מנהלת המחלקה לגננות בהסתדרות המורים, לילי פוקומונסקי, תושבת נתניה, מכהנת בארבע השנים האחרונות בתפקיד המפקח על ארבע עשרה אלף גננות, מייצגת אותן בהסתדרות כסיעה עצמאית ללא זיקה פוליטית, ובכל זאת, השבוע היא קראה להן להגיע באמצע חודש אפריל הקרוב אל הקלפי להסתדרות המורים. לא בשביל לבחור בה, כי היא ממילא ממשיכה בתפקידה, אלא במטרה להגביר את כוחן באיגוד המקצועי ומכאן לעגן ולחזק את זכויותיהן.

• בואו להצטרף לעמוד שלנו בפייסבוק

במשך 35 שנים עבדה לילי כמנהלת גן, 15 מהן בנתניה, כתושבת העיר אליה הגיעה מצפת. היום, לאור הניסיון ובמבט לאחור היא מגדירה את מקצוע הגננת כ"מקצוע קשה מאוד. בדומה למורים, גם בקרב הגננות חל פיחות בסמכות המורית".

ילדי הגן נעשו חצופים? מרדנים?
"ילדי גן אומרים היום 'מה, את תכריחי אותי'? וגם 'אבא שלי עורך דין'. הפיחות בולט מאוד כתהליך בארבע השנים האחרונות".

קשה יותר להיות גננת היום?
"כן. הורים שבטוחים שמשהו לא בסדר בהתנהגות הגננת במילוי תפקידה בגן ממהרים להגיש תלונה במשטרה. היה לנו מקרה שהצמידו לילד סיכת קישוט לבגד ובדיעבד הסתבר שזה היה מכשיר הקלטה ושיש תמלילים מחיי הגן ומחיי הצהרון. בשורה התחתונה ההורים לא הגישו במקרה זה תלונה נגד הגננת אך הגישו תלונה במשטרה נגד הצהרון.

יש עוד מקרים?
"בגן אחר היה מישהו מההורים שהתקין בו מצלמות, בלי ליידע כמובן את הגננת. במקרה זה הגננת גילתה מהר מאוד את המצלמות, כי טבעה של הגננת לקלוט הכל בגן ולהכיר את הגן על בוריו. בנוסף לסוג זה של 'ביקורת ותגובה' מצד ההורים גם יש תופעות של אלימות קשה בגיל הרך. גננות מוכות בעקבות שילוב של ילדים בעלי צרכים מיוחדים בגן הרגיל. פעמים רבות ילדים אלו לא מאובחנים והם במערכת הרגילה ללא עזרה וזה עוול להם ולילדים אחרים".

עד כמה רחבה התופעה של הכאת גננות?
"לילדים בעלי צרכים מיוחדים יש התפרצויות זעם. הם קטנים אבל חזקים מאוד. ילד יכול להרים כיסא ולזרוק על הגננת או על ילד אחר וזה קורה כאן באיזור השרון ולצערי הגננות עדיין לא פונות אליי. באזור השרון, ברוב המקרים, הן מוכות ושותקות".

מה יקרה אם הגננת תתלונן בפנייך?
"בירושלים ילד שבר לגננת את האף וגרם לה לזעזוע מוח. השבתי את הגן לשעה. זה עורר הד תקשורתי חזק מאוד. מאותה השבתה אני מקבלת שיחות ששורת הפתיחה שלהן היא 'גם אני גננת מוכה'".

כאמור, באפריל יתקיימו בחירות להסתדרות המורים. בבחירות הקודמות הצביעו 3,000 מורות מבין שלוש עשרה אלף הגננות הרשומות, דבר שיצר ייצוג מספרי מזערי מול ההסתדרות. הפעם, מקווה פוקומונסקי להיענות גדולה יותר. "ככל שתגענה יותר גננות לקלפי, כך יגדל כוח ההשפעה שלנו. היו לגננות אחרי הבחירות האחרונות רק עשרים נציגים, וזה לא מספיק על מנת לקבל החלטות מכריעות".