סכסוכים בין שכנים הם תמיד דבר לא נעים, ויחד עם זאת דבר בהחלט נפוץ. הבעיה גדולה וחריפה עוד יותר, כאשר סכסוך השכנים בבניין מתקיים בין הדיירים לבין עיריית נתניה, המחזיקה שם שטחי נדל"ן.

כך קורה במבנה הישן שברחוב זנגביל 14 בשוק העירוני, מבנה אשר בימיה הגדולים של העיר שימש כמלטשת יהלומים, וכיום משמש בחלקו למגורים ובחלקו האחר לתעשייה. תתפלאו לשמוע, אך בשנתיים האחרונות דיירי הבניין מצאו את עצמם מנהלים מאבק לגביית תשלומי ועד הבית, דווקא מול עיריית נתניה, אשר בבעלותה נכסים במבנה.

"לאורך השנים הייתה העירייה משלמת את מסי ועד הבית בזמן וללא שום בעיות מיוחדות", אומר ד', אחד מדיירי הבניין.

"בשנתיים האחרונות, לעומת זאת, אנחנו כבר לא רואים מהם אגורה. ועד הבניין הוא וולונטרי, ומדובר בסכום מזערי מבחינתם, סכום של כ-1000 שקלים לאותה תקופה של שנתיים. אך הם פשוט לא משלמים את הכסף, למרות שמבחינתם באמת שמדובר בגרושים".

לדבריו של ד', כאשר פנו אל העירייה, פעם אחר פעם, בשנתיים האחרונות בדרישה לתשלום, נתקלו בניסיון מצידם להערים קשיים.

"הם ביקשו מאיתנו שנראה להם חשבוניות על הוצאות", הוא מספר. "אמרתי להם שאין בעיה, והם מוזמנים להגיע ולראות את כל המסמכים שהם צריכים, אבל אף אחד לא הגיע. הם החליטו פתאום שהם רוצים ניהול ספרים, הנהלת חשבונות וכדומה, דברים שעלותם אלפי שקלים בשנה, סכומים שפשוט אין לדיירים במקום".

אך מסתבר שהעובדה שהעירייה אינה משלמת את מסי ועד הבית, לא מונעת ממנה לדרוש מדיירי הבניין להיכנס להוצאות חדשות, ולעתים אף מקשה על חייהם עוד יותר.

"לא מזמן הם דרשו מהבניין לרכוש שני פחי אשפה, זה היה ממש חצוף והזוי מצידם, אבל עשינו את זה כדי לא להסתבך איתם. מכיוון שהבניין ישן ובמצב רעוע לא חסרות כאן תקלות אשר גורמות לדיירי הבניין להוציא לא מעט כסף מהכיסים. באחד המקרים התפוצץ לנו צינור מים בבניין, ולא רק שהעירייה לא השתתפה בתיקון כמו שאר דיירי הבניין, היא עוד הגדילה לעשות ושלחה פקח אל המקום. זו פשוט עזות מצח מצידה".

לאחרונה מכרה העירייה את שטחיה בקומת הביניים וקומת הקרקע של המבנה. החוב שהצטבר עקב מסי ועד הבית נותר בעינו, ולדיירי הבניין ישנה רק בקשה אחת אל עיריית נתניה: "אנא מכם, שלמו את החוב".

"אנחנו מרגישים כמו עניים בפתח", מספר ל', דייר המתגורר בבניין גם כן. "המצב פה גם ככה גרוע, הן בבניין והן ברחוב בכלל, והתנאים מאוד ירודים וקשים. אני לא יודע למה הם החליטו להיות קשים פתאום. כשלתושב יש חוב של ארנונה או דוח חנייה, הם יודעים ישר לקפוץ ולגבות את החוב בתוספת ריביות מנופחות, אבל הם מצידם מתעלמים מהדרישה שלנו לתשלום.

"הם צריכים להוות דוגמה ולהיות הראשונים שמשלמים, אבל זה רחוק מלהיות המצב. הדבר היחיד שאנחנו מבקשים מהם הוא לסגור איתנו את החוב שלהם, ואנחנו מלאי תקווה שבאמת ישלמו".

מעיריית נתניה נמסר: "העירייה מקפידה לשלם את כל חובותיה לוועדי הבתים בהם יש לעירייה נכסים, וזאת לאחר בדיקה שמבוצעת על ידי מנהל האגודה לתרבות הדיור, ומותנה בכך שוועדי הבתים יגישו אליו את הדוחות הכספים של הוצאות והכנסות הוועד. בעקבות דרישת ועד הבית לתשלום דמי הוועד, פנה מספר פעמים מנהל האגודה לתרבות הדיור לנציג הוועד ברחוב זנגביל 14, וזאת לשם המצאת הדוחות הכספיים של הוועד. לצערנו הוועד טרם המציא את הדוחות ולפיכך התשלום עדיין לא הועבר".