לפעמים העקשנות משתלמת. מאבקו המשפטי של איציק בן תקווה, תושב נתניה בן 44 שנפצע בלבנון לפני 25 שנה, הסתיים לאחרונה. בן תקווה הוכר כנכה צה''ל וכעת יוכל לשקם את חייו.

במשך שנים ארוכות ניסה בן תקווה לחזור לחיי שיגרה אחרי הטראומה שספג בלבנון, אך אירועי המלחמה השאירו בנפשו צלקת עמוקה למדי.

במרץ 85 יצאה שיירת צה''ל, שהובילה חיילים ללבנון משער הגבול לכיוון נבטיה על כביש עפר קטן בעמק עיון. כעשר דקות אחרי תחילת הנסיעה מול השיירה הגיח טנדר. המחבל הפעיל את המטען
והטנדר התפוצץ. עוצמת הפיצוץ הייתה אדירה.

משאית הספארי בה היו 27 חיילים, הושחתה כליל. שני ג'יפים מלווים נפגעו גם הם ועלו באש. למזלו של בן תקווה - חייל סדיר בפלוגת חיל חימוש, הוא ישב בג'יפ המלווה.

הוא לא נפצע קשה, אך כשקפץ החוצה מהרכב הבוער, נגלה כנגד עיניו מחזה מחריד. פצועים שכבו על האדמה וזעקו, חלקי גופות של חבריו היו מפוזרים בין שרידי הרכב. בן תקווה ניסה להציל את חבריו. פצוע והלום הוא משך מהבור שנוצר ארבעה חברים ולמעשה, הציל את חייהם.

12 חיילים נהרגו ו-14 נפצעו קשה באסון הספארי. בן תקווה נותר בריא ושלם, אך האסון פגע בו נפשית. הוא סיים את שירותו הסדיר, חזר לביתו בנתניה, והקים משפחה.

על פניו היה נדמה שחייו חזרו לשיגרה, אך מתחת לפני השטח, בן תקווה היה שבר כלי. סיוטים רדפו אותו בימים ובלילות, הוא הפך לאדם חסר סבלנות ולא הצליח להשתחרר מהטראומה. לפני שמונה שנים, אשתו עזבה אותו, בן תקווה הידרדר לפשע ונכנס לכלא לתקופה ארוכה.

לפני כשנה וחצי השתחרר מהכלא והחליט לפתוח במאבק משפטי למען הכרתו כנכה צה''ל. לפני כתשעה חודשים באמצעות עורכת דין דנה נוף, הוגשה תביעה נגד משרד הביטחון. ביולי השנה הכירה הוועדה הרפואית של משרד הביטחון בבן תקווה כנכה צה''ל.

"לפני חודשיים קיבלתי מכתב ממשרד הביטחון על כך שקבעו לי 20 אחוזי נכות", סיפר השבוע בן תקווה. "כמובן שאני שמח שזכינו בתיק, אבל אני עדיין לא כל כך אופטימי. המצב הכלכלי והנפשי שלי מאוד ירוד, אני כבר מכור לכדורי שינה, קשה לי לעבוד בעבודה פיזית ו-700 שקל כל חודש שהקצה לי משרד הביטחון, לא ממש יכולים לעזור לי".

"מצד שני, ביום רביעי הקרוב אני אמור ללכת למשרד הביטחון ושם אדע מה הזכויות שלי בתור נכה צה''ל. מה שאני צריך באמת, זה שיקום ואולי אחרי זה אני סוף - סוף אוכל להתחיל לחיות".