שוק נתניה מתקיים כבר עשרות שנים ובטיול קצר בין השווקים ניתן למצוא מוצרי מזון, ביגוד ואפילו מוצרי חשמל. בשנים האחרונות החל להתפתח בקצהו שוק פשפשים מאולתר, אליו מגיעה בעיקר אוכלוסייה קשה, אשר מוכרת את מרכולתה על רצפת רחוב זנגביל.

• בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות השרון" בפייסבוק

אוכלוסייה המוכרים כוללת בעיקרה קשישים ועולי מדינות חבר העמים, המגיעים אל המקום מדי יום ומוכרים מכל הבא ליד.
התופעה אשר התפתחה כאמור בשנים האחרונות, סיפקה מקור הכנסה מצומצם לאותם רוכלים, כמו גם מקום לרכישת בגדים בעבור אוכלוסיות קשות יום, אלא שעבור העירייה נראה כי המקום יכול לשמש גם כמקור הכנסה נוסף.

כך, החליטו בעיריית נתניה כי בקרוב יחלו לגבות מאותם סוחרים סכום יומי העומד על סך של בין 30-20 שקלים, בעבור הזכות למכור את מרכולתם, סכום שבמקרים רבים הם אינם מצליחים להרוויח ביום עבודה שלם.

"שמעתי שהעירייה מתכננת לגבות מאיתנו כסף וזאת פשוט חוצפה", מספרת ד', המוכרת בשוק הפשפשים בגדים. "אני מגיעה לכאן כבר כמה חודשים, בדרך כלל בשעות הבוקר, יושבת כאן כמה שעות כמה פעמים בשבוע ומנסה להרוויח כמה שאפשר. אני אימא לארבעה ילדים ועם כל העצב, זהו מקור ההכנסה שלנו ועם זה אני אמורה להסתדר. הנה היום אני יושבת כאן כבר ארבע שעות ומכרתי רק ב-20 שקלים. יוצא לי רווח של ארבעה שקלים היום, מאיפה הם רוצים שאני עוד אשלם להם 20 שקלים?".

על פי תוכנית העירייה, כל רוכל ישלם בתחילת כל יום סכום העומד בן 30-20 שקלים לפקח אשר יגבה את הכסף מדי יום ביומו. בשוק הפשפשים המאולתר נמצאים כ-30 רוכלים המגיעים אל המקום במטרה להרוויח מספר שקלים אשר יסייעו למציאות חייהם הלא פשוטה ממילא. בחודשים האחרונים, כך מספרים הרוכלים, הם זוכים לביקורים קבועים מצד הפיקוח העירוני אשר מסלק אותם מהמקום. הם מצידם שבים מיד לאחר מכן אל פינותיהם וכך חוזר חלילה.

בהתחלה, כך מסבירים הסוחרים, לא ידעו מדוע החל הפיקוח העירוני להגיע אליהם בתדירות גבוהה כל כך. "זה היה מאוד מוזר", מספר ג', סוחר נוסף במתחם. "תמיד מסתובבים באזור פקחים, בכל זאת מדובר בשוק, אבל אף פעם לא אמרו ולא עשו לנו כלום. בתקופה האחרונה הם החלו להגיע בלי הפסקה ולגרש אותנו מכאן. כאשר ראינו שהם מגיעים באחת הפעמים ומסמנים מלבנים על הרצפה, התחלנו לשאול שאלות ואז הבנו שהם מתכננים לתת לכל אחד פינה משלו ולגבות מאיתנו כסף על כך.

"בעצם זה שהם מגרשים אותנו היום על ידי הפקחים, הם מנסים לגרום לנו להתרגל לרעיון שבשביל להיות כאן צריכים לשלם. זאת פשוט חוצפה ובושה לעירייה, אנשים לא עושים את זה מבחירה, הם עושים את זה מחוסר אפשרויות, אנחנו מרוויחים כל כך מעט וגם מהמעט הזה העירייה מנסה לעשות רווח. הם צריכים להתבייש בעצמם ולתת את הדין על ההחלטה הטיפשית הזו".

בסביבת שוק הפשפשים נמצאות מספר חנויות אשר בעליהן מופתעים מהתייחסות העירייה. "אלו אנשים מאוד מסכנים, אנשים שאין להם כלום והסמרטוטים שהם מוכרים הם הלחם שלהם, למרות שמאוד לא אידיאלי מבחינתנו שהם שם. אנחנו שתקנו מתוך הבנה למצבם. במקום שהעירייה תנסה לסייע להם בכל דרך אפשרית, היא מגדילה לעשות ועוד מעיזה לגבות מהם כסף על כך. אם העירייה מרוויחה מזה, אנחנו לא מוכנים שהם יהיו כאן. מישהו בעירייה צריך להשפיל מבט בבושה אם באמת יגבו מהם תשלום עבור עיסוקם כרוכלים".

מעיריית נתניה נמסר: "כחלק מתהליך שנעשה במקום, שוקלת העירייה להציב במתחם דוכנים חדשים ואחידים לשימושם של הרוכלים. כמקובל, שימוש במתקנים אלו נעשה בעבור תשלום סמלי".