"הקרקס הגדול מוסקבה", בו משתמשים בחתולים לצרכים בידוריים, הגיע בשבוע שעבר לנתניה - והצליח להכעיס מאות חובבי בעלי חיים. ביום ראשון שעבר התייצבו מפגינים ופעילים למען זכויות בעלי החיים במטרה למנוע את הופעתו של הקרקס, שהעלה הופעה בהיכל התרבות בנתניה.

• בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות השרון" בפייסבוק

ההפגנה הייתה מצומצמת, אבל קולם של הזועמים נשמע חזק וברור. "באנו להפגין נגד הקרקס כדי למחות ולהראות את ההתנגדות שלנו בשימוש בחתולים בקרקסים", אמרה נתי דהן, מתנדבת בעמותת "הרצליה אוהבת חיות". "חתול הוא בעל חיים מאוד רגיש ומפוחד, ואני בטוחה שזה לא טבעי שהוא יילך על חבל דק מול עשרות אנשים או יקפוץ לתוך צמיג אש".

המפגינים, שחיכו מחוץ להיכל התרבות כשעה לפני תחילת המופע, סיפרו כי המבקרים לא ממש התייחסו אליהם. "רוב התגובות היו התעלמות, והאנשים פשוט נכנסו לתוך המופע", סיפרה דהן. "אבל היו שתי משפחות, שברגע שהן שמעו שיש בעלי חיים במופע, הן נשארו בחוץ, ויתרו על הכרטיסים וחזרו הביתה".

אך חלק גדול מהעוברים ושבים תמכו במחאת המפגינים. "אני אדם שמפריע לו ניצול בעלי חיים במסווה של אמנות או בידור", אמרה מיכל בר. "היחס לבעלי החיים הוא מאוד לא טוב, ומנצלים אותם בהרבה תחומים. חשוב שאנשים יבינו כמה זה פוגע בבעלי חיים. קשה לעלות על הדעת שחתול ירצה לטפס מרצונו החופשי על חבלים ולעשות עוד כל מיני טריקים ותעלולים המנוגדים לאופיו. לפי כל העדויות שיש בידינו - אילוף חתולים לתעלולים כאלה כרוך בשימוש באמצעים שלא מקובלים עלינו".

הקרקס הגדול ממוסקבה הוא מופע של אקרובטים המבצעים פעלולי אקרובאטיקה כמו הופעת לימבו של ילדת גומי, מתעמלי התעמלות אומנותית, ליצנים, קוסמים ובין היתר משולבים במופע בעלי חיים. בעמותת "תנו לחיות לחיות" אומרים כי ישנו פסק דין תקדימי, פס"ד חמת גדר, שנקבע על ידי בית המשפט העליון, שאומר שאין לאפשר שום סבל של בעל חיים עבור בידור.

לדברי עו"ד יונתן שפיגל, המייצג את העמותה, מדובר כאן בניצול מאוד קשה של החתולים לצורך בידורי. "הקרקס הזה מופיע בכל העולם עם הרבה חיות בר פרט מחתולים, וזו האג'נדה שלו", טוען שפיגל. "נקודת המוצא היא שיבוש כל התכונות הטבעיות של אותם חתולים".

דליה מרוז, בשם מפיקי הקרקס, מסרה בתגובה: "החתולים בקרקס הינם אלבינוסים, כלומר לבנים, ללא אפשרות של התגוננות. חתול כזה אינו יכול להיות עצמאי ברחוב, גם לא לחיות לבדו בשום מקום ובשום תנאי. אנו מצילים את החתולים האלה. החתולים מקבלים אוכל מידו של הליצן או השחקן, ואז כתוצאה מכך, הם משתעשעים להנאתם. הם קופצים, מסתובבים סביב הזנב שלהם, רצים על הבמה ובמרחבי הקרקס בשעשוע אמיתי וגורמים לילדים ולמבוגרים הנאה מרובה".

מעיריית נתניה נמסר: "היכל התרבות נתניה מושכר לגורמים ומפיקים עצמאיים. המפיק הציג את כל האישורים הנדרשים לקיום המופע, לרבות אישור משרד החקלאות והשירותים הווטרינריים בגין השתתפות החתולים במופע. צוות עובדי ההיכל שעבדו בערב זה נפגע מאמירות קשות שהופנו אליהם מאותם מעטים שהפגינו, אך חמורה יותר הייתה העובדה שהמפגינים פגעו גם בקהל".