"בהצגה אני שובר את כל המוסכמות, יש שם מילים ומשפטים בוטים, אנחנו רוקדים ריקוד סקסי ביחד, מדברים על איברי מין, יש קטע בו השחקנית עולה על ויברטור. דברים שהם סוג של טאבו בשבילנו", כך אמר השבוע שי פרדו, 35, מתל אביב, בוגר ניסן נתיב והחאן הירושלמי שמציג ברחבי הארץ את ההצגה "יחסים או כעסים" המציגה זוג המתמודד עם דילמות במהלך יחסיהם.

• בואו להצטרף לעמוד שלנו בפייסבוק

פרדו טייל ברחבי העולם עם ההצגות שלו, חלקן תורגמו לאנגלית. הוא הופיע בדנמרק, קנדה, הולנד ואפילו בברודווי, לא השאיר צופה אחד אדיש להצגותיו. בכל המקומות האלה הוא התקבל בברכה, רק בנתניה הוא ספג קבלת פנים צוננת.
הצגתו של פרדו, 'יחסים או כעסים' עלתה לפני כשבועיים בנתניה לפני קהל שחלקו הורכב גם מנציגים מהעדה האתיופית, שלא ממש התלהבו ממה שראו על הבמה.

"ההצגה משליכה על חיי הצופה וברגע שהוא יוצא מהאולם הוא יכול לבחור אם הוא רוצה לחיות בכעסים או ביחסים. אני טיפוס של מערכות יחסים ויכול להיות שמשם הסקתי מסקנות", הוא אומר.

כנראה שזה מה שמשך את פרדו לכתוב את ההצגה בה הוא מנסה להציג את המציאות של הצעירים האתיופיים שלא זוכים להבנה ורק רוצים להיטמע בתרבות הישראלית. "גדלתי בירושלים ובתקופת התבגרותי לא הייתה קהילה אתיופית".

בהצגה הוא משחק לצד השחקנית סקאי גטה שמגלמת את תפקיד בת זוגו. "הוספתי את כל החסכים של יוצאי אתיופיה, שהם ספגו מהוריהם. בגלל הבדלי מנטליות בין אתיופיה לארץ, כל נושא הזוגיות רגיש", אומר פרדו. "באתיופיה התנהלנו בצורה מסוימת במשך 2,500 שנה. היה שידוך, וזה היה עניין מובן מאליו. לא היה את העניין הזה של לצאת לבית קפה או בר וככה להכיר.

"שידוך היה מקובל על ידי כולם, אבל כשהגענו לארץ התפישה של ההורים הייתה עדיין התפישה האתיופית.
אם האבא רוצה לשדך, יש בעיה כי הבת שלו למדה פה והפכה ישראלית, אז היא לא מצליחה להבין מה זה שידוך. נוצרו פערי תרבויות. אני דור תשיעי לכוהנים. סבא שלי היה כוהן הכוהנים, ואיבדתי אותו כשהוא היה בן 98, בסודן. הייתי מאוד קרוב אליו.

כמה צופים מהעדה האתיופית לא כל כך אהבו את ההצגה.
"לא הייתי בטוח מה יקרה בסופו של דבר בהצגה שהעלינו בנתניה, אבל ידעתי שיהיו שם אי נעימויות. היו מספר אנשים מבוגרים שיצאו באמצע ואפילו אחת מהן עשתה איזה תנועה לשחקנית. זה היה להם גס מדי. יש כמה משפטים בעלי אופי גס מעט ויש קללות. עד היום לא היה אמן או יוצר מהקהילה האתיופית שאמר מילה גסה, כי ברור לו שזה יצור בלאגן".

יכול להיות שהקהל המבוגר הוא לא קהל היעד שלך?
"לחבר'ה הצעירים מהקהילה האתיופית אין מענה תרבותי, הם רוצים משהו שלהם, משהו שיוכלו להזדהות איתו, ואין להם את זה. אחרי ההצגה הזאת כל הקהילה האתיופית התעוררה. בנתניה אמרנו לפני ההצגה שהיא נועזת ובועטת ולמי שיש בעיה עם הדברים האלה שייצא. אף אחד לא יצא. רק במהלך ההצגה הם יצאו. בקהילה שלנו יש רגישות מאוד חזקה לנושאים האלה".

בסיום ההצגה המשיך פרדו לקבל תגובות. "התקשרה אליי בחורה ואמרה 'מבחינתי זו הכרזת העצמאות שלי כעולה'. זה החמיא לי מאוד. היא אמרה: 'סוף סוף אני רואה הצגה שמדברת על הבעיות שלי והצרות שלי ועל מה שקורה לי בחדרי חדרים מבלי לדפוק חשבון על מה יגידו'. יש אינדיבידואלים בקהילה, וזה לא רק עדר. זה חימם לי את הלב".