תחנות הצדק פועלות. בית משפט השלום בנתניה הרשיע ?ביום ראשון השבוע את גיל דן ממושב עולש, בעליה ומנהלה של חברת "גיל דן חברה קבלנית בע"מ", בגרימת מוות ברשלנות.

בית המשפט קבע, כי דן אשם במותו של אחד מעובדיו - ירוחם שוקר ז"ל, שהתגורר בשבי שומרון, שנקבר תחת סוללת עפר ומת במהלך עבודות באתר בנייה במושב רישפון, שם בנה הקבלן בית פרטי, לפני כחמש שנים.

בתחילת שנת 2004, חתם דן על חוזה בנייה עם לקוח ממושב רישפון לבניית בית פרטי בן שתי קומות ברחוב הפרחים. בנובמבר אותה שנה, החל שוקר לעבוד באתר כמנהל עבודה, למרות שלא הוסמך לכך. דן אף לא העביר הודעה על מינויו של שוקר
מפקח העבודה האזורי, כפי שנדרש על פי חוק.

במהלך העבודות באתר הבנייה חפרו הפועלים תעלה בעומק של כארבעה מטרים עם דפנות אנכיות, ללא שיפוע וללא דיפון שיבטיח מפני התמוטטות של הקרקע.

החול שהוצא מהתעלה נערם בגובה של כחמישה מטרים בסמוך לשפת התעלה וניצב שם כמו גבעה קטנה. הבנייה נעשתה בעונת החורף וגשמים עזים ירדו באותם ימים באתר הבנייה. בעקבות גשמים, הקרקע הפכה לפחות יציבה והחול שנערם החל לגלוש פנימה לבור, והאסון היה בלתי נמנע.

ב-23 בפברואר 2005, זמן קצר לאחר שהתחדשו העבודות, נסתם קצה צינור הביוב שהונח בתוך התעלה. שוקר ירד אל הבור בכדי לנקות את הצינור. באותו הרגע התמוטטה דופן התעלה וכמות גדולה של אדמה נפלה פנימה וכיסתה את שוקר לחלוטין.

עובדיו הזעיקו כוחות חילוץ ורפואה אך שוקר, שנקבר בעודו בחיים - חולץ רק כעבור 20 דקות וזה היה כבר מאוחר מדי. מותו נקבע במקום על יד רופא.

כתב האישום שהוגש נגד הקבלן דן מפרט שורה ארוכה של מקרי רשלנות, שהובילו בסופו של דבר, למותו של שוקר. "הנאשם לא דאג לכך שעבודות בנייה באתר יבוצעו על ידי מנהל אתר מוסמך", נכתב.

"הוא לא דאג להבטיח את בטיחות המנוח שעבד בתעלה באמצעות תא הגנה מתאים, כפי שמחייב אותו החוק. הנאשם גם לא ערך ביקורת בטיחות של החפירה מדי יום לפני התחלת העבודה ולא רשם תוצאות ביקורת בפנקס כללי, גם זאת בניגוד לחוק".

למרות טענות ההגנה כי דן אינו אחראי למותו של שוקר, החליט בית המשפט להסתמך על טענות התביעה ולהרשיע אותו בכל סעיפי כתב האישום.

השופטת, חנה שניצר-זאגא כתבה בהחלטתה: "אופן התנהלות הנאשם וניסיונו למזער את חלקו ו/או אחריותו, אי דיוקים במסירת מידע לגבי רישום החברה כיום, ניסיון להטיל אחריות על אחרים, תוך תיאור מצב מצוי אך לא רצוי - תומכים בגירסת התביעה להתנהלות רשלנית של הנאשם".

הדיון בטיעונים לעונש נקבע לחודש הבא.