פרשת התעללות קשה, לכאורה, נחקרת בימים אלה בתחנת המשטרה בנתניה. על פי החשד, א', עובדת זרה מהפיליפינים, בת 34, המועסקת על ידי חברת "מתן חן" התעללה, הרעיבה וגנבה מבני הזוג רבקה וישעיהו נאה מנתניה, אצלם עבדה במשך כארבע שנים.

בני משפחתם של בני הזוג, בשנות ה-80 לחייהם, לא חשדו שמשהו לא בסדר בבית ההורים. המטפלת, למיטב ידיעתם, האכילה, רחצה ודאגה לכל צרכיהם, עד שלפני כחצי שנה אושפזו הקשישים במוסד בעיר, בשעה שביתם עבר שיפוץ.

במהלך בדיקות שעברו, התגלה כי השניים נמצאים במצב של תת-תזונה. לדברי בנם, יוסי נאה, "כשאימי אושפזה בבית החולים "לניאדו", עם ירך שבורה. החליטתי לקחת את אבי אלי לקיבוץ שדה אליהו. בדרך, במכונית, הוא אמר לי, 'אני לא רוצה לראות אותה שוב, היא מרביצה לי'".

מיד אחר כך, פנה נאה למשטרה, וב-25 ביולי השנה נעצרה א', אך בית המשפט החליט לשחרר אותה בערבות. כעת חוששים בני המשפחה כי המטפלת ממשיכה לעבוד ומטפלת בקשישים בעיר.

בני משפחת נאה, לא מבינים כיצד כל זה קרה. "התייחסנו למטפלת בכפפות של משי", מספרת בכאב, מירב תוריס, נכדתם של בני הזוג נאה. "גם כשהם התלוננו עליה וסיפרו שהם מפחדים, ניסינו להרגיע אותם. היום, בדיעבד, אני נזכרת שהמטפלת כעסה עלינו כשהיינו מגיעים לבקר מבלי להודיע מראש".

נאה ממשיך ומשחזר רגעים קשים: "בשנה האחרונה הבחנתי בשינוי קיצוני במצב בריאותם של הוריי. הם כל הזמן היו פצועים. היו להם שפשופים, סימנים כחולים, ופצעים מדממים. המטפלת הסבירה, שההורים נופלים. האמת, האמנתי לה. לא העליתי על דעתי שמישהו יכול לעשות להם את זה בכוונה".

בפסח האחרון החליט נאה לשפץ את דירתם ולבנות דרך גישה לכיסא גלגלים בשירותים ובאמבטיה. "לא רציתי שההורים ינשמו את כל האבק הזה, אז העברנו אותם לבית אבות למשך שבוע", הוא מספר.

"בבדיקת דם הסתבר שהוריי נמצאים בתת-תזונה חמור. בייחוד אמא. הרופאה שלחה אותי לקנות עבורם מזון מיוחד. שבוע אחרי פסח ההורים שלי חזרו הביתה. מילאתי את הבית בכמויות גדולות של המזון המיוחד והמזין הזה. נהגתי לערוך קניות עבורם פעם בשבועיים. קניתי מזון, חיתולים, כלי מיטה, סדיניות ועוד דברים אחרים".

באחד הימים כשנאה בא לבקר את הוריו, בא לבדוק האם חסר משהו בבית הוריו. כשנכנס פנימה, הדירה הייתה ריקה. אביו בדיוק יצא לסידורים בליווי המטפלת הפיליפינית. "התחלתי לחפש את הקופסה של החיתולים", שיחזר נאה.

"במקום זה מצאתי שני ארגזי קרטון מוחבאים מתחת לשולחן, אחד היה מלא בחיתולים והשני במזון וציוד אחר. הייתי בהלם. הדחף הראשוני היה ללכת למשטרה, אבל החלטתי להתאפק. באותו היום לקחתי את אבא שלי אליי ובדרך הוא סיפר על המכות.

"ביום המחרת חזרתי שוב לנתניה. התקשרתי לפיליפינית וביקשתי ממנה להגיע למשרדי 'מתן חן' לבירורים. מסרתי תלונה למנהלת. בדרך התקשרתי למשטרה וביקשתי מהם להגיע לדירה".

במהלך החיפושים שערכה המשטרה בדירה נמצאו כעשרים ארגזים של אוכל וציוד מוסתרים. "כל האוכל שקניתי להורים היה מוסתר בארגזים: קופסאות שימורים, עוגות, חיתולים, חומרי ניקוי. חלק מהמזון היה ישן ופג תוקפו".

העובדת הזרה הועברה לתחנת נתניה ונחקרה בחשד להתעללות, הרעבה וגניבה. כאמור בית משפט החליט לשחררה בערבות. מהמשטרה נמסר כי התיק הועבר לפרקליטות מחוז מרכז. את תגובת עורך דינה לא ניתן היה להשיג.

מחברת "מתן חן" נמסר: "לאחר שקיבלנו תלונה מהמשפחה העובדת פוטרה".

עוה"ד אלי בניה וטובה גוטמן, המייצגים את משפחת נאה: "אנו המומים מההתנהלות בעניינה של החשודה. לא ברור איך היא שוחררה. טרם התקבלה תגובת המשטרה לפנייתנו".