צביקה לזרוביץ' (41), לוכד כלבים מנתניה, רגיל להתנדב ככלבן בבית המחסה של "תנו לחיות לחיות" בעיר, אבל ביום חמישי שעבר הוא ריכז את כל מאמציו למען מטרה אחרת: לנסות להציל את החיות מהבעירה הענקית שבכרמל.

"כשהגענו לשם הרגשנו חוסר אונים נורא, לא היה הרבה מה לעשות כי הכל היה חסום. איכשהו התפלחנו לניר עציון, שם יש פינת חי מאוד גדולה", מספר לזרוביץ'. "האש הייתה כבר די גדולה. פינת החי שאנחנו מדברים עליה היא לא פינת חי רגילה. יש בה הרבה חיות בר מיוחדות שנמצאות כרגע בשיקום, וחשוב לשמור עליהן. היה לנו חשוב להוציא אותן משם. כמו אידיוטים ישבנו וחיכינו, ראינו את האש שורפת הכל והיינו פשוט במצב של חוסר אונים".

לזרוביץ' נהג בעבר להסתובב הרבה באזור יערות הכרמל ואהב את הירוק שהציף אותו. בשבילו, לראות מראות כאלו, היה קשה מנשוא. למחרת, ביום שישי, חבר אל לזרוביץ' מתנדב נוסף בשם אבי קרן צבי, מומחה לחיות בר ומשקם בעלי חיים. יחד הם החליטו לעלות בשנית לפינת החי בניר עציון, כדי לבדוק את מצבה. האש הייתה קרובה וצמד המתנדבים היו בעמדת הכנה לפינוי מזורז של החיות. שערי הרפתות כבר נפתחו ושאר בעלי החיים ברחו.

"ישבנו וחיכינו עם חיצי הרדמה, כי היו שם גם קופים", מספר לזרוביץ'. "אמרנו לעצמנו שאם חלילה קורה משהו, אנחנו פשוט יורים ושמים את החיות באוטו, בלי חוכמות ומבלי לעשות איזו תוכנית הימלטות מיוחדת".

משם המשיכו המתנדבים לכיוון בית אורן, שם הם הסתובבו בין הבתים ומצאו עדר של סוסים שהיו כמובן משוחררים. אחד הסוסים, הם גילו במהרה, פצוע בכתפו. "נתנו לו טיפול ראשוני, ניקינו לו את הפצע, שמנו משחה אנטיביוטית, וחבשנו אותו. היה חשוב לתת לו עזרה ראשונה", אומר לזרוביץ'.

השניים העבירו את הלילה בחיפושים אחר בעלי חיים נוספים שזקוקים לעזרה. "נכנסנו ליערות בלילה, הרי הם בטח ברחו ליערות כדי לתפוס מחסה באופן טבעי, והענקנו עזרה למי שהיה צריך".

למרות חוסר האונים, אפשר להגיד שמישהו יצא נשכר מכל הסיפור. בדיוק כשהמתנדבים יצאו מהיערות, הם מצאו כלב משוטט בתחנת דלק. "כשראינו את הכלב, בדקנו לו את השבב וראינו שהבעלים הוא בכלל מאזור קריית שמונה. התקשרנו אליו והסתבר שהכלב נגנב ממנו לפני כשנה. תוך זמן קצר הוא בא לקחת את הכלב", מספר לזרוביץ'.

אנשים השאירו מאחוריהם את בעלי החיים?
"אני חייב להגיד שאני לא ראיתי את זה בצורה גורפת, אני ראיתי אנשים שבורחים עם הכלבים שלהם. ראיתי מכוניות ובתוכן שניים עד שלושה כלבים. מי שיכול היה לקחת את הכלב שלו, לקח. דווקא ראיתי אנשים שנשארו שם בגלל בעלי החיים שלהם, כי הם פשוט לא רצו להשאיר אותם לבד. האחראי על הפינת חי בניר עציון, ישב ליד החיות ולא עזב אותם לרגע. גם כשהאש הגיעה ממש לפתח ניר עציון, הוא לא זז מילימטר משם. אנשים לא כל כך מהר נטשו בעלי חיים".

לזרוביץ' חזר בתחילת השבוע לכרמל השרוף. בניר עציון הוא מצא בעל חיים נוסף, הפעם חתול, שקיבל כוויות ברגליו כתוצאה מהאש. "דיווחו לי על חתול, ששכב על עץ, מיילל ופצוע", הוא מספר. "עד שהגענו, הוא ירד מהעץ, והצלחנו, בסופו של דבר, לתפוס אותו עם מלכודת. הוא קיבל טיפול ראשוני ושיחררנו אותו. למזלו, לא היו לו יותר מדי כוויות והוא לא נפצע באורח אנוש".