"בית הספר מוזנח בצורה מחפירה המביישת את התלמידים והמורים", טוענים הורים לתלמידים מבית הספר "ביאליק" בנתניה שנמאס להם לראות מדי יום את ילדיהם מבלים את יומם במקום.

לדברי ההורים, אולם הספורט של בית הספר אינו ממוזג, המרחק לשירותים הוא בלתי סביר, מגרש הספורט סובל מרטיבות גדולה באופן קבוע בימים גשומים, מדרגות האמפי זקוקות לשיפוץ והאנדרטה לזכר הבנים מוזנחת.

לטענת ההורים, גם רמת האבטחה בכי רע: שער כניסת הרכב נותר פתוח בלילה ומאפשר כניסה חופשית למתחם בית הספר ולמאבטח אין קו טלפון מה'בוטקה' שלו להנהלה.

ההורים, שפנו פעמים רבות לעיריית נתניה בבקשות להתחיל בשיפוצים באופן מיידי, הזמינו ביום שישי שעבר גנן שיגזום על חשבונם עצים שהסתירו את פינת ההנצחה לבוגרי בית הספר, אותה שיקמו יחד עם התלמידים ונטעו שתילים. המהלך זכה לתמיכה של הנהלת בית הספר.

"העירייה הודיעה לנו כי היא אינה מתקצבת לבית הספר גינון ומסרבת לבקשתנו לעשות גינה ראויה בחזית", אמרו ההורים, "שטח האספלט ליד האנדטה מלא במהמורות, וכשטח המשמש טקסי עצמאות זה לא מוסיף כבוד לנופלים ולתלמידים המתכנסים".

לא שופץ מ-1935
בית הספר הוקם בשנת 1935 והוא בית הספר הראשון שנבנה בעיר, שנתיים אחרי ביקור המשורר חיים נחמן ביאליק במקום.

חלק מהמבנים בהם לומדים גם היום תלמידי בית הספר הם משנות הייסוד. בית הספר זקוק לשיפוצים בגובה 15 מיליון שקל, כך נמסר להורים, האומרים כי "אף לא אחד ממבני הלימוד שופץ. הכל כאן משדר עליבות. אולם הספורט הוא הגרוע ביותר בין מוסדות החינוך בעיר, ללא מזגן, ללא שירותים, כשצמוד אליו מגרש כדורגל מוצף בחלקו".
צריך להדגיש כי טרם פתיחת שנת הלימודים הנוכחית הקציבה העירייה שניים ורבע מליון שקל לשיפוצים, אך ההורים טוענים, כי שופצו שתי קומות בלבד.

בסיור שערכנו בשעת ערב מוקדמת ביום ראשון השבוע התגלה מראה קשה בשטח בית הספר, שהפך להפקר. בני נוער המכירים את שער הכניסה האחורי למכוניות, הפתוח דרך קבע, נכנסים דרכו ללא הפרעה לשטחים החשוכים. בשעה שבע וחצי בערב שהו בבית הספר חמישה בני נוער, שעישנו נרגילות. כשהבחינו בנו הנערים הם התחמקו בזריזות אל עבר "כיכר פרלמן" הסמוכה.

"אנו רק בתחילת הערב", הדגישו ההורים שהצטרפו לסיור, "ומן הסתם תהיה כאן הלילה תנועה ערה. אנחנו שואלים את עצמנו מה יקרה כשבאחד הבקרים לא יגיע אב הבית לבית הספר מוקדם בבוקר לאסוף את שרידי הבקבוקים, המזרקים וכל השאר. כואב לנו שהזבל הזה נמצא לעתים בסמוך לאנדרטת הנופלים".

ההורים מסבירים, כי בעבר פעלה בשכנות לחזית האחורית של בית הספר שלוחה של המשמר האזרחי וכי נוכחות המתנדבים צמצמה נוכחות לא רצויה בשטחו, אך הסיורים הופסקו.

בנוסף מתלוננים ההורים, כי מאות תלמידי בית הספר "ביאליק" נכנסים משער אחד, הממוקם בחזית בית הספר, דבר הגורם לרבים מהילדים להאריך את הדרך. השער הנוסף נסגר בהוראת העירייה שמיקמה מולו את מחלקת התחבורה העירונית וחששה כי המכוניות הרבות הנכנסות לרחוב תסכנה את הילדים. "העירייה יכולה הייתה להקל על מאות הילדים בשעות הבוקר ולהתמקם במקום אחר", אומרים ההורים, "או לחלופין לתת הוראה לא להיכנס למקום בשעת ההגעה לבית הספר".

תלונה נוספת שהעלו ההורים השבוע הייתה נתק בין המאבטח בשער הכניסה להנהלה. "אין קשר בין המאבטח להנהלה. זה חוסר אחריות כלפי ביטחון הילדים והצוות. ביקשנו מהעירייה להתקין קו טלפון, ולא עזר לנו גם ביקור קצין הביטחון של העירייה. המרחק בין שער הכניסה להנהלה הוא כחמישים מטר".

בלי מזגן, בלי שירותים
מהסיור שנערך בבית הספר עלה עוד, כי אולם הספורט אינו ממוזג וילדים החייבים להתפנות במהלך השיעור נאלצים לטפס עשרות מדרגות באמפיתאטרון, להמשיך ממנו אל עבר בניין הספרייה וממנו לרדת אל עבר מבנה שיש בו שירותים.

לחלופין, יכול התלמיד ללכת בשביל גישה מתפתל בעלייה מאספלט שאורכו מאה מטר ובהגיעו למעלה הרחבה שמעל לאמפיתאטרון, להמשיך עוד כשלושים מטר עד לשירותים הקרובים ביותר.

"דרכם של הילדים לשירותים יכולה הייתה להתקצר בחצי", אומרים ההורים. "ליד הכניסה לאמפיתאטרון, שהוא הדרך לאולם הספורט, עומד מבנה ישן ששימש כחדרי השירותים של בית הספר משנות ייסודו". העירייה, לדברי ההורים, סגרה את מה ששימש בעבר כחדר שירותי הבנות בצו הריסה של אגף ההנדסה והשאירה את המבנה לשמש כמשרד.

"אם הוצא צו הריסה למה לא הרסו?", שואלים ההורים, "אם נשאר פה חלק פתוח מדוע שלא יקלו על הילדים וישפצו ויהפכו את המקום לחדר שירותים?", שאלו ההורים. גם ניסיון למזג את אולם הספורט נכשל וכל שדרוג שביקשו ההורים נתקל בקשיי ביורוקרטיה.

מעיריית נתניה נמסר: "הטענות בנושא אינן משקפות את ההשקעה התקציבית הרבה שנעשתה בשדרוג בית הספר ואת העשייה הח