התגלו מוקדי דגירה קשים של יתוש הנמר האסייתי בשכונת נווה איתמר בנתניה. התושבים טוענים, כי המצב בשכונה הוא בלתי אפשרי.

"את יושבת עם הילדה שלך בת ה-12 לאכול ארוחת בוקר בגינה ופתאום מתיישב עלייך יתוש, שאת כבר מכירה מפרסומים שונים מהעיתון ומהטלוויזיה כיתוש שעלול להיות קטלני", מספרת שרון מימון, תושבת השכונה.

"בתי צרחה. כשהרגנו אותו והסתכלנו בו בנגיעת מקל, ראינו בבירור שהוא מנומר. כל המשפחה נעקצה לא פעם ולא פעמיים ולמזלנו, היתושים לא היו נגועים. התקשרתי למוקד העירוני. אני חייבת לומר שהיתוש הזה מפחיד ושהעקיצה שלו
מגרדת הרבה יותר מעקיצת היתוש הרגיל והמוכר".

"לצערנו מכת היתושים החזקה תוקפת אותנו לאורך כל שעות היממה שכן מדובר בזן החדש לנו", אומר תושב אחר, אורי אנגלהרד. "אלה יתושים שלא מזמזמים. הם חרישיים ועקיצתם טורדנית וגורמת לנפיחות אדומה שלא חולפת במהרה. בדרך כלל ליתושים יש זמני פעילות, אך אלה מתעופפים סביבנו יום ולילה".

יו"ר ועד השכונה, עו"ד אסתר דלל, מספרת כי לכל אורך תקופת החגים לא יכלו התושבים לשבת בחצרות הבתים. "כולנו ניסינו כל תכשיר וכל מכשיר, כולל כמובן לפידי גינה להבריח את היתושים, אך הם לא נעלמו. הבנו שלא מדובר ביתוש הרגיל המזמזם לך ליד האוזן".

"היתושים נראו אחרת מאלו המוכרים לנו. יחד עם זאת, לא הצלחנו לאתר מוקדי דגירה. פנינו לאיגוד ערים ולעיריית נתניה. כשהגיעו נציגי איגוד ערים ופקחי העירייה, נלקחו דגימות והתוצאות הראו כי מדובר ביתוש הנמר האסייתי, שהוא כידוע מעביר מחלה טרופית שעלולה להיות קטלנית".

מאיגוד ערים שרון הצפוני נמסר בתגובה, כי מוקדי דגירה קשים של יתוש הנמר האסייתי אותרו והתגלו בשכונת נווה איתמר בנתניה וטופלו על ידי אנשי איגוד ערים השרון הצפוני, זאת בעקבות בקשת עיריית נתניה, שפנתה לאיגוד ערים השרון הצפוני בבקשה לסייע באיתור הגורם למכת היתושים.

מזכיר האיגוד, פרוספר אזוט, יצא למקום וגילה באחת החצרות ג'קוזי חיצוני שבמימיו דגרו כמויות עצומות של זחלי יתוש הנמר האסייתי. כן מצאו פקחי האיגוד יחד עם עובד העירייה מקורות דגירה קשים בבריכת נוי ובאגרטל מלא במים במקומות אחרים בשכונה".

באיגוד מציינים, כי יתוש הנמר האסייתי, מעביר מחלה טרופית בשם צ'יקונגוניה, שעלולה להיות קטלנית וכי היתוש מתפתח במים נקיים, במיוחד בחצרות ובסביבת הבתים.

יש לציין כי האיגוד אחראי, בין יתר תפקידיו, על איתור מדגרות יתושים הנמצאות בצדי הנחלים, אך לא על מקורות הדגירה הקיימים בתוך היישובים.

אלון בר, מרכז בכיר ללחימה במזיקים במחוז מרכז של המשרד להגנת הסביבה: "בעיית יתוש הנמר האסייתי אכן קיימת והיתוש נמצא בכל יישובי המחוז וגם ביישובים השכנים לו. זו בעיה קשה, כי מקורה בעיקר בחצרות פרטיות. ללא אגירת מים לפחות שבוע ימים, שהוא פרק הזמן של הדגירה, לא יהיו יתושים".

מעיריית נתניה נמסר כי היא מבצעת פעולות שוטפות לאיתור ולריסוס מקורות דגירה של יתושים.