נתניה, שמתאמצת כל כך בשנים האחרונות למתג את עצמה כ"בירת הספורט של ישראל", ומנסה להתנער מהתדמית המטרידה שדבקה בה של "בירת הפשע של ישראל", תהפוך בחול המועד פסח הקרוב, אם לא יהיו שינויים של הרגע האחרון, ל"בירת השאנטי של ישראל".

השבוע נודע, כי מנהלי פסטיבל "בוםבמלה", שהתקיים ב-12 השנים האחרונות בחוף ניצנים שבאשקלון, הגיעו לסיכומים ולהבנות עם עיריית נתניה בכדי להעבירו לחוף פולג בעיר ובימים הקרובים אמור להיחתם ההסכם הסופי.
הפסטיבל, שמהווה את אחד מאירועי השיא של בני הנוער בישראל, נערך מדי שנה במשך שלושה ימים בחול המועד פסח. עשרות אלפי צעירים מתקבצים יחד לפסטיבל של רוחניות, חופש, מוזיקה וניתוק כמעט מוחלט מהעולם החיצון.

בעבר כבר הביעו בעלי חוף "במבו ווילג'" בפולג התעניינות מול מארגן הפסטיבל, רוני טבצ'ניק, בהעברת הפסטיבל לעיר, אולם בשל מגבלות תקציב של העירייה, הדבר לא יצא אל הפועל. השנה, גם בגלל מחלוקת בין מארגני הפסטביל למועצה האזורית חוף אשקלון, שברשותה נמצא חוף ניצנים, וסיום המכרז ביניהם, ובשל נכונות גדולה יותר מבעבר של ראש העירייה, מרים פיירברג-איכר, ההסכם יצא אל הפועל בקלות יחסית, כך על פי עדותה של מרים פיירברג-איכר.

כבר בתקציב המועצה לשנת 2011 סומן סעיף תקציבי בסך 2.4 מיליון שקל לצורכי פסטיבלים בנתניה. ההיערכות מתוכננת כך, שכחצי מיליון שקל מסך התקציב, מיועדים לצורכי הפקת ה"בוםבמלה" בנתניה. במסגרת הסיכום בין הפקת הבוםבמלה לעיריית נתניה ו"במבו ווילג'" - שתארח את האירוע, נקבע כי הפסטיבל יעבור לנתניה למשך חמש השנים הבאות, ומפיקי הפסטיבל מתחייבים להעניק הנחות לתושבי העיר.

בהנהלת הפסטיבל אמרו השבוע בזהירות הראויה: "אנו בודקים כרגע מספר אופציות לקיום הפסטיבל, ונתניה היא בהחלט אופציה טובה".

מה"במבו ווילג'" שבחוף פולג, נמסר: "ישנה רוח דרומית המנשבת לכיוון נתניה ומגיעה מחוף ניצנים אלינו. כרגע הנושא עוד לא סגור, אך בהחלט מתכוון לכיוונים חיוביים".

יצאנו לבדוק מי בעד ומי נגד.

חם ומגניב
המסנגרים: עשרות אלפי בני נוער יתקבצו בחוף פולג לפסטיבל של רוחניות, חופש מוזיקה וניתוק מצרות העולם העירייה הקצתה מלעלה מחצי מיליון שקלים לטובת השאנטיות ובני נוער מקומיים יזכו להנחות נתניה, תמותג כעיר תרבות קולית ותהפוך למקום בילוי לגיטימי.

"הבוםבמלה" אינו סתם עוד פסטיבל. מדובר באחד מהפסטיבלים הגדולים והרווחיים בארץ בעל תהודה תקשורתית מהמדרגה הראשונה. "מדובר בפרסום ארצי ברמה מדהימה", מסביר השבוע גורם בעירייה. "אלו כ- 50 אלף בני נוער שינהרו לעיר, אמנים מהשורה הראשונה בארץ ובחו"ל, ופרסום של נתניה בכל כלי התקשורת במדינה. זה משהו שאי אפשר למדוד בכסף והעיר תרוויח מכך מאוד".

בעירייה צופים כי הגעת עשרות אלפי בני נוער אל העיר, תשפר את מצב העסקים במרכזים המסחריים בדרומה. "כשיש כמות כל כך גדולה של צעירים, כולם נהנים", מסביר אותו גורם. "סביר להניח שרבים מהם יבחרו להסתובב בין לבין גם במרכזים המסחריים באזור התעשייה הדרומי של העיר, יקנו בחנויות ויעשו שימוש רחב בתחבורה הציבורית בעיר. בנוסף, באמצעות הבאתם הנה, אנו יוצרים לעיר קהל חדש וצעיר של חבר'ה שיתחילו לראות בה מקום בילוי לגיטימי".

מי שפעלה, כאמור, להבאת הפסטיבל לעיר, היא ראש עיריית נתניה, שרואה בכך הזדמנות מצוינת לשינוי התדמית. "המגמה שלנו היא להשקיע במינוף בנושא האמנות והתרבות בנתניה", אומרת השבוע פיירברג-איכר. "ואני חושבת שהפסטיבל הזה הוא בהחלט עוד נדבך בדרך הזו שאנו עושים. אנו מאמינים שאירועים בסדר גודל כזה שמושכים אליהם קהל עצום של צעירים, יכולים לסייע להיכרות ולשיווק של נתניה כפי שהיא ולא כפי שלפעמים מנסים להציגה בכלי התקשורת".

ראש העירייה, אינה מתרגשת מהאפשרות שגורמים דתיים בעיר יתנגדו לקיום הפסטיבל בשל אופיו המתירני. "מה שיפה בעיר שלנו זו העובדה שכל מגזר בוחר לעצמו לנהל את אורח חייו מתוך כבוד הדדי", היא אומרת בנחישות. "אני לא צופה בעיות מיוחדות. אני מאמינה ומקווה שהאירוע יהפוך להצלחה גדולה ושנצליח להפוך אותו לאירוע שיתקיים מדי שנה. ככל שהדברים תלויים בנו, אנו רוצים שהפסטיבל יישאר בעיר ויהפוך למסורת".

פסטיבל הבוםבמלה ביסודו, מגלם בתוכו לא מעט אלמנטים של טוהר, רוחניות, ואחווה. וכך, בני הנוער שיגיעו אל המקום, יוכלו ליהנות מעבר לשלל ההופעות והאמנים, גם בסדנאות אמנות ויצירה, מתחמי איכות סביבה, כפר תפילה, ומרחב נטוריסטי (נודיסטי). במקומות אלו יוכלו בני הנוער אשר ירצו בכך, להתנסות, להכיר וללמוד על השקפות עולם אחרות ומגוונות, תוך שמירה על כבוד הדדי, כפי שאמור היה להתקיים הפסטיבל מיסודו על פי השקפת העולם של מייסדיו.

כך או כך, המרוויחה הגדולה מהפסטיבל, תהיה העיר נתניה, של