקשנו מהם שלא ישאירו את הילדים בבית ביום שישי. נתנו להורים המלצה ברורה לבוא מחר עם הילדים לגן גם אם כולם מבוהלים".

להורים נמסר כי יועצת גני הילדים מטעם החינוך משרד החינוך ופסיכולוגית ילוו ביום שישי את פתיחת יום הלימודים ואת מהלכו ויסייע לילדים, לצוות הגן ולהורים לחזור לשיגרה.