"פצצה מתקתקת מעל הילדים", "עיריית נתניה מפקירה את ילדינו", סיסמאות אלו ואחרות נכתבו על השלטים שנשאו אמהות ילדי "גן דודאים" - גן רשות של עיריית נתניה, שהושבת ביום שני השבוע.

ההורים השביתו את הלימודים בטענה שחיי 25 ילדיהם נמצאים תחת איום עגורן המוצב בשטח פרויקט ”south royal beach” הגובל עם הגן. לטענתם העגורן מתרומם מעל ראשי הילדים ומהווה סכנה.

למעלה מחודש ימים מנסות אימהות לילדי הגן ברחוב "בני בנימין", הצופה אל הים בנת 600 בדרום נתניה, להסב את תשומת לב עיריית נתניה למחדל.

ההורים, וחברת הועד נועה יצקן בראשם, נחושים להגן על חיי הילדים. הם צילמו ותיעדו לאורך זמן תמונות וסרטי וידיאו של העגורן. לטענתם אסונות עגורנים כבר אירעו בעבר הלא רחוק ואין מדובר בדאגה ללא בסיס.

כשנואשו ההורים מלקבל תשובות לפניותיהם, הם הכריזו על השבתת הגן ודרשו גן חלופי לילדים, במבנה בטיחותי.

חבר המועצה הרצל קרן, שהוזמן על ידי ההורים להפגנה ביום שני, אמר להורים, בתום סיור במקום, כי
הם צודקים וכי יש למצוא לילדים גן חלופי.

בנוסף לקרן, הגיעו לגן גם סיוונה גולן, אחראית מחלקת הגיל הרך בעירייה, טובה דולב, מנהלת אגף החינוך, נציגי אגף ההנדסה ומהנדס העיר, פול ויטל והתכנסו לישיבה בתוך הגן.

"איפה צו הפסקת העבודה שאמרתם שהוצאתם ולא הראתם לנו?", שאלו ההורים את מקבלי ההחלטות. "למה לא חזרתם אלינו למרות שפנינו אליכם אין ספור פעמים?".

נציגת הבניין הסמוך סיפרה כי התקשרה עשרות פעמים לעירייה כשראתה את העגורן מעל לגן וכי באחת הפעמים השיב לה אחד מעובדי אגף ההנדסה ש"זה לא יכול להיות, העגורן לא עובד עכשיו".

"אין לנו טענות לקבלן", אומרת אחת האימהות. "אלא לעיריית נתניה האחראית על פי חוק על ביטחון ילדינו. הורי הגן לא מונעים את פיתוח העיר, כמו שאמרו לנו עובדי עירייה, אלא דואגים שדברים ייעשו בצורה בטוחה והגיונית. ביום שישי הגענו לגן.

"כל ההורים ראו את העגורן מעל לחצר. הרוחות כאן חזקות מאוד והוא מתנדנד מצד לצד. רק בסופה האחרונה קרס עגורן ב'עיר ימים' הסמוכה. אנחנו לא רוצות לחשוב מה יהיה אם זה יקרה כאן, לכן החלטנו פה אחד להשבית את הגן".

קיימת סכנה
לדברי ההורים כבר בתחילת השנה הם התריעו על הסכנה. "בתחילת השנה התקיימה אסיפת הורים בגן והעלינו את החשש מנושא העגורן", מספרת אם אחרת.

"הגננת אמרה לנו, כי יצאה הוראה שהעגורן לא יעבוד בשעות שהילדים בהפסקת חצר. באחד הבקרים הגעתי לגן בשמונה ורבע וראיתי את העגורן נושא מוטות ברזל שפגעו מספר פעמים בדיקט המפריד בין אתר הבנייה לגן".

המוטות נכנסו לשטח הגן, יצאו ממנו וחוזר חלילה. הגננת נחרדה, טלפנה לעירייה ועבודת העגורן הופסקה. אחרי יומיים המנוף שוב היה מעל לראשי ילדים, נושא משא כבד. הגננת אמרה לי שהיא לא יכולה להיות שוטרת ואנחנו מסכימים איתה".

יזם הפרויקט רפי עטייה שנכח אף הוא במקום, אמר: "יש לי כל האישורים המתבקשים על ידי משרד העבודה לתקינות ולבטיחות המנוף ומותקנות בו 'הגבלות של תנועת המנוף' והמשא שהוא נושא".

"בנוסף, קיימת הנחיה בשטח לא לעבוד עם המנוף משעה שבע וחצי עד שמונה וחצי בבוקר כשהילדים מגיעים, בזמן 'הפסקת חצר' ובסיום יום הלימודים בגן".

הקבלן הציג בפנינו ניירת של משרד העבודה ושל מהנדס בטיחות חיצוני לנושא בטיחות העגורן והגובלים שהותקנו בו.

מעיריית נתניה נמסר: "העירייה נוקטת בכל האמצעים הנדרשים על מנת לתת מענה בסוגייה. במסגרת זו סוכם עם הקבלן על פסק זמן בעבודות הבנייה עד יום שישי הקרוב, וזאת כדי לאפשר לעירייה לבחון את כל ההיבטים הבטיחותיים והארגוניים הנדרשים".

ממשרד החינוך נמסר: "מהבדיקה עולה כי הרשות המקומית אמורה לנצל את זמן הפסקת העבודה עד לסוף השבוע למציאת פתרון".